Kommunal Landspensjonskasse gjensidig forsikringsselskapÅrsrapport 2023
ResultatregnskapKommunal Landspensjonskasse gjensidig forsikringsselskap
| NOTE | MILLIONER KRONER | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| TEKNISK REGNSKAP | |||
| Forfalte premier, brutto | 70 234 | 50 137 | |
| Overføring av premiereserve og pensjonskapital mv. fra andre forsikringsforetak/pensjonskasser | 92 | 386 | |
| 9 | Sum premieinntekter for egen regning | 70 326 | 50 523 |
| Inntekter fra investeringer i datterforetak, tilknyttede foretak og felleskontrollerte foretak | 241 | 6 441 | |
| Renteinntekt og utbytte mv. på finansielle eiendeler | 14 507 | 10 824 | |
| Verdiendringer på investeringer | 32 140 | -27 220 | |
| Realisert gevinst og tap på investeringer | -4 388 | 2 385 | |
| 11 | Sum netto inntekter fra investeringer i kollektivporteføljen | 42 500 | -7 570 |
| Inntekter fra investeringer i datterforetak, tilknyttede foretak og felleskontrollerte foretak | -1 | 25 | |
| Renteinntekt og utbytte mv. på finansielle eiendeler | 39 | 34 | |
| Verdiendringer på investeringer | 172 | -106 | |
| Realisert gevinst og tap på investeringer | 3 | -12 | |
| 11 | Sum netto inntekter fra investeringer i investeringsvalgportporteføljen | 212 | -58 |
| 13 | Andre forsikringsrelaterte inntekter | 1 415 | 1 358 |
| Utbetalte erstatninger, brutto | -26 122 | -23 858 | |
| Overføring av premiereserve, pensjonskapital mv. og bufferfond til andre forsikringsforetak/pensjonskasser | -2 139 | -4 659 | |
| 9 | Sum erstatninger | -28 261 | -28 517 |
| Endring i premiereserve mv., brutto | -54 870 | -31 751 | |
| Endring i bufferfond | -7 949 | 23 279 | |
| Endring i premiefond, innskuddsfond og fond for regulering av pensjoner mv. | -550 | -3 304 | |
| Overføring av bufferfond fra andre forsikringsforetak/pensjonskasser | 0 | 45 | |
| 9 | Sum resultatførte endringer i forsikringsforpliktelser - kontraktsfastsatte forpliktelser | -63 368 | -11 731 |
| Endring i pensjonskapital mv. | -173 | -455 | |
| Endring i premiefond, innskuddsfond og fond for regulering av pensjoner mv. | -6 | -15 | |
| Endring i andre avsetninger | -136 | 124 | |
| Overføring av bufferfond fra andre forsikringsforetak/pensjonskasser | 0 | -45 | |
| 9 | Sum resultatførte endringer i forsikringsforpliktelser - særskilt investeringsvalgportefølje | -315 | -392 |
| Overskudd på avkastningsresultatet | -20 039 | 0 | |
| Risikoresultat tilordnet forsikringskontraktene | -594 | -651 | |
| 9 | Sum midler tilordnet forsikringskontraktene - kontraktsfastsatte forpliktelser | -20 632 | -651 |
| Forvaltningskostnader | -231 | -224 | |
| 14 | Salgskostnader | -160 | -158 |
| Forsikringsrelaterte administrasjonskostnader (inkl. provisjoner for mottatt gjenforsikring) | -1 122 | -1 105 | |
| Sum forsikringsrelaterte driftskostnader | -1 512 | -1 487 | |
| 13 | Andre forsikringsrelaterte kostnader | -1 408 | -1 368 |
| 9 | Resultat av teknisk regnskap | -1 043 | 107 |
| IKKE-TEKNISK REGNSKAP | |||
| Inntekter fra investeringer i datterforetak, tilknyttede foretak og felleskontrollerte foretak | 226 | 199 | |
| Renteinntekt og utbytte mv. på finansielle eiendeler | 940 | 707 | |
| 18 | Netto driftsinntekt fra eiendom | -47 | 435 |
| Verdiendringer på investeringer | 508 | -541 | |
| Realisert gevinst og tap på investeringer | -345 | 267 | |
| 11 | Sum netto inntekter fra investeringer i selskapsporteføljen | 1 282 | 1 066 |
| Andre inntekter | 48 | 16 | |
| Forvaltningskostnader | -15 | -15 | |
| Andre kostnader | -292 | -257 | |
| Sum forvaltningskostnader og andre kostnader knyttet til selskapsporteføljen | -306 | -271 | |
| Resultat av ikke-teknisk regnskap | 1 024 | 811 | |
| Resultat før skattekostnad | -20 | 918 | |
| 19 | Skattekostnader | -82 | -115 |
| Resultat før andre inntekter og kostnader | -101 | 803 | |
| 15 | Estimatendringer knyttet til ytelsesbaserte pensjonsordninger | -88 | 66 |
| Andel av andre resultatkomponenter ved anvendelse av egenkapitalmetoden | -59 | 66 | |
| Justering av forsikringsforpliktelsene | 13 | -21 | |
| 19 | Skatt på andre inntekter og kostnader som ikke blir omklassifisert til resultatet | 22 | -17 |
| Sum andre inntekter og kostnader som ikke blir omklassifisert til resultatet | -111 | 94 | |
| TOTALRESULTAT | -213 | 897 | |
| DISPONERINGER OG OVERFØRINGER: | |||
| Overført egenkapitaltilskudd | -428 | -576 | |
| Overført risikoutjevningsfond | 969 | 142 | |
| Overført annen opptjent egenkapital | -329 | -464 | |
| Sum resultatdisponeringer og overføringer | 213 | -897 | |
BalanseKommunal Landspensjonskasse gjensidig forsikringsselskap
| NOTE | MILLIONER KRONER | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| EIENDELER I SELSKAPSPORTEFØLJEN | |||
| 20 | Andre immaterielle eiendeler | 1 326 | 978 |
| INVESTERINGER I SELSKAPSPORTEFØLJEN | |||
| 18 | Investeringseiendommer | 1 283 | 1 371 |
| Eierbenyttet eiendom | 18 | 22 | |
| 21 | Bygninger og andre faste eiendommer | 1 301 | 1 392 |
| 22 | Aksjer og andeler i eiendomsdatterforetak | 3 068 | 3 483 |
| 22 | Aksjer og andeler i øvrige datterforetak, tilknyttede foretak og felleskontrollert foretak | 6 200 | 5 641 |
| 22 | Sum datterforetak, tilknyttede foretak og felleskontrollert foretak | 9 269 | 9 124 |
| 8,23 | Rentebærende verdipapirer | 21 256 | 20 132 |
| 8,23 | Sum finansielle eiendeler som måles til amortisert kost | 21 256 | 20 132 |
| 21,23,24 | Aksjer og andeler | 4 | 6 |
| 8,21,23 | Rentebærende verdipapirer | 11 760 | 10 926 |
| 8,21,23 | Utlån og fordringer | 1 135 | 1 108 |
| 8,21,23 | Finansielle derivater | 527 | 455 |
| 21,23 | Andre finansielle eiendeler | 1 | 0 |
| 21,23 | Sum finansielle eiendeler som måles til virkelig verdi | 13 426 | 12 496 |
| Sum investeringer i selskapsporteføljen | 45 252 | 43 144 | |
| Fordringer i forbindelse med direkte forretninger | 1 150 | 1 040 | |
| 25 | Konsernmellomværende | 194 | 167 |
| Andre fordringer | 139 | 143 | |
| Sum fordringer | 1 483 | 1 350 | |
| Anlegg og utstyr | 41 | 38 | |
| 8 | Kasse, bank | 1 141 | 918 |
| 26 | Bruksretteiendeler | 756 | 865 |
| Sum andre eiendeler | 1 938 | 1 821 | |
| Sum eiendeler i selskapsporteføljen | 49 999 | 47 292 | |
| EIENDELER I KUNDEPORTEFØLJENE | |||
| INVESTERINGER I KOLLEKTIVPORTEFØLJEN | |||
| 22 | Aksjer og andeler i eiendomsdatterforetak | 73 742 | 74 979 |
| 22 | Aksjer og andeler i øvrige datterforetak, tilknyttede foretak og felleskontrollert foretak | 6 662 | 5 495 |
| Fordringer på og verdipapirer utstedt av datterforetak, tilknyttede foretak og felleskontrollerte foretak | 11 137 | 11 858 | |
| Sum datterforetak, tilknyttede foretak og felleskontrollert foretak | 91 540 | 92 332 | |
| 8,23 | Rentebærende verdipapirer | 206 120 | 188 468 |
| 8,23 | Utlån og fordringer | 81 966 | 78 982 |
| 8,23 | Sum finansielle eiendeler som måles til amortisert kost | 288 086 | 267 451 |
| 21,23,24 | Aksjer og andeler | 219 067 | 180 344 |
| 8,21,23 | Rentebærende verdipapirer | 104 252 | 98 992 |
| 8,21,23 | Utlån og fordringer | 20 788 | 16 590 |
| 8,21,23 | Finansielle derivater | 9 814 | 4 164 |
| 21,23 | Andre finansielle eiendeler | 790 | 493 |
| 21,23 | Sum finansielle eiendeler som måles til virkelig verdi | 354 711 | 300 584 |
| Sum investeringer i kollektivporteføljen | 734 337 | 660 366 | |
| INVESTERINGER I INVESTERINGSVALGPORTEFØLJEN | |||
| 22 | Aksjer og andeler i eiendomsdatterforetak | 296 | 301 |
| Fordringer på og verdipapirer utstedt av datterforetak, tilknyttede foretak og felleskontrollerte foretak | 58 | 61 | |
| Sum datterforetak, tilknyttede foretak og felleskontrollert foretak | 354 | 361 | |
| 8,23 | Rentebærende verdipapirer | 989 | 943 |
| 8,23 | Sum finansielle eiendeler som måles til amortisert kost | 989 | 943 |
| 21,23,24 | Aksjer og andeler | 1 104 | 922 |
| 8,21,23 | Rentebærende verdipapirer | 257 | 273 |
| 8,21,23 | Utlån og fordringer | 102 | 98 |
| 8,21,23 | Finansielle derivater | 24 | 9 |
| 21,23 | Andre finansielle eiendeler | 0 | 4 |
| 21,23 | Sum finansielle eiendeler som måles til virkelig verdi | 1 488 | 1 305 |
| Sum investeringer i investeringsvalgporteføljen | 2 830 | 2 609 | |
| Sum eiendeler i kundeporteføljene | 737 168 | 662 976 | |
| SUM EIENDELER | 787 167 | 710 268 | |
| NOTE | MILLIONER KRONER | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| EGENKAPITAL OG FORPLIKTELSER | |||
| Annen innskutt egenkapital | 22 978 | 21 388 | |
| Sum innskutt egenkapital | 22 978 | 21 388 | |
| Risikoutjevningsfond | 3 674 | 4 643 | |
| Annen opptjent egenkapital | 17 193 | 16 768 | |
| Sum opptjent egenkapital | 20 866 | 21 411 | |
| 29 | Annen ansvarlig lånekapital | 3 361 | 3 147 |
| 29,30,31 | Fondsobligasjonslån | 1 434 | 1 428 |
| 23,29,30 | Sum ansvarlig lånekapital mv. | 4 795 | 4 575 |
| Premiereserve mv. | 571 399 | 516 525 | |
| Bufferfond | 109 281 | 102 162 | |
| Premiefond, innskuddsfond og fond for regulering av pensjoner mv. | 42 251 | 33 024 | |
| 9 | Sum forsikringsforpliktelser – kontraktsfastsatte forpliktelser | 722 931 | 651 711 |
| Pensjonskapital mv. | 2 173 | 2 005 | |
| Bufferfond | 185 | 61 | |
| Premiefond, innskuddsfond og fond for regulering av pensjoner mv. | 491 | 547 | |
| 9 | Sum forsikringsforpliktelser – særskilt investeringsportefølje | 2 850 | 2 613 |
| 15 | Pensjonsforpliktelser o.l. | 572 | 524 |
| 19 | Forpliktelser ved periodeskatt | 107 | 467 |
| 19 | Forpliktelser ved utsatt skatt | 503 | 316 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 1 182 | 1 307 | |
| Forpliktelser i forbindelse med direkte forsikring | 1 279 | 492 | |
| 21 | Forpliktelser til kredittinstitusjoner | 6 727 | 2 678 |
| 21,23,32 | Finansielle derivater | 1 139 | 1 387 |
| 26 | Leieforpliktelser | 822 | 920 |
| 33 | Andre forpliktelser | 1 364 | 1 428 |
| Sum forpliktelser | 11 330 | 6 905 | |
| Andre påløpte kostnader og mottatte, ikke opptjente inntekter | 234 | 357 | |
| Sum påløpte kostnader og mottatte, ikke opptjente inntekter | 234 | 357 | |
| SUM EGENKAPITAL OG FORPLIKTELSER | 787 167 | 710 268 | |
| POSTER UTENOM BALANSEN | |||
| 34 | Betingede forpliktelser | 28 895 | 29 251 |
| Oslo, 20. mars 2024 | ||
|---|---|---|
| Styret i Kommunal Landspensjonskasse gjensidig forsikringsseelskap | ||
| TINE SUNDTOFT | KJERSTIN FYLLINGEN | EGIL MATSEN |
| Styrets leder | ||
| TERJE ROOTWELT | ODD HALDGEIR LARSEN | RUNE SIMENSEN |
| Styrets nestleder | ||
| VIBEKE HELDAL | ERLING BENDIKSEN | |
| Valgt av og blant de ansatte | Valgt av og blant de ansatte | |
| SVERRE THORNES | ||
| Konsernsjef | ||
| Dette dokumentet er signert elektronisk. | ||
EgenkapitaloppstillingKommunal Landspensjonskasse gjensidig forsikringsselskap
| 2023 MILLIONER KRONER | Innskutt egenkapital | Opptjent egenkapital | Sum egenkapital | |
|---|---|---|---|---|
| Risiko- utjevningsfond | Annen opptjent egenkapital | |||
| Egenkapital 31.12.2022 | 21 388 | 4 643 | 16 768 | 42 799 |
| Endring ført direkte mot egenkapital ¹ | 96 | 96 | ||
| Egenkapital 01.01.2023 | 21 388 | 4 643 | 16 864 | 42 896 |
| Resultat før andre inntekter og kostnader | 428 | -969 | 440 | -101 |
| Estimatendringer knyttet til ytelsesbaserte pensjonsordninger | -88 | -88 | ||
| Andel av andre resultatkomponenter ved anvendelse av egenkapitalmetoden | -59 | -59 | ||
| Justering av forsikringsforpliktelsene | 13 | 13 | ||
| Skatt på andre inntekter og kostnader som ikke blir omklassifisert til resultatet | 22 | 22 | ||
| Sum andre inntekter og kostnader som ikke blir omklassifisert til resultatet | -111 | -111 | ||
| Totalresultat | 428 | -969 | 329 | -213 |
| Innbetalt egenkapitaltilskudd | 1 162 | 1 162 | ||
| Sum transaksjoner med eierne | 1 162 | 1 162 | ||
| Egenkapital 31.12.2023 | 22 978 | 3 674 | 17 193 | 43 845 |
| ¹ Implementeringseffekter som følge av endringer i benyttede IFRS Accounting Standard | ||||
| 2022 MILLIONER KRONER | Innskutt egenkapital | Opptjent egenkapital | Sum egenkapital | |
|---|---|---|---|---|
| Risiko- utjevningsfond | Annen opptjent egenkapital | |||
| Egenkapital 31.12.2021 | 19 831 | 4 370 | 16 476 | 40 678 |
| Endring ført direkte mot egenkapital ¹ | 415 | -172 | 243 | |
| Egenkapital 01.01.2022 | 19 831 | 4 786 | 16 304 | 40 921 |
| Resultat før andre inntekter og kostnader | 576 | -142 | 369 | 803 |
| Estimatendringer knyttet til ytelsesbaserte pensjonsordninger | 66 | 66 | ||
| Andel av andre resultatkomponenter ved anvendelse av egenkapitalmetoden | 66 | 66 | ||
| Justering av forsikringsforpliktelsene | -21 | -21 | ||
| Skatt på andre inntekter og kostnader som ikke blir omklassifisert til resultatet | -17 | -17 | ||
| Sum andre inntekter og kostnader som ikke blir omklassifisert til resultatet | 94 | 94 | ||
| Totalresultat | 576 | -142 | 464 | 897 |
| Innbetalt egenkapitaltilskudd | 982 | 982 | ||
| Sum transaksjoner med eierne | 982 | 982 | ||
| Egenkapital 31.12.2022 | 21 388 | 4 643 | 16 768 | 42 799 |
| ¹ Se note 2.1.1 c) i årsrapporten for 2022 for informasjon | ||||
KontantstrømoppstillingKommunal Landspensjonskasse gjensidig forsikringsselskap
| MILLIONER KRONER | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| KONTANTSTRØM FRA OPERASJONELLE AKTIVITETER | ||
| Innbetalte premier direkte forsikring | 57 326 | 37 924 |
| Utbetalte erstatninger og forsikringsytelser direkte forsikring | -25 502 | -23 338 |
| Innbetalinger ved flytting | 92 | 0 |
| Utbetalinger ved flytting | -2 122 | -4 628 |
| Utbetalinger til andre leverandører for varer og tjenester | -714 | -632 |
| Utbetalinger til ansatte, pensjonsinnretninger, arbeidsgiveravgift mv. | -839 | -736 |
| Utbetalinger av renter | -1 002 | -500 |
| Innbetalinger av renter | 14 816 | 9 395 |
| Innbetalinger av utbytte og konsernbidrag | 3 623 | 2 861 |
| Utbetalinger av skatter og offentlige avgifter | -413 | -304 |
| Innbetalinger til eiendomsvirksomheten | 48 | 40 |
| Netto inn- og utbetalinger av lån til kunder mv. | -666 | 585 |
| Innbetalinger ved salg av aksjer | 42 366 | 43 256 |
| Utbetalinger ved kjøp av aksjer | -53 723 | -41 712 |
| Netto inn- og utbetaling fordring på datterforetak | 750 | 750 |
| Innbetalinger ved salg av obligasjoner og sertifikater | 81 657 | 90 866 |
| Utbetalinger ved kjøp av obligasjoner og sertifikater | -118 584 | -109 248 |
| Netto inn- og utbetalinger for kjøp/salg av andre verdipapirer med kort løpetid | 2 546 | -4 951 |
| Netto kontantstrøm fra operasjonelle aktiviteter | -341 | -374 |
| KONTANTSTRØM FRA INVESTERINGSAKTIVITETER | ||
| Utbetalinger ved kjøp av driftsmidler mv. | -468 | -329 |
| Netto kontantstrøm fra investeringsaktiviteter | -468 | -329 |
| KONTANTSTRØM FRA FINANSIERINGSAKTIVITETER | ||
| Innbetalinger av egenkapitalinnskudd | 1 230 | 1 120 |
| Utbetalinger ved tilbakebetaling av egenkapitalinnskudd | -69 | -138 |
| Utbetaling leieforpliktelse | -130 | -116 |
| Netto kontantstrøm fra finansieringsaktiviteter | 1 032 | 866 |
| Netto endring i kontanter og bankinnskudd | 223 | 163 |
| Beholdning av kontanter og bankinnskudd ved periodens begynnelse | 918 | 755 |
| Beholdning av kontanter og bankinnskudd ved periodens slutt | 1 141 | 918 |
Noter til regnskapet
Kommunal Landspensjonskasse gjensidig forsikringsselskap
Note 1 Generell informasjon
Kommunal Landspensjonskasse gjensidig forsikringsselskap (foretaket) leverer pensjons- og forsikringstjenester til kommuner og fylkeskommuner og helseforetak i offentlig sektor. Det største produktområdet er kollektiv pensjonsforsikring. Innen pensjonsforsikring tilbyr foretaket offentlig tjenestepensjon.
Kommunal Landspensjonskasse (KLP) er et gjensidig forsikringsselskap registrert og hjemmehørende i Norge. KLP har hovedkontor i Dronning Eufemiasgate 10, Oslo.
Foretaket har ansvarlig lån notert på London Stock Exchange. Årsregnskapet til Kommunal Landspensjonskasse gjensidig forsikringsselskap er tilgjengelig på klp.no. Foretakets årsregnskap for 2023 ble vedtatt av foretakets styre den 20. mars 2024.
Note 2 Informasjon om vesentlige regnskapsprinsipper
Nedenfor følger en beskrivelse av de vesentligste regnskapsprinsippene som er benyttet av foretaket ved utarbeidelsen av årsregnskapet. Disse prinsippene er benyttet konsistent for alle perioder som er presentert dersom ikke annet framgår.
2.1 BASISPRINSIPPER
Årsregnskapet er satt opp i henhold til Forskrift nr. 1824 av 18. desember 2015:” Forskrift for årsregnskap for forsikringsforetak” (årsregnskapsforskriften). Det innebærer at foretakets årsregnskap er utarbeidet i samsvar med IFRS® Accounting Standards godkjent av EU med de tillegg og forenklinger som følger av årsregnskapsforskriften.
For å utarbeide årsregnskap i samsvar med IFRS Accounting Standards må ledelsen foreta regnskapsmessige estimater og skjønnsmessige vurderinger. Dette påvirker foretakets regnskapsførte verdi av eiendeler og gjeld, inntekter og kostnader. Faktiske tall vil kunne avvike fra benyttede estimater. Områder hvor det er utvist skjønnsmessige vurderinger og estimater av vesentlig betydning for foretaket er beskrevet i note 3 Vesentlige regnskapsestimater og vurderinger.
Alle beløp er presentert i millioner kroner uten desimal med mindre annet er angitt.
Regnskapet er satt opp etter forutsetning om fortsatt drift.
2.1.1 Endringer i regnskapsprinsipper- og opplysninger
Nye og endrede standarder og fortolkninger som er trådt i kraft i 2023
IFRS 17 Forsikringskontrakter har trådt i kraft for regnskapsårsåret som startet 01.01.2023. Denne standarden er imidlertid ikke tillatt brukt i selskapsregnskapet, og er derfor ikke benyttet i foretakets årsregnskap. IFRS 4, som foretaket hittil har benyttet, finnes ikke lenger og foretaket benytter reglene i årsregnskapsforskriften for regnskapsføring av forsikringskontrakter. Det har ikke resultert i endring i regnskapsføringen.
Foretaket har tatt i bruk IFRS 9 Finansielle instrumenter i 2023.
- IFRS 9 Finansielle instrumenter
IFRS 9 finansielle instrumenter ble tatt i bruk av foretaket fra og med 01.01.2023. Standarden regulerer innregning, klassifisering, måling og fraregning av finansielle eiendeler og forpliktelser. Standarden innfører også nye regler for sikringsbokføring og en ny nedskrivningsmodell for finansielle eiendeler. IFRS 9 er implementert prospektivt, det vil si at sammenligningstall for tidligere perioder ikke er omarbeidet.
- IAS 12 er endret slik at global minimumsskatt (suppleringsskatt, Pillar Two Tax) er presisert omfattet av regnskapsstandarden. Denne skattens påvirkning på utsatt skatt skal imidlertid hverken innregnes eller opplyses om. Selv om dette er et pliktig unntak, skal det opplyses at unntaket er anvendt. Betalbar skatt skal periodiseres på samme måte som annen betalbar skatt og beløpet opplyses særskilt. I perioden fra skatten er vedtatt til den faktisk blir ilagt, er det egne opplysningskrav.
Suppleringsskatt er vedtatt innført i Norge fra og med inntektsåret 2024. Regelverket er komplekst, og det er uklart hvorvidt KLP er omfattet av reglene. Det pågår et arbeid med å avklare dette. Det er således ikke mulig å gi et estimat på hvilke konsekvenser suppleringsskatten vil ha på regnskapet.
2.2 Forsikringskontrakter
Foretaket tilbyr kun ett forsikringsprodukt. Dette er et kollektivt pensjonsprodukt, offentlig tjenestepensjon, som omfatter alderspensjon, etterlattepensjon, uførepensjon og premiefritak under ervervsuførhet.
Ordningens ytelser fastsettes etter gjeldende regler for offentlig tjenestepensjon som blant annet innbefatter samordning med folketrygdens ytelser for alderspensjonen for å sikre et definert brutto pensjonsnivå.
Regulering av løpende pensjoner og opptjente pensjonsrettigheter finansieres i sin helhet ved en særskilt reguleringspremie. En del offentlige særtrekk er ikke forhåndsfinansiert og finansieres ved engangspremier ved oppstart og eventuelt senere endringer av pensjonen (bruttogaranti).
Premiereserve i pensjonsordningene er fastsatt som netto engangspremie for de opptjente alders-, uføre- og etterlattepensjoner. I tillegg er det avsatt administrasjonsreserve ut fra foretakets faktiske omkostninger til utbetaling av pensjon. I premiereserven inngår også avsetninger for inntrufne, ennå ikke oppgjorte forsikringstilfeller, herunder karensavsetning for uførerisiko.
2.2.1 Separering av komponenter fra forsikringskontrakten
Forsikringskontraktene på offentlig tjenestepensjon inneholder derivat i form av avkastningsgaranti, og investeringskomponenter som skal tilbakebetales til forsikringstakerne. Disse komponentene skal ikke separeres, men måles sammen med forsikringskontrakten.
2.2.2 Kombinasjon av forsikringskontrakter
Forsikringskontraktene på offentlig tjenestepensjon inneholder flere forsikringsdekninger med ulik forsikringsrisiko:
- Alderspensjon
- Etterlattepensjon
- Uførepensjon
Disse dekningene er inngått med samme forsikringstaker, på samme tidspunkt, og tilbys kun samlet som en pakke. Det er ikke krav til separasjon av de ulike dekningene, og de er vurdert samlet som en forsikringskontrakt.
2.2.3 Innregning
Forsikringskontraktene innregnes på det tidspunkt dekningsperioden trer i kraft.
2.2.4 Måling
Årsregnskapsforskriften for livsforsikringsforetak regulerer at en forsikringskontrakts forsikringskapital skal innregnes som en forsikringsforpliktelse. Forsikringskapital for KLPs forsikringsprodukt offentlig tjenestepensjon består av premiereserve, bufferfond, premiefond og bufferavsetning for pensjonsordning med flerårig avkastningsgaranti. Forsikringsforpliktelsene skal måles i samsvar med forsikringsvirksomhetsloven med tilhørende forskrift.
Forsikringskontraktene fornyes årlig med mindre kunden velger å flytte pensjonsordningen. KLP kan reprise risiko knyttet til framtidige perioder årlig. Forsikringskontrakten er verdsatt ut ifra rettigheter som er opptjent på balansedagen.
2.2.4.1 Premiereserve
Premiereserven utgjør den forsikringstekniske kontantverdien av pensjonsrettigheter som er opptjent på balansedagen. Den består av forventede, framtidige utbetalinger neddiskontert med beregningsrenten som er lagt til grunn ved fastsettelse av historiske premieinnbetalinger.
Forventede, framtidige utbetalinger avhenger av forventet levealder og forventet uføregrad. Forventet levealder er satt lik minstekravet fastsatt i dødelighetstariffen K2013 som fastsatt av Finanstilsynet. I enkelte deler av bestanden har KLP observert en høyere levealder enn minstetariffen K2013, og har derfor styrket avsetningene utover minstetariffen i disse delene av forsikringsbestanden.
Innenfor uførepensjon legger KLP til grunn erfaringer i egen bestand.
Beregningsrenten som de forventede utbetalingene diskonteres med, representerer den delen av pensjonsopptjeningen som må dekkes fra avkastningen. Beregningsrenten ble fastsatt til 2,0 for ny opptjening i 2023, mens gjennomsnittlig beregningsrente (samlet avkastningsgaranti) utgjorde i gjennomsnitt 2,3 prosent i 2023.
Premiereserven inkluderer også administrasjonsreserve etter foretakets beregningsgrunnlag, samt avsetninger for inntrufne, ennå ikke oppgjorte forsikringstilfeller, herunder karensavsetning for uførerisiko. Administrasjonsreserven skal sikre finansiering av framtidige kostnader knyttet til utbetaling av pensjon, og finansieres med eget element i pensjonspremien.
Til fradrag kommer frigjøringer av premiereserven blant annet som følge av utbetalinger.
2.2.4.2 Bufferfond
Bufferfond består av avkastningsoverskudd på forsikringskontraktene som ikke er overført til premiefond. Bufferfondet kan benyttes til å dekke avkastningsunderskudd på forsikringskontraktene, samt overføres til premiefond.
2.2.4.3 Premiefond
Premiefond inneholder forskuddsbetalte premier og overskudd fra avkastnings- og risikoresultat som ikke er disponert til henholdsvis bufferfond eller risikoutjevningsfond. Premiefondet kan også tilføres midler fra bufferfond. Premiefond kan benyttes til dekning av fremtidige premier.
2.2.5 Fraregning
Forsikringskontrakten fraregnes når dekningsperioden utløper enten fordi kontrakten flytter ut eller fordi den utløper.
2.2.6 Presentasjon
Premieinntekter presenteres på egen linje i resultatoppstillingen. Midler mottatt i forbindelse med tilflytting av nye kunder er også presentert som en del av premieinntektene.
Pensjonsutbetalinger er presentert som erstatningsutbetalinger i resultatoppstillingen. Midler overført i forbindelse med fraflytting av kunder presenteres som en del av erstatningsutbetalingene.
Endring i premiereserve føres over resultatet, og inngår i balansen som «Premiereserve mv..» under hovedlinjen «Sum forpliktelser – kontraktsfastsatte forpliktelser».
Endring i bufferfond føres over resultatet på linjen for endring i bufferfond, og presenteres som «Bufferfond» i balansen under hovedlinjen «Sum forpliktelser – kontraktsfastsatte forpliktelser».
Endring i premiefond vises på egen linje i resultatregnskapet, og presenteres som «Premiefond» i balansen under hovedlinjen «Sum forpliktelser – kontraktsfastsatte forpliktelser».
2.3 FINANSIELLE INSTRUMENTER
KLP har anvendt IFRS 9 og IFRS 7R, som gjelder for årsperioder som begynner 01.01.2023 for første gang.
Som tillatt i overgangsbestemmelsene i IFRS 9 har foretaket valgt å ikke omregne sammenligningstall. Derfor er sammenligningstall for 2022 rapportert i henhold til IAS 39 (slik den var før IFRS 9), og således ikke sammenlignbar med informasjonen presentert for 2023. Forskjeller som oppstod ved overgangen til IFRS 9, er ført direkte mot hhv. egenkapital og kundeforpliktelser per 01.01.2023. For mer informasjon om dette se punkt 2.3.1.5.
2.3.1. Regnskapsføring av finansielle instrumenter etter IFRS 9
Nedenfor beskrives de viktigste regnskapsprinsippene knyttet til finansielle instrumenter som er benyttet fra 01.01.2023 (IFRS 9).
2.3.1.1 Innregning og fraregning
Finansielle instrumenter innregnes på det tidspunkt foretaket blir part i instrumentets kontraktsmessige betingelser. Finansielle eiendeler fjernes fra balansen når rettighetene til å motta kontantstrømmer fra investeringen opphører eller når disse rettighetene er blitt overført og foretaket i hovedsak har overført risiko og hele gevinstpotensialet ved eierskapet. Finansielle forpliktelser fraregnes på det tidspunkt forpliktelsene til de kontraktsmessige betingelsene er oppfylt, kansellert eller utløpt. Innregning og fraregning av finansielle instrumenter skjer dermed uavhengig av avtalt oppgjørstidspunkt.
Finansielle instrumenter måles ved førstegangsinnregning til virkelig verdi. Henførbare transaksjonskostnader inngår i virkelig verdi for finansielle instrumenter som ikke innregnes til virkelig verdi over resultatet. Kundefordringer, som ikke har et betydelig finansieringselement, fastsettes til transaksjonsprisen.
2.3.1.2 Klassifisering og etterfølgende måling
2.3.1.2.1 Finansielle eiendeler
Finansielle eiendeler skal etter IFRS 9 klassifiseres i følgende kategorier:
- Amortisert kost
- Virkelig verdi med verdiendring over resultatet
- Virkelig verdi med verdiendring over utvidet resultat
Målekategori bestemmes ved førstegangsinnregning.
Derivater og egenkapitalinstrumenter
I henhold til IFRS 9 skal derivater innregnes til virkelig verdi med verdiendringer over resultatet. Derivater klassifisert som sikringsinstrumenter skal imidlertid følge regler for sikringsbokføring.
Egenkapitalinstrumenter skal som hovedregel måles til virkelig verdi med verdiendringer over resultatet, med mindre de ikke er holdt for handelsformål og bestemt utpekt til virkelig verdi med verdiendringer over utvidet resultat. I årsregnskapet er alle egenkapitalinstrumenter målt til virkelig verdi med verdiendringer over resultatet.
Gjeldsinstrumenter
Klassifikasjon og måling av gjeldsinstrumenter etter IFRS 9 vurderes ut fra en kombinasjon av virksomhetsmodell for styring av eiendelene og de kontraktsmessige kontantstrømskarakteristikker.
Et gjeldsinstrument måles til amortisert kost hvis begge følgende kriterier er oppfylt og den finansielle eiendelen ikke er utpekt til virkelig verdi over resultatet («virkelig verdi opsjonen»):
- Den finansielle eiendelen innehas i en virksomhetsmodell hvis formål er å holde finansielle eiendeler for å motta kontraktsregulerte kontantstrømmer («forretningsmodellkriteriet»), og
- Kontraktsvilkårene for den finansielle eiendelen fører på bestemte tidspunkter til kontantstrømmer som utelukkende er betaling av avdrag og renter på utestående hovedstol («kontantstrømkriteriet»)
Valg av målemetode
Hver portefølje er analysert ut ifra hvilken virksomhetsmodell som følges, hva slags kontantstrømmer som foreligger og hva hensikten med investeringene er.
Dersom et finansielt instrument inngår i en portefølje som styres i en forretningsmodell hvor formålet med forretningsmodellen er å motta kontraktsfestede kontantstrømmer kun bestående av rente og hovedstol, skal den finansielle eiendelen måles til amortisert kost. KLPs utlånsportefølje inngår i en slik virksomhetsmodell.
Dersom en portefølje av finansielle instrumenter inngår i en forretningsmodell hvor hensikten er å holde de finansielle eiendelene for å inndrive kontraktsfestede kontantstrømmer og å selge, skal eiendelen måles til virkelig verdi med verdiendringer over det utvidede resultatet. Renteinntekt, valutaomregningseffekter og eventuelle nedskrivinger presenteres i det ordinære resultatet. Verdiendringer ført over utvidet resultat skal reklassifiseres til resultatet ved salg eller annen avhendelse av eiendelene. Årsregnskapsforskriften åpner imidlertid for at man kan velge å benytte amortisert kost som alternativ til virkelig verdi med verdiendringer over det utvidede resultatet. KLP har verdipapirer som inngår i denne kategorien. KLP måler disse instrumentene til amortisert kost i tråd med valgadgangen i årsregnskapsforskriften.
Finansielle instrumenter inkludert i andre typer forretningsmodeller blir målt til virkelig verdi over ordinært resultat.
Nedskrivningsmodell
Implementeringen av IFRS 9 innebærer en ny nedskrivningsmodell for finansielle eiendeler målt til amortisert kost. Tapsavsetningene skal etter den nye standarden innregnes etter forventet kredittap (Expected Credit Loss, ECL). Målingen av avsetningen for forventet tap avhenger av om kredittrisikoen har økt vesentlig siden første gangs balanseføring. Tapsestimatene beregnes basert på 12 måneders og livslang sannsynlighet for mislighold (probability of default – PD), tap ved mislighold (loss given default – LGD) og eksponering ved mislighold (exposure at default – EAD). Tapsavsetningene presenteres i tre trinn:
Trinn 1: Forventet tap over de neste 12 måneder for alle eiendeler som ikke er overført til trinn 2 eller 3.
Trinn 2: Forventet tap over hele levetiden for eiendeler som har hatt en vesentlig økning i kredittrisikoen siden førstgangsinnregning, men ingen objektive tap.
Trinn 3: Forventet tap for resten av levetiden for eiendeler som har objektive bevis på tap. Ved mislighold vil man gå bort fra automatisk beregning av forventet kredittap og i stedet gjøre en individuell vurdering av forventet kredittap.
Under følger en beskrivelse av hvordan tapsberegninger er gjort for de ulike finansielle instrumentene.
Nedskrivningsmodell for rentebærende verdipapirer til amortisert kost
Denne kategorien av verdipapirer omfatter obligasjoner og sertifikater.
Trinn 1: Et finansielt instrument som ikke er kredittforringet ved førstegangsinnregning blir klassifisert på trinn 1. På trinn 1 blir det forventede kredittapet kalkulert over de neste 12 månedene, eventuelt til forfall hvis det er innen et år.
Trinn 2: Ved en betydelig økning i kredittrisiko siden ervervstidspunkt blir instrumentet flyttet over til trinn 2. Beregning av forventet kredittap blir da kalkulert for gjenværende levetid til instrumentet. En betydelig økning i kredittrisiko er definert som et fall på minimum 3 risikoklasser (f.eks. AAA (1) til A- (4)). Risikoklasser er inndelt som vist i tabellen under.
Trinn 3: Forventet tap for resten av levetiden for eiendeler som har objektive bevis på tap. Ved mislighold vil man gå bort fra automatisk beregning av forventet kredittap i porteføljesystemet og i stedet gjøre en individuell vurdering av forventet kredittap.
For trinn 1 og 2 anvendes følgende modell for beregning av ECL:
Forventet kredittap = eksponering ved mislighold (EAD) x sannsynlighet for mislighold (PD) x tapsgrad ved mislighold (LGD).
Eksponering ved mislighold (EAD): EAD viser anslag på den totale mengden tap man står overfor ved et mulig mislighold.
For finansielle eiendeler trinn 1 og 2 er effektiv renteberegning basert på brutto balanseført verdi, og for trinn 3 anvendes amortisert kost. Dette er vist i tabellen under.
| Trinn | Kredittrisiko | ECL-beregning | Effektiv renteberegning |
|---|---|---|---|
| Trinn 1 | Uvesentlig økning | 12 måneder | Brutto balanseført verdi |
| Trinn 2 | Vesentlig økning | Gjenstående levetid | Brutto balanseført verdi |
| Trinn 3 | Mislighold | Gjenstående levetid | Amortisert kost |
Sannsynlighet for mislighold (PD): PD beregnes basert på årlige, historiske observerte misligholdsrater for hver enkelt rating (S&P). Det tas utgangspunkt i 25 års rullerende datagrunnlag. PD blir oppdatert årlig, eller når det observeres vesentlige endringer.
Tapsgrad ved mislighold (LGD): LGD er basert på historisk observert tilbakebetalingsgrad ved mislighold for definerte sektorer. Dette publiseres i årlige rapporter utstedt av Global Credit Data. Data blir oppdatert årlig, og ved vesentlige endringer.
Nedskrivningsmodell for boliglån
Tapsberegninger for boliglån administreres av KLPs bankvirksomhet, som har utviklet PD- og LGD modeller for boliglånsporteføljen. Det er utviklet en PD-modell for nye boliglånskunder og en PD-modell for eksisterende boliglånskunder. Den første modellen benytter data som er tilgjengelig på søknadstidspunktet og er gyldig i 3 måneder etter innvilgelse. Den andre modellen slår inn etter 3 måneder, og benytter seg i tillegg av data som avhenger av kundens adferdsprofil. Forklaringsvariabler i datagrunnlaget er alder, inntekt, antall purringer siste 12 måneder, antall overtrekksdager siste 12 måneder, belåningsgrad, medlåntaker, mislighold siste 12 måneder og produkttype. PD-modellen baserer seg på logistisk regresjon, og faktorene gjennomgås årlig og oppdateres ved behov. Metoden gir resultater som enkelt kan tolkes og analyseres, samt høy forklaringsgrad gitt at visse forutsetninger er oppfylt. PD-modellen gjør det også mulig å kombinere rene kvantitative analyser med ekspertvurderinger. Det benyttes et rullerende vindu på fem år slik at hovedvekten er på nyere og relevante observasjoner.
Eksponering ved mislighold (EAD) beregnes som en funksjon av sannsynligheten for at kontrakten ikke nedbetales innen gitt tidspunkt. En viktig del av beregningen av forventet tap er å se på hvor stor andel av de misligholdte kundene som blir friske. Tap gitt mislighold (LGD) avhenger av flere faktorer. Friskmeldingsgraden utgjør en vesentlig del av beregningen, altså hvor stor andel av de misligholdte kundene som blir friske. Observert friskmeldingsgrad skal beregnes og valideres på nytt hvert år.
I tillegg til å beregne ECL gjøres det en sannsynlighetsvekting av ulike definerte scenarier hvor ECL blir vurdert opp mot optimistisk, forventet og pessimistisk utvikling. Summen av de vektede scenariene utgjør det forventede kredittapet. KLP Bankens risikoforum vurderer hvert kvartal de ulike scenariene og vektingen av disse med bakgrunn i endringer i makro eller andre forhold som vil kunne påvirke tapsnedskrivningene.
Den viktigste driveren for betydelig endring i kredittrisiko for boliglån er endring i sannsynlighet for mislighold (PD) fra førstegangsinnregning og til rapporteringstidspunktet. En relativ endring i 12 måneder PD på mer enn 2,5 anses som en vesentlig endring i kredittrisiko. I tillegg må endringen i 12 måneder PD være minimum 0,6 prosentpoeng for at endringen skal vurderes som vesentlig. Engasjementer som er misligholdt i mer enn 30 dager vil automatisk bli plassert i trinn 2, og engasjementer med mislighold over 90 dager plasseres i trinn 3. Lånene går tilbake til trinn 2 og trinn 1 når kriteriene for betydelig endring i kredittrisiko og mislighold ikke lenger er oppfylt. Et lån i trinn 3 vil ha en karantene på tre måneder før det kan flyttes tilbake til trinn 2 eller 1.
Nedskrivningsmodell for andre typer utlån
For enkelte typer utlån der det ikke er utviklet egne PD- og LGD-modeller, benyttes det en forenklet tapsgradmetode.
Offentlige lån: For offentlige utlån er det vurdert at sannsynligheten for at man vil få et tap på disse lånene er lave. Det er derfor valgt å bruke en forenklet tapsgrad med unntaket for lav kredittrisiko, hvor det er satt av 0,001 % av saldoen på offentlig utlån til forventet tap.
Bedriftslån/utlån i utenlandsk valuta: Disse lånene har en høyere risiko enn offentlig utlån. For lånene i denne kategorien som måles til amortisert kost er det valgt en forenklet tapsmodell, men her får hvert enkelt lån en egen PD og LGD. Metoden er den samme som for offentlige utlån.
2.3.1.2.2 Finansielle forpliktelser
Regnskapsføring av finansielle forpliktelser er etter IFRS 9 stort sett uendret fra tidligere IAS 39. Et unntak er at for forpliktelser bestemt regnskapsført til virkelig verdi, skal endringer i virkelig verdi som skyldes egen kredittrisiko føres over andre inntekter og kostnader uten reklassifisering. Dette gjelder med mindre behandlingen av endringene i forpliktelsens kredittrisiko vil forårsake eller forverre regnskapsmessig misforhold i resultatet.
Foretakets innlån i form av ansvarlig lån og fondsobligasjonslån er regnskapsført til amortisert kost.
2.3.1.3 Motregning
Finansielle eiendeler og forpliktelser presenteres netto i balansen når det er en ubetinget motregningsrett som kan håndheves juridisk og en har til hensikt å gjøre opp netto, eller realisere eiendelen og forpliktelsen samtidig.
2.3.1.4 Modifikasjon
Når de kontraktsregulerte kontantstrømmene fra et finansielt instrument blir reforhandlet eller på annen måte endret, og reforhandlingen eller endringen ikke fører til fraregning av den finansielle eiendelen, beregnes det finansielle instrumentets brutto balanseførte verdi på nytt og det innregnes en endringsgevinst eller et endringstap i resultatet. Det finansielle instrumentets brutto balanseførte verdi beregnes på nytt som nåverdien av de reforhandlede eller endrede kontraktsregulerte kontantstrømmene, diskontert med det finansielle instrumentets opprinnelige effektive rente. Eventuelle påløpte kostnader eller honorarer justerer det endrede finansielle instrumentets balanseførte verdi og nedskrives over den endrede gjenværende levetid.
2.3.1.5 Overgangseffekter
Overgangseffektene 01.01.2023 er i hovedsak knyttet til implementering av ny tapsmodell på finansielle eiendeler måt til amortisert kost. Effekten på selskapsporteføljen etter skatt er ført direkte mot egenkapitalen.
| MILLIONER KRONER | Selskapsporteføljen | Kollektivporteføljen | Investeringsvalgporteføljen | Sum | Implementeringseffekt | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansielle eiendeler | IAS 39 | IFRS 9 | IAS 39 | IFRS 9 | IAS 39 | IFRS 9 | IAS 39 | IFRS 9 | |
| Obligasjoner klassifisert som utlån og fordringer | 13 102 | 13 100 | 171 339 | 171 310 | 902 | 902 | 185 343 | 185 312 | -31 |
| Investeringer som holdes til forfall | 7 030 | 7 030 | 17 129 | 17 127 | 41 | 41 | 24 200 | 24 197 | -3 |
| Aksjer og andeler | 6 | 6 | 180 344 | 180 344 | 922 | 922 | 181 272 | 181 272 | - |
| Finansielle derivater klassifisert som eiendeler | 455 | 455 | 4 164 | 4 164 | 9 | 9 | 4 628 | 4 628 | - |
| Rentebærende verdipapirer | 10 926 | 10 926 | 98 992 | 98 992 | 273 | 273 | 110 191 | 110 191 | - |
| Øvrige utlån og fordringer (amortisert kost) | - | - | 78 982 | 78 575 | - | - | 78 982 | 78 575 | -407 |
| Øvrige utlån og fordringer (virkelig verdi) | 1 101 | 1 101 | 16 590 | 17 015 | 98 | 98 | 17 789 | 18 214 | 425 |
| Andre finansielle eiendeler | - | - | 493 | 493 | 4 | 4 | 497 | 497 | - |
| Sum | 32 620 | 32 618 | 568 033 | 568 020 | 2 249 | 2 249 | 602 902 | 602 886 | -16 |
| Skatteeffekt | 1 | 1 | |||||||
| MILLIONER KRONER | Selskapsporteføljen | Kollektivporteføljen | Investeringsvalgporteføljen | Sum | Implementeringseffekt | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansielle forpliktelser | IAS 39 | IFRS 9 | IAS 39 | IFRS 9 | IAS 39 | IFRS 9 | IAS 39 | IFRS 9 | |
| Ansvarlig lånekapital (forpliktelse) | 4 575 | 4 575 | - | - | - | - | 4 575 | 4 575 | - |
| Gjeld til kredittinstitusjoner (forpliktelse) | 512 | 512 | 2 130 | 2 130 | 36 | 36 | 2 678 | 2 678 | - |
| Finansielle derivater klassifisert som gjeld | 60 | 60 | 1 321 | 1 321 | 6 | 6 | 1 387 | 1 387 | - |
| Sum | 5 147 | 5 147 | 3 451 | 3 451 | 42 | 42 | 8 640 | 8 640 | - |
| Samlet implementeringseffekt IFRS 9 | -15 | ||||||||
| Herav ført mot forsikringsforpliktelsene | -13 | ||||||||
| Samlet effekt ført mot egenkapital fra IFRS 9 | -2 | ||||||||
| Effekt av prinsippendringer i datterforetak som innregnes etter egenkapitalmetoden (IFRS 9 og IFRS 17) | 98 | ||||||||
| Total effekt postert direkte mot egenkapital | 96 | ||||||||
2.3.2 Regnskapsføring av finansielle instrumenter som er benyttet i perioden før 1. januar 2023
Nedenfor beskrives de viktigste regnskapsprinsippene knyttet til finansielle instrumenter som er benyttet frem til og med 31.12.2022.
2.3.2.1 Klassifisering
Finansielle instrumenter blir ved første gangs innregning klassifisert i en av følgende kategorier:
Finansielle eiendeler
- Finansielle eiendeler regnskapsført til virkelig verdi over resultatet
- Utlån og fordringer regnskapsført til amortisert kost
- Hold - til – forfall - investeringer regnskapsført til amortisert kost
Finansielle forpliktelser
- Finansielle forpliktelser til virkelig verdi over resultatet
- Andre finansielle forpliktelser regnskapsført til amortisert kost
Finansielle eiendeler og forpliktelser til virkelig verdi over resultatet
Innenfor denne kategorien kan tilordningen være pliktig eller bestemt regnskapsført til virkelig verdi med verdiendringer over resultatet.
- Finansielle eiendeler holdt for omsetning er eiendeler som er anskaffet primært med henblikk på å gi fortjeneste fra kortsiktige prissvingninger. Foretakets derivater inngår i denne kategorien med mindre de inngår som en del av en regnskapsmessig sikring etter reglene om sikringsbokføring.
- Finansielle eiendeler og forpliktelser bestemt regnskapsført til virkelig verdi med verdiendringer over resultatet er klassifisert i denne kategorien dersom de finansielle instrumentene enten forvaltes som en gruppe, og hvor deres inntjening vurderes og rapporteres til ledelsen på grunnlag av virkelig verdi eller dersom klassifiseringen eliminerer eller reduserer regnskapsmessig inkonsistens i målingen.
De finansielle eiendelene omfatter aksjer og andeler, obligasjoner, sertifikater og utlån, mens de finansielle forpliktelsene omfatter gjeld til kredittinstitusjoner og derivater.
Utlån og fordringer regnskapsført til amortisert kost
Utlån og fordringer er finansielle eiendeler, med unntak av derivater, med faste eller bestembare betalinger, og som ikke omsettes i et aktivt marked med unntak for:
- De som foretaket har intensjon om å selge på kort sikt eller har øremerket til virkelig verdi over resultat.
- De som foretaket har øremerket tilgjengelig for salg
- De som innehaver kanskje ikke vil kunne gjenvinne hele sin opprinnelige investering i, bortsett fra svekket kredittverdighet, og som skal klassifiseres som tilgjengelig for salg
Utlån og fordringer til amortisert kost består av:
- Lån og fordringer tilknyttet investeringsvirksomheten
- Lån og fordringer øvrige inklusive fordringer på forsikringstakere
Lån og fordringer i investeringsvirksomheten omfatter gjeldsinstrumenter klassifisert som lån og fordringer hvilket er obligasjoner som ikke er priset i et aktivt marked, samt utlån til kommuner, bedrifter og personkunder.
Hold til forfall investeringer regnskapsført til amortisert kost
Hold til forfall investeringer består av finansielle eiendeler, som ikke er derivater, og som har faste eller bestembare betalinger og et definert forfallstidspunkt, og som foretaket har intensjon og evne til å holde til forfall med unntak for:
- De som foretaket ved førstegangsinnregning øremerker til virkelig verdi over resultatet
- De som foretaket har øremerket tilgjengelig for salg
- De som oppfyller definisjonen til lån og fordringer.
Kategorien omfatter obligasjoner som regnskapsføres til amortisert kost.
Andre finansielle forpliktelser regnskapsført til amortisert kost
Kategorien omfatter ansvarlig lån og fondsobligasjonslån.
2.3.2.2 Regnskapsføring og måling
Kjøp og salg av finansielle instrumenter regnskapsføres til virkelig verdi på handelsdato, det vil si når foretaket har forpliktet seg til å kjøpe eller selge det finansielle instrumentet. Direkte kjøpsomkostninger inkluderes i anskaffelseskost med unntak for kjøpsomkostninger knyttet til finansielle instrumenter til virkelig verdi over resultat. For disse instrumentene kostnadsføres kjøpsomkostningene direkte. Finansielle eiendeler fraregnes når foretaket ikke lenger har rett til å motta kontantstrømmen fra eiendelen eller foretaket har overført all risiko og rettigheter knyttet til eierskapet. Finansielle forpliktelser fraregnes når den underliggende plikten i kontrakten er oppfylt, kansellert eller utløpt.
Nedskrivning av finansielle eiendeler som måles til amortisert kost
Ved vurderingen av om det foreligger verdiforringelse av en finansiell eiendel legges det vekt på hvorvidt utsteder/debitor har vesentlige finansielle vanskeligheter og om det foreligger kontraktsbrudd, herunder mislighold. Det vurderes om det er sannsynlig at skyldner går konkurs, hvorvidt det finnes et aktivt marked for eiendelen på grunn av finansielle vanskeligheter, eller om det observeres målbar nedgang i forventet kontantstrøm fra en gruppe finansielle eiendeler. Vurderingen baseres utelukkende på historiske forhold. Fremtidige hendelser vurderes ikke uansett grad av sannsynlighet.
Dersom det foreligger objektive bevis for verdifall foretas det nedskrivning. Nedskrivningen beregnes ved å sammenligne ny, forventet kontantstrøm med opprinnelig kontantstrøm diskontert med hhv. opprinnelig effektiv rente (eiendeler med fast rente) eller med effektiv rente på måletidspunktet (eiendeler med flytende rente). Nedskrivningen reduserer eiendelens balanseførte verdi og innregnes i resultatregnskapet under regnskapslinjen ”Netto avkastning fra finansielle eiendeler”.
Tapsvurdering og tapsnedskrivning foretas kvartalsvis på individuelle utlån. Låneengasjement med ubetalte terminer eldre enn 90 dager eller kreditter med overtrekk eldre enn 90 dager gjennomgås på balansedagen. I tillegg foretas det en løpende vurdering av andre låneengasjementer hvor det foreligger objektive bevis for verdifall.
Utlån vurderes også gruppevis. Dersom det foreligger objektive bevis for at en gruppe av utlån har verdifall foretas det en nedskrivning.
2.3.3 Presentasjon, klassifisering og måling
- Finansielle eiendeler til virkelig verdi over resultat
Finansielle eiendeler til virkelig verdi over resultatet presenteres i balansen enten som ”Utlån og fordringer”, ”Rentebærende verdipapirer”, ”Finansielle derivater”, eller ”Aksjer og andeler”. Renteinntekter og aksjeutbytte inkluderes i linjen ”Renteinntekt og utbytte mv. på finansielle eiendeler”.
- Finansielle eiendeler til amortisert kost
Finansielle eiendeler målt til amortisert kost presenteres i balansen enten som ”Rentebærende verdipapirer”, eller ”Utlån og fordringer”. Renteinntekter og nedskrivninger inkluderes i linjen ”Renteinntekter og utbytte mv. på finansielle eiendeler».
- Finansiell gjeld målt til amortisert kost
Utstedt finansiell gjeld målt til amortisert kost er presentert i balansen under følgende poster:
Fondsobligasjonslån
Ansvarlig lån
Utstedte ansvarlige lån regnskapsføres til virkelig verdi ved opptak justert for oppkjøpskostnader. Ved påfølgende måling regnskapsføres ansvarlig lån til amortisert kost. Metoden benyttes for å tilordne rentekostnadene over en relevant periode, og posteres over resultatet på linjen «Andre kostnader". Ansvarlig lån i utenlandsk valuta omregnes til norske kroner på balansedagen. Verdiendring som følge av valutaendringen posteres over resultatet, og inngår i linjen ”Andre kostnader ”.
Utstedte fondsobligasjonslån regnskapsføres til pålydende på utstedelsestidspunktet, og vurderes deretter til amortisert kost. På fondsobligasjonslån som er sikret mot valuta – og renteendringer (virkelig verdisikring), justeres bokført verdi med verdiendring i sikret risiko. Verdiendringen føres over resultatet på linjen ”Andre kostnader”.
- Finansiell gjeld målt til virkelig verdi med verdiendring over resultat
Finansiell gjeld målt til virkelig verdi med verdiendring over resultat er presentert i balansen på følgende poster:
Finansielle derivater
Finansielle derivater balanseføres til virkelig verdi på det tidspunktet avtalen inngås. Ved etterfølgende måling regnskapsføres derivatene til virkelig verdi og presenteres som en eiendel på linjen «Finansielle derivater» dersom verdien er positiv, og som en forpliktelse på linjen «Finansielle derivater» dersom verdien er negativ. For derivater som ikke inngår i regnskapsmessig sikringsforhold, resultatføres gevinster og tap løpende på linjen for ”Verdiendringer på investeringer» eller «Realisert gevinst og tap på investeringer».
2.4 INVESTERINGSEIENDOM
Fast eiendom som ikke benyttes av foretaket, er klassifisert som investeringseiendom. Dersom en eiendom delvis benyttes av foretaket, og delvis er utleid til eksterne, klassifiseres den delen som leies ut til eksterne som investeringseiendom dersom den kan seksjoneres ut. Foretaket utfører enkelte tilleggstjenester til leietakere av eiendommene. Dersom disse tjenestene anses som signifikante for driften av eiendommen, klassifiseres eiendommen som eiendom til eget bruk og ikke investeringseiendom.
2.4.1 Innregning og fraregning
Investeringseiendom innregnes i balansen når det er det er sannsynlig at framtidige økonomiske fordeler som oppstår fra eiendommen vil tilflyte foretaket, og når kostnaden til investeringseiendommen kan måles pålitelig. Investeringseiendom innregnes til kost inkludert transaksjonskostnader. Kostnader til investeringseiendom under oppføring måles til kost fram til den er ferdigstilt.
En investeringseiendom fraregnes ved avhending eller når investeringseiendommen er tatt ut av bruk med endelig virkning, og foretaket ikke forventer ytterligere økonomiske fordeler ved avhending av eiendommen. Tidspunktet for avhending av en investeringseiendom som er solgt, er det tidspunktet da mottakeren oppnår kontroll over investeringseiendommen i samsvar med bestemmelsene om når en forpliktelse er oppfylt i IFRS 15 Driftsinntekter fra kontrakter med kunder.
2.4.2 Påfølgende måling
Investeringseiendom skal enten måles til kost eller virkelig verdi med verdiendring over resultat. Foretaket har valgt å benytte virkelig verdi med verdiendring over resultat. Virkelig verdi måles i samsvar med IFRS 13 Måling av virkelig verdi.
KLP benytter en verdsettelsesmodell for å beregne markedsverdi. Verdsettelsesmetoden er basert på neddiskontering av eiendommens forventede netto kontantstrøm med markedets avkastningskrav.
Ved beregning av netto kontantstrøm benyttes i utgangspunktet markedsleie til någjeldende betingelser, mens det for perioder etter kontraktsutløp fastsettes en antatt markedsleie. Videre hensyntas et inntektsfradrag basert på forventet ledighet, forventede påkostninger og normale driftskostnader.
Forventet kontantstrøm neddiskonteres med et avkastningskrav som fastsettes med grunnlag i den risikofrie renten (10 - års norsk statsobligasjonsrente) justert med et tillegg for estimat på en 20 – års risikofri rente. Estimatet på 20 – årsrenten tilsvarer helningen på swapkurven mellom 10 og 20 år. Den risikofrie renten tillegges så en generell eiendomsrisiko for å finne avkastningskrav for prime eiendommer. Til sist legges det på en risikopremie som fastsettes ut ifra risikovilligheten blant investorene i eiendomsmarkedet hensyntatt eiendomsspesifikke forhold som geografi, eiendomstype, kontrakter, leietakere og teknisk tilstand på eiendommen.
Kvartalsvis takseres et utvalg av eiendomsmassen til foretaket av eksterne, uavhengige og kvalifiserte aktører. Ved vesentlig avvik fra egen vurdering av virkelig verdi analyseres differansene og verdsettelsesmodellens parametere justeres dersom dette viser seg nødvendig.
Endringer i virkelig verdi resultatføres i den perioden gevinsten eller tapet oppstår.
2.4.3 Overføringer
Dersom en investeringseiendom tas i bruk av foretaket, reklassifiseres eiendommen til varig driftsmiddel. Virkelig verdi på reklassifiseringstidspunktet utgjør kostpris for den reklassifiserte eiendommen.
Dersom en eiendom foretaket har benyttet blir leid ut til eksterne, reklassifiseres eiendommen til investeringseiendom. Enhver differanse mellom bokført verdi og virkelig verdi på reklassifiseringstidspunktet posteres mot egenkapitalen som en revaluering.
2.4.4 Presentasjon
Investeringseiendom er presentert i balansen på egen linje.
Endring i virkelig verdi og netto leieinntekter er presentert i resultatoppstillingen på linjen «Verdiendringer på investeringer».
2.5 Aksjer i datterforetak
Aksjer i datterforetak er førstegangsinnregnet til anskaffelseskost. Deretter måles disse til egenkapitalmetoden, hvor resultatandelen som tas inn omregnes til KLPs regnskapsprinsipper.
Datterforetak som består av investeringseiendommer er skilt ut og presentert som egen linje i balansen som «Aksjer og andeler i eiendomsdatterforetak». Resultatandelen som inntas fra disse datterforetakene er basert på endring i virkelig verdi av investeringseiendommene som inngår i deres balanse. Prinsippene som er benyttet til verdsetting av de underliggende eiendommene er i tråd med verdsettelsesprinsippene beskrevet i kapittel 2.4.
Datterforetaket KLP Skadeforsikring benytter IFRS 17 for måling av forsikringskontrakter fra og med regnskapsåret 2023. Årsregnskapsforskriften tillater at resultatandelen til KLP Skadeforsikring ikke trenger å omarbeides selv om KLP ikke benytter IFRS 17.
Note 3 Viktige regnskapsestimater og vurderinger
3.1 Kritiske vurderinger ved anvendelse av foretakets regnskapsprinsipper
I det følgende beskrives noen av de viktigste vurderingene, bortsett fra de som involverer estimater (behandlet separat nedenfor), som ledelsen har foretatt i prosessen med å anvende foretakets regnskapsprinsipper, og som vil ha den mest vesentlige effekten på beløpene som er innregnet i regnskapet.
3.1.1 Finansielle instrumenter
- Fastsettelse av når det foreligger vesentlig økning i kredittrisiko på finansielle instrumenter målt til amortisert kost: KLP har definert triggerpunkter for hva som defineres som en vesentlig endring i kredittrisiko som reflekterer en endring i beregningen av forventede kredittap. Tap gitt mislighold og sannsynlighet for mislighold fastsettes ved å bruke betydelig skjønn basert på interne og eksterne observerbare markedsdata.
- Fastsettelse av hva som er et aktivt marked: KLP har fastsatt krav til daglig omsetning som kriterium for om et marked anses som aktivt. Fastsettelsen er basert på skjønn.
3.2 Sentrale kilder til estimeringsusikkerhet
Følgende er viktige estimater som ledelsen har brukt i prosessen med å anvende foretakets regnskapsprinsipper og som har den mest vesentlige effekt på beløpene som er innregnet i regnskapet:
3.2.1 Forsikringsforpliktelser
Forsikringsforpliktelsene baserer seg på forventede, framtidige kontantstrømmer som følge av kontrakten.
Kontantstrømestimatene knyttet til uførerisiko er basert på erfaringer i KLP med utgangspunkt i egen bestand.
For de øvrige risikoelementer, herunder opplevelsesrisiko, benyttes forutsetningene fra beregningsgrunnlaget K2013 med de sikkerhetsmarginer som Finanstilsynet har fastsatt. For menn benytter KLP egne levealdersforutsetninger som antar en sterkere levealdersforbedring enn K2013. Det samme gjelder for sykehusleger.
Uføretilgangen og dødeligheten kontrolleres mot tariffen hvert år for raskt å kunne fange opp eventuelle endringer i risikobildet.
For sensitivitetsanalyse for forsikringskontrakter henvises det til note 4 og punkt 4.1.5.
3.2.2 Investeringseiendom
Ved å anvende IFRS 13 Måling av virkelig verdi på investeringseiendommer har foretaket gjort estimater på følgende områder:
- Fremtidige kontantstrømmer
- Diskonteringsrenter
3.2.2.1 Fremtidige kontantstrømmer
Hovedkomponentene for fremtidige kontantstrømmer består av:
- Gjeldende betingelser, kontraktsutløp og antatt markedsleie
- Ledige arealer med antatt markedsleie
- Parkeringsinntekter, parkeringsareal og antall plasser
- Antatt årlig inflasjon
- Årlig leieregulering i prosent av inflasjon
- Generell ledighet
- Normale årlige driftskostnader
- Normale årlige felleskostnader per. m²
- Oppgraderingskostnader per. m² ved nyutleie
- Evtentuelt ytterligere oppgraderingskostnader (år og beløp)
- Antall måneder ledighet ved hvert kontraktsutløp
- Antatt sluttverdi år 20
- Nominelt avkastningskrav
Kontantstrømestimater inkluderer både markedsvariabler direkte observert i markedet eller avledet direkte fra markedet og ikke-markedsvariabler.
3.2.2.2 Diskonteringsrenter
Diskonteringsrenten som benyttes tilsvarer normalmarkedets avkastningskrav for lignende eiendommer, og beregnes ved bruk av ovenfra- og nedmetoden basert på avkastningen fra de siste kjente transaksjonene i lignende og relevante eiendommer eller andre estimater. Diskonteringsrenten dekomponeres der ulike elementer som gjelder markedsavkastningsestimeringen for ulike typer eiendom, geografiske forhold, kontraktsrisiko, byggerisiko og generell markedsavkastning for investeringseiendommer. De ulike risikoene beregnes på enkelt eiendomsnivå og vurderes i forhold til hverandre.
Foretaket brukte følgende diskonteringsrente i forskjellige land per 31. desember:
3.2.2.3 Sensitivitetsanalyse
Per 31. desember 2023 var foretakets totale balanseførte verdi av investeringseiendom inkludert investeringseiendom eid via datterforetak, 78 388 millioner kroner (80 133 millioner kroner per 31. desember 2022).
Sensitivitetsanalysen nedenfor viser hvordan verdien av en av foretakets sentralt beliggende kontoreiendommer i Oslo endrer seg ved visse endringer i sentrale parametere i foretakets verdsettelsesmodell. Analysen viser endring i verdi (angitt som prosentvis endring) for gitt endring i en parameter under forutsetning av at alle andre parametere holdes uendret. I realiteten vil det være slik at det er innbyrdes sammenheng mellom flere variabler, slik at en endring i en parameter vil medføre endring i en eller flere andre parametere. Oppgitte sensitivitetstall fanger ikke opp slike sammenhenger mot andre variabler, og er kun vist for illustrative formål. Virkningene av endringer i parametere vil variere noe fra eiendom til eiendom.
I analysen ovenfor forstås avkastningskravet som den rente som benyttes ved neddiskontering av fremtidige kontantstrømmer i modellen. Markedsleie forstås som forventet leie ved reforhandling av eksisterende kontrakter eller ved skifte av leietager. Exit-yield forstås som den yielden som benyttes til å beregne sluttverdi ved verdivurderingsmodellens siste analyseperiode (år 20).
Note 4 Risikostyring
KLP er gjennom sin virksomhet eksponert mot både forsikringsrisiko og finansiell risiko. For foretaket er den overordnede risikostyringen innrettet mot at den finansielle risikoen håndteres på en slik måte at foretaket til enhver tid overholder de forpliktelsene som forsikringskontraktene påfører virksomheten. Styret fastsetter overordnede risikostrategier som operasjonaliseres på administrativt nivå.
Risikostrategi implementeres og følges opp av linjeorganisasjonen, med periodisk avrapportering. Eventuelle brudd på risikolinjer og rammer rapporteres løpende, med beskrivelse av tiltak som er gjort for å bringe forholdet i orden. Enheter utenfor linjeorganisasjonen fører tilsyn med at risikotakningen skjer innenfor de fullmaktene linjen har.
4.1 FORSIKRINGSRISIKO
Forsikringsrisiko er risikoen for at uførhet og dødelighet i KLPs medlemsmasse utvikler seg på en annenmåte enn det som er lagt til grunn i de beregningsmessige forutsetningene. Forsikringsrisikoen måles og styres på enhetsnivå.
Foretakets forsikringsvirksomhet består av et produkt, offentlig tjenestepensjon, som er innenfor bransjen kollektiv pensjon. Forsikringsrisikoen relaterer seg i hovedsak til langt liv, død og uførhet.
Den forsikredes alder og kjønn kan påvirke den enkelte forsikredes risiko. Forsikringsrisikoen prises derfor individuelt, men prisen utjevnes på risikofellesskapsnivå. Sammensetningen og størrelsen av porteføljen vil dermed påvirke forsikringsrisikoen.
Forsikringsrisikoen reprises årlig for ny opptjening under kontrakten. Historisk opptjente rettigheter kan ikke reprises.
4.1.1 Risiko for langt liv
Forsikringsrisikoen for langt liv er at de forsikrede lever lengre enn forventet (alderspensjon). Levealderen har det siste tiåret forbedret seg relativt jevnt. Viktige faktorer har vært utviklingen i legevitenskapen, endringer i kosthold og livsstil.
KLP benytter analyser av egne forsikringsdata og Statistisk sentralbyrå (SSB) sine analyser av befolkningsdata til å si noe om utviklingen av levealderen og dens årlige variasjoner. Spesielt forventet fremtidig forbedring i dødeligheten (økende levealder) er basert på SSBs anslag. Analysene anvendes til å fastsettelse av beste estimat for framtidig dødelighet for beregning av forventede framtidige kontantstrømmer. De senere års erfaringsdata kan være påvirket av covid 19-pandemien, og det er derfor ikke opplagt at innsikten fra nær historie kan brukes til å si noe om normaltilstanden fremover.
Siden alderspensjonen er livsvarig, vil økt levealder gi utbetaling over lengre tid. Offentlig tjenestepensjon har innebygd en levealdersjustering som reduserer denne effekten ved at årlig ytelse reduseres når den forventede levealderen øker og motsatt. Levealdersjusteringen av pensjonene beregnes av SSB utfra levealdersforbedringen i hele den norske befolkning (uavhengig av kjønn) og kan være ulik levealdersforbedringen i KLPs medlemsmasse.
4.1.2 Risiko for død (etterlattepensjoner)
Forsikringsrisiko for død er risikoen knyttet til etterlattepensjoner, og at forutsetningene knyttet til disse avviker fra det vi faktisk erfarer. Denne risikoen er korrelert med forsikringsrisiko knyttet til langt liv, men har langt mindre betydning for KLPs totaløkonomi.
4.1.3 Risiko for uførhet (uførepensjoner)
For uførepensjon er forsikringsrisikoen knyttet til om utviklingen i uførhet blir forskjellig fra det som er lagt til grunn i forutsetningene. Samfunnsmessige faktorer som omstilling av virksomheter, endringer i fysisk og psykisk arbeidsmiljø, endringer i offentlig regelverk og teknologisk utvikling kan påvirke uførhet De siste års erfaringsdata for uførhet er preget av covid 19-pandemien. Det er derfor ikke opplagt at disse erfaringsdataene kan brukes til å si noe om normaltilstanden fremover.
Ved beregning av forventede framtidige kontantstrømmer i konsernregnskapet baseres forutsetningene om uførerisiko på erfaringer i KLPs forsikrede bestand.
4.1.4 Styring av forsikringsrisiko
Styret har fastsatt ramme for forsikringsrisiko og retningslinjer for oppfølging.
Direktør for seksjon Aktuar og produkt har det operasjonelle ansvaret for å styre, måle og overvåke forsikringsrisiko på offentlig tjenestepensjon. Seksjonen analyserer risikoutviklingen løpende, og utarbeider jevnlig rapporter og analyser. Seksjonen fastsetter de forventingsrettede kontantstrømmene på forsikringskontraktene blant annet med bakgrunn i disse analysene.
Dersom analysene viser endringer av dødelighet eller uførhet over tid i en eller flere porteføljer av kontrakter, utarbeider Aktuar og produkt forslag om nytt beregningsgrunnlag som behandles av konsernenhetens risikostyringskomité som ledes av administrerende direktør. Administrerende direktør har det overordnede ansvaret for styring og prising av forsikringsrisiko og beslutter endringer i beregningsgrunnlag. Endringene hensyntas i fastsettelsen av framtidige kontantstrømmer knyttet til forsikringskontraktene. Styret orienteres om endringene.
KLP har en uavhengig aktuarfunksjon som kontrollerer at foretakets forsikringsrisiko måles og håndteres på en tilfredsstillende måte.
4.1.5 Sensitivitet
Tabellen nedenfor viser konsekvensen av en umiddelbar endring i uførehyppigheten og dødeligheten.
| 31.12.2023 MILLIONER KRONER | Endring | Risikoresultat | Premiereserve |
|---|---|---|---|
| Død | -10 % | -423 | 13 130 |
| Uføre | 20 % | -465 | 681 |
| 31.12.2022 MILLIONER KRONER | Endring | Risikoresultat | Premiereserve |
|---|---|---|---|
| Død | -10 % | -328 | 11 519 |
| Uføre | 20 % | -443 | 770 |
4.2 FINANSIELL RISIKO
Offentlig tjenestepensjon er en ytelsesordning som finansieres gjennom premieinnbetalinger og avkastning på innbetalte premier fram til forpliktelsene forfaller til betaling. Premien fastsettes årlig ut ifra hvilken avkastning man forutsetter på midlene. Den forventede avkastningen utgjør en avkastningsgaranti overfor kunden som må oppfylles årlig. KLP pådrar seg finansiell risiko først og fremst gjennom forvaltning av pensjonsmidlene.
KLPs finansielle mål er å oppnå en konkurransedyktig og stabil avkastning på pensjonsmidlene, samtidig som soliditeten i foretaket tilfredsstiller eksterne og interne krav. KLP har en langsiktig investeringsstrategi hvor risikotagningen til enhver tid er tilpasset foretakets risikobærende evne. Forvaltningen skal være kostnadseffektiv, langsiktig og bredt diversifisert.
Avkastningsgarantien forhåndsprises årlig, og reduserer dermed konsekvensene for foretaket dersom oppnådd avkastning på pensjonsmidlene blir lavere enn garantert avkastning. Prisingen foregår på kontraktsnivå, og hensyntar den enkelte kontrakts bufferfond.
Bufferfond består av tidligere avkastningsoverskudd tildelt kontrakten, og kan benyttes til å dekke manglende, årlig avkastning. Nivået på avtalens bufferfond, samt rentegarantipremie danner grunnlag for hvilken markedsrisiko KLP tar i forvaltningen av pensjonsmidlene.
KLPs finansielle risiko består av likviditetsrisiko, markedsrisiko og kredittrisiko.
4.2.1 Likviditetsrisiko
Likviditetsrisiko er risikoen for at foretaket ikke har tilstrekkelig likviditet til å dekke kortsiktig gjeld / ikke innkalt restforpliktelser og løpende drift uten at det oppstår vesentlige ekstraomkostninger i form av prisfall på eiendeler som må realiseres. Likviditetsstrategien inneholder ulike krav og rammer for å etterleve den ønskede likviditetsrisikoprofilen. I tillegg omhandles ansvarsforhold og beredskapsplan. Likviditetsstrategien operasjonaliseres på administrativt nivå, og likviditeten forvaltes internt etter mandater.
Behovet for likvide midler i KLP for å dekke løpende forpliktelser er først og fremst knyttet til utbetaling av pensjoner og dekning av løpende driftskostnader. Det er også behov for likviditet i forbindelse med valuta- og derivathandler. KLPs likviditetsbehov dekkes normalt av kvartalsvise innbetalinger fra kundene. Foretaket har til enhver tid en likviditetsbeholdning som er tilstrekkelig til å dekke løpende kostnader, herunder pensjonsutbetalinger. Ved likviditetsbehov ut over gjeldende likviditetsbeholdning, vil likviditet normalt frigjøres ved salg av likvide finansielle aktiva.
KLP har som mål å ha likvide midler som er større eller lik tre måneders fremtidig forventet likviditetsbehov.
Det vises til note 5 Likviditetsrisiko for ytterligere informasjon om likviditetsrisiko.
4.2.2 Markedsrisiko
Markedsrisiko er risikoen for tap som følge av endringer i markedspriser på ulike aktiva som aksjer, obligasjoner, eiendom og andre verdipapirer. Markedsrisikoen avhenger både av hvor stor eksponering en har i de ulike aktiva og av volatiliteten i markedsprisene. Utviklingen i norske og internasjonale verdipapirmarkeder har generelt stor betydning for KLPs resultater.
Risiko for fall i verdien på ulike aktiva er den største finansielle risikoen på kort sikt. Av risikoen på aktivasiden er aksjeeksponeringen den største finansielle risikofaktoren, men også markedsrisiko knyttet til rente, kreditt (spread) og eiendom har et betydelig tapspotensial.
Ved utgangen av 2023 var 31,6 prosent av KLPs kollektivporteføljes midler plassert i aksjer (målt ved eksponering) og 13,2 prosent plassert i eiendom. Øvrige midler var plassert i rentemarkedet hvor hovedvekten måles til amortisert kost, resterende til virkelig verdi med verdiendring over ordinært resultat.
KLP valutasikrer hoveddelen av eksponeringen i utenlandsk valuta med derivater. Som hovedregel er alle KLPs renteinvesteringer og eiendomsinvesteringer i fremmed valuta sikret tilbake til norske kroner. For aksjeinvesteringer i fremmed valuta har sikringsgraden i 2023 vært mellom 50 og 70 prosent. Det vises til note 7 Valutarisiko for ytterligere informasjon.
Alle aksje- og renteeksponeringer er inkludert i et risikomålingssystem som muliggjør simulering og overvåkning av aksje- og renterisiko på tvers av porteføljer. Aktiv risiko styres gjennom fastsatte rammer i forhold til porteføljens referanseindeks.
For å redusere risikoen for negative resultater fra markedsrisiko benytter KLP handlingsregler i kundeporteføljene for daglig styring av markedsrisikoen. Dette innebærer at en tilpasser risikoen i porteføljen i tråd med risikobærende evne. Handlingsregler gir en avkastningsprofil som passer med det overordnede målet om tilfredsstillende kapitaldekning, samt å bevare risikokapasitet over tid. I tillegg forvaltes en stor del av midlene i renteplasseringer som måles til amortisert kost. Disse investeringene gir en forutsigbar avkastning og har en stabiliserende effekt på totalavkastningen.
Derivater kan benyttes i styring av markedsrisiko for kostnads- og tidseffektiv implementering av risikoendring, samt for valutasikring.
4.2.2.1 Sensitivitet
Det europeiske soliditetsregelverket for forsikringsforetak, Solvens II, har som hovedformål å beskytte og ivareta forsikringskundenes interesser. Regelverket stiller krav til kapital som behøves for en gitt risikoeksponering. I tillegg til forsikringsrisiko, flytterisiko og operasjonell risiko, er markedsrisiko en viktig faktor i beregningen.
Detaljer rundt KLPs solvenskapitalkrav, ansvarlige kapital og solvenskapitaldekning er oppgitt i note 36.
Det er utført flere sensitivitetsanalyser knyttet til konsekvenser for solvenskapitaldekningen ved endring i markedsrisiko. Det er beregnet at solvenskapitaldekningen øker med 2 prosentpoeng dersom renten stiger med 50 basispunkter, og at solvenskapitaldekningen faller med 2 prosentpoeng dersom renten faller med 50 basispunkter. Et fall i aksjemarkedet på 25 prosent reduserer solvenskapitaldekningen med noe under 4 prosentpoeng. Effekten på solvenskapitaldekningen begrenses her av størrelsen på bufferfondet. Det vises også til note 6 Renterisiko for informasjon om effekten av renteendringer på regnskapet.
4.2.3 Kreditt- og konsentrasjonsrisiko
Det er lagt vekt på at kreditteksponeringen er diversifisert for å unngå konsentrasjon av kredittrisiko mot enkelte debitorer. For å overvåke kredittrisiko i utlånene og investeringene er det nedsatt en egen kredittkomite som møtes på jevnlig basis. Grensene for kredittrisiko mot den enkelte debitor fastsettes av komiteen. Endringer i debitors kredittvurdering overvåkes og følges opp.
KLP har god balanse mellom norske og internasjonale obligasjoner, og har en portefølje av utelukkende gode kreditter. Av samlet krediteksponering med investment grade er 46 prosent ratet AA- eller bedre.
KLP har en utlånsportefølje av høy kvalitet, med begrenset kredittrisiko og historisk svært lave tap. KLP yter hovedsakelig lån med pant i bolig med en belåningsgrad under 80 prosent, lån til kommuner og lån med kommunale garantier. Utlån sikret med pant i bolig utgjør rundt 3 milliarder kroner. Verdien av pantene utgjør en større verdi enn utlånene siden en stor del av pantene er etablert tilbake i tid, og prisstigningen på boliger de siste årene har vært betydelig.
KLP har begrenset konsentrasjonsrisiko, noe som reflekteres i at KLP ikke har noen konsentrasjonseksponeringer som overstiger terskelverdiene definert i standardmetoden i Solvens II. Innretningen av KLPs forvaltning av rente- og aksjeporteføljene vil i utgangspunktet bidra til å begrense konsentrasjonsrisikoen gjennom utstrakt bruk av indeksforvaltning. KLP fastsetter eksplisitte rammer for kredittgivningen som begrenser konsentrasjon på enkeltnavn og gruppe. Oppfølgingen av sektorkonsentrasjon skjer gjennom månedlig og kvartalsvis rapportering.
Selv om KLPs investeringer er godt diversifisert, er det en klar overvekt av plasseringer i Norge. Dette er en bevisst og en naturlig konsekvens av KLPs virksomhet med hovedsakelig offentlig tjenestepensjon.
Det vises til note 8 Kredittrisiko for ytterligere informasjon.
Note 5 Likviditetsrisiko
Tabellen nedenfor spesifiserer foretakets finansielle forpliktelser klassifisert etter forfallsstruktur. Beløpene i tabellen er udiskonterte kontraktsmessige kontantsstrømmer.
| 2023 MILLIONER KRONER | Innen 1 mnd. | 1-12 mnd. | 1-5 år | 5-10 år | Over 10 år | Sum |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ansvarlige lån | 0 | 140 | 656 | 736 | 4 991 | 6 523 |
| Fondsobligasjonslån ¹ | 0 | 74 | 296 | 370 | 1 105 | 1 845 |
| Leverandørgjeld | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 |
| Forpliktelser til kredittinstitusjoner | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 |
| Betingede forpliktelser | 28 895 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 895 |
| Sum | 28 921 | 214 | 952 | 1 106 | 6 096 | 37 289 |
| Finansielle derivater | ||||||
| Finansielle derivater brutto oppgjør | ||||||
| Innstrømmer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utstrømmer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansielle derivater netto oppgjør | 5 472 | 5 869 | 930 | 844 | 958 | 14 072 |
| Sum finansielle derivater | 5 472 | 5 869 | 930 | 844 | 958 | 14 072 |
| Sum | 34 393 | 6 083 | 1 881 | 1 949 | 7 055 | 51 361 |
| ¹ Kontantstrømmene er beregnet frem til forventet forfall ved rentereguleringstidspunkt i de tilfellene hvor lånet er evigvarende. | ||||||
| 2022 MILLIONER KRONER | Innen 1 mnd. | 1-12 mnd. | 1-5 år | 5-10 år | Over 10 år | Sum |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ansvarlige lån | 0 | 131 | 608 | 690 | 4 815 | 6 245 |
| Fondsobligasjonslån ¹ | 0 | 72 | 287 | 359 | 1 215 | 1 933 |
| Leverandørgjeld | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 |
| Forpliktelser til kredittinstitusjoner | 64 | 0 | 0 | 0 | 0 | 64 |
| Betingede forpliktelser | 29 251 | 0 | 0 | 0 | 0 | 29 251 |
| Sum | 29 333 | 203 | 895 | 1 049 | 6 031 | 37 510 |
| Finansielle derivater | ||||||
| Finansielle derivater brutto oppgjør | ||||||
| Innstrømmer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utstrømmer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansielle derivater netto oppgjør | 3 271 | 1 891 | 713 | 750 | 611 | 7 236 |
| Sum finansielle derivater | 3 271 | 1 891 | 713 | 750 | 611 | 7 236 |
| Sum | 32 603 | 2 094 | 1 608 | 1 799 | 6 642 | 44 746 |
Tabellen over viser finansielle forpliktelser KLP har samlet på rentebetalinger og tilbakebetaling av hovedstol, basert på forfall.
Risikoen for at KLP ikke skal ha tilstrekkelig likviditet til å dekke kortsiktig gjeld og løpende drift er svært liten ettersom en stor del av foretakets eiendeler er likvide. KLP har betydelige midler investert i pengemarked, obligasjoner og aksjer som kan selges ved likviditetsbehov. KLPs likviditetsstrategi innebærer at foretaket til enhver tid skal ha tilstrekkelige likvide midler til å møte sine forpliktelser ved forfall, uten at det påløper kostnader av betydning knyttet til å frigjøre midler.
Aktivasammensetningen i KLP sine porteføljer skal være tilstrekkelig likvid til å kunne dekke annet likviditetsbehov som kan oppstå. KLP Kapitalforvaltning har det løpende ansvaret og rapporterer på foretakets likviditet. Det er etablert interne rammer for størrelsen på likviditetsbeholdningen. KLP sin enhet for risikostyring overvåker og rapporterer utviklingen i likviditetsbeholdningen fortløpende. Styret i KLP fastsetter årlig en kapitalforvaltnings- og likviditetsstrategi for KLP. Likviditetsstrategien inneholder blant annet rammer, ansvarsforhold, risikomål og beredskapsplan for likviditetsstyringen.
Forventet utbetalingsprofil pensjonsforpliktelser
Utbetalingsprofilen viser antatte utbetalingstidspunkter for de fremtidige pensjonsforpliktelsene overfor kundene til KLP og er basert på udiskonterte verdier. Forsikringsforpliktelsene i regnskapet er neddiskontert og viser nåverdien på balansetidspunktet.
Note 6 Renterisiko
| 2023 MILLIONER KRONER | Inntil 3 mnd. | Fra 3 mnd. til 12 mnd. | Fra 1 år til 5 år | Fra 5 år til 10 år | Over 10 år | Endring i kontantstrøm | Sum |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EIENDELER | |||||||
| Aksjefondsandeler ¹ | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 8 |
| Alternative investeringer | -6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 34 | 28 |
| Finansielle derivater klassifisert som eiendeler | -1 | -2 | 9 | -39 | -115 | -10 | -157 |
| Gjeldsinstrumenter målt til amortisert kost | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Obligasjoner og andre verdipapirer med fast avkastning | -31 | -29 | -508 | -826 | -501 | 135 | -1 760 |
| Rentefondsandeler | -1 271 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | -1 253 |
| Utlån og fordringer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 130 | 130 |
| Kontanter og innskudd | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 9 |
| Utlån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 538 | 538 |
| Betingede forpliktelser ² | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 15 |
| Sum eiendeler | -1 308 | -32 | -499 | -864 | -616 | 875 | -2 444 |
| FORPLIKTELSER | |||||||
| Finansielle derivater klassifisert som gjeld | 1 | -1 | 0 | 1 | 0 | -3 | -1 |
| Fondsobligasjon, ansvarlige lån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utlån og fordringer - call money | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -40 | -40 |
| Sum forpliktelser | 1 | -1 | 0 | 1 | 0 | -43 | -41 |
| Sum før skatt | -1 307 | -32 | -499 | -863 | -616 | 832 | -2 485 |
| Sum etter skatt | -981 | -24 | -374 | -647 | -462 | 624 | -1 864 |
| ¹ Aksjefondsandeler dekker den delen av fondet som ikke er aksjer, men som består av eiendeler omfattet av renterisiko; overskuddslikviditet i form av bankkontoer og derivater brukt til sikringsformål. | |||||||
| ² Betingede forpliktelser i denne sammenheng gjelder aksepterte, ikke utbetalte utlån. | |||||||
| 2022 MILLIONER KRONER | Inntil 3 mnd. | Fra 3 mnd. til 12 mnd. | Fra 1 år til 5 år | Fra 5 år til 10 år | Over 10 år | Endring i kontantstrøm | Sum |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EIENDELER | |||||||
| Aksjefondsandeler ¹ | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 9 |
| Alternative investeringer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | 15 |
| Finansielle derivater klassifisert som eiendeler | 28 | 0 | 13 | -36 | -119 | -6 | -119 |
| Gjeldsinstrumenter målt til amortisert kost | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 13 |
| Obligasjoner og andre verdipapirer med fast avkastning | -23 | -42 | -661 | -736 | -608 | 172 | -1 897 |
| Rentefondsandeler | -1 120 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | -1 099 |
| Utlån og fordringer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 138 | 138 |
| Kontanter og innskudd | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | 16 |
| Utlån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 480 | 480 |
| Betingede forpliktelser ² | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | 14 |
| Sum eiendeler | -1 116 | -42 | -647 | -771 | -727 | 871 | -2 432 |
| FORPLIKTELSER | |||||||
| Finansielle derivater klassifisert som gjeld | -4 | 0 | 0 | 0 | 0 | -7 | -10 |
| Fondsobligasjon, ansvarlige lån | 0 | 0 | 0 | 34 | 57 | 0 | 91 |
| Utlån og fordringer - call money | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -41 | -41 |
| Sum forpliktelser | -4 | 0 | 0 | 34 | 57 | -47 | 40 |
| Sum før skatt | -1 120 | -42 | -647 | -738 | -670 | 824 | -2 392 |
| Sum etter skatt | -840 | -31 | -485 | -553 | -502 | 618 | -1 794 |
| ¹ Aksjefondsandeler dekker den delen av fondet som ikke er aksjer, men som består av eiendeler omfattet av renterisiko; overskuddslikviditet i form av bankkontoer og derivater brukt til sikringsformål. | |||||||
| ² Betingede forpliktelser i denne sammenheng gjelder aksepterte, ikke utbetalte utlån. | |||||||
Noten viser resultateffekten ved økning av markedsrenten på én prosent, for virkelig verdi risiko og flytende rente risiko.
Endring i virkelig verdi (virkelig verdi risiko) vises i de fem første kolonnene og er beregnet ved endring i virkelig verdi på rentebærende instrumenter hvis renten hadde vært en prosent høyere ved periodeslutt. Kolonnen "Endring i kontantstrøm" (flytende rente risiko) viser endringen i kontantstrømmer hvis renten hadde vært en prosent høyere gjennom året det rapporteres på. Summen av disse reflekterer den samlede resultateffekten som scenarioet ved en prosents høyere rente hadde gitt konsernet i perioden det rapporteres på.
Virkelig verdi risiko gjelder fastrente papirer hvor markedsverdien på papiret svinger i motsatt takt av markedsrenten. Flytende rente risiko gjelder papirer som har flytende rente, hvor markedsverdien holder seg stabil, men hvor endring i markedsrente gir utslag i endrede løpende inntekter.
Følgende rentepapirer faller inn under noten; papirer til virkelig verdi over resultatet (flytende og faste rentebetingelser), investeringer som holdes til forfall (kun de med flytende rentebetingelser) og lån og fordringer (kun de med flytende rentebetingelser). KLP har ingen rentepapirer klassifisert som tilgjengelig for salg.
KLP sine investeringer i renteinstrumenter med fast rente, som regnskapsføres til amortisert kost, gir ingen endring i resultatregnskapet ved endring av markedsrente. Tilsvarende gjelder for utstedt gjeld med fast rente regnskapsført til amortisert kost.
Forsikringskontrakter med avkastningsgaranti endrer ikke regnskapsmessig verdi selv om rentenivået endres. Endring i rentenivå har heller ingen innvirkning på den garanterte avkastningen, men vil har betydning for den oppnådde avkastning som skal dekke avkastningsgarantien. Det skyldes at forsikringsmidlene delvis investeres i gjeldsinstrumenter hvor kontantstrømmene skal bidra til å dekke avkastningsgarantien.
Note 7 Valutarisiko
| 31.12.2023 | Balanseposter eksl. valutaderivater | Valutaderivater | Sum | Omregnings- kurs | Netto- posisjon | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MILLIONER KRONER/ UTENLANDSK VALUTA ¹ | Eiendeler | Gjeld | Eiendeler | Gjeld | Eiendeler | Gjeld | Valuta/NOK | NOK |
| Amerikanske dollar | 13 109 | -684 | 9 701 | -17 259 | 22 810 | -17 943 | 10,16 | 49 425 |
| Euro | 4 832 | -302 | 4 891 | -8 535 | 9 723 | -8 837 | 11,22 | 9 941 |
| Japanske yen | 143 597 | -325 | 89 892 | -180 297 | 233 489 | -180 622 | 0,07 | 3 808 |
| Britiske Pund | 1 351 | 0 | 1 186 | -2 251 | 2 537 | -2 251 | 12,95 | 3 713 |
| Indisk rupi | 14 499 | 0 | 0 | 0 | 14 499 | 0 | 0,12 | 1 770 |
| Canadiske dollar | 617 | 0 | 439 | -844 | 1 056 | -844 | 7,70 | 1 628 |
| Sveitsiske franc | 288 | 0 | 176 | -339 | 464 | -339 | 12,07 | 1 510 |
| Australske dollar | 534 | 0 | 402 | -773 | 936 | -773 | 6,93 | 1 130 |
| Svenske kroner | 23 308 | -20 | 27 255 | -49 519 | 50 563 | -49 539 | 1,01 | 1 032 |
| Hong Kong dollar | 2 108 | 0 | 1 526 | -2 906 | 3 634 | -2 906 | 1,30 | 946 |
| Taiwan new dollar | 5 472 | 0 | 0 | -3 127 | 5 472 | -3 127 | 0,33 | 776 |
| Kinesiske yuan | 467 | 0 | 0 | 0 | 467 | 0 | 1,43 | 669 |
| Koreansk won | 175 752 | 0 | 0 | -94 300 | 175 752 | -94 300 | 0,01 | 642 |
| Brasilianske real | 276 | 0 | 0 | 0 | 276 | 0 | 2,09 | 577 |
| Danske kroner | 10 053 | -55 | 9 767 | -19 409 | 19 819 | -19 465 | 1,50 | 534 |
| Andre valutaer | 2 716 | |||||||
| Sum kortsiktige valutaposisjoner | 80 818 | |||||||
| Euro | 2 511 | -301 | 120 | -1 483 | 2 631 | -1 784 | 11,22 | 9 500 |
| Amerikanske dollar | 3 268 | -62 | 508 | -3 451 | 3 776 | -3 513 | 10,16 | 2 675 |
| Danske kroner | 460 | 0 | 0 | 0 | 460 | 0 | 1,50 | 692 |
| Japanske yen | 14 869 | -11 201 | 0 | 0 | 14 869 | -11 201 | 0,07 | 264 |
| Australske dollar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6,93 | 0 |
| Canadiske dollar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7,70 | 0 |
| Sveitsiske franc | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12,07 | 0 |
| Koreansk won | 2 771 | 0 | 0 | -2 777 | 2 771 | -2 777 | 0,01 | 0 |
| Svenske kroner | 3 279 | 0 | 0 | -3 288 | 3 279 | -3 288 | 1,01 | -9 |
| Britiske Pund | 144 | 0 | 1 | -156 | 145 | -156 | 12,95 | -147 |
| Sum langsiktige valutaposisjoner | 12 975 | |||||||
| Sum netto valutaposisjoner | 93 793 | |||||||
| ¹ Tabellen viser samlede balanseposter for hver enkelt valuta, fordelt på kort- og langsiktige posisjoner. Nettoposisjonen viser den reelle valutarisikoen KLP har ved utgangen av perioden i NOK. Andre beløp er i lokal valuta. Tabellen viser en sikringsgrad for valuta på 2023 og 2022 på henholdsvis 84% og 88%. Kortsiktige nettoposisjoner under 500 millioner kroner er slått sammen under "Andre valutaer". | ||||||||
| 31.12.2022 | Balanseposter eksl. valutaderivater | Valutaderivater | Sum | Omregnings- kurs | Netto- posisjon | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MILLIONER KRONER/ UTENLANDSK VALUTA ¹ | Eiendeler | Gjeld | Eiendeler | Gjeld | Eiendeler | Gjeld | Valuta/NOK | NOK |
| Amerikanske dollar | 11 596 | -530 | 8 948 | -17 375 | 20 544 | -17 905 | 9,85 | 25 999 |
| Euro | 4 464 | -211 | 4 209 | -7 706 | 8 673 | -7 917 | 10,51 | 7 940 |
| Japanske yen | 109 707 | -297 | 71 647 | -144 785 | 181 354 | -145 083 | 0,07 | 2 708 |
| Britiske Pund | 1 393 | -37 | 1 089 | -2 256 | 2 482 | -2 294 | 11,85 | 2 234 |
| Canadiske dollar | 679 | 0 | 396 | -852 | 1 075 | -852 | 7,27 | 1 622 |
| Indisk rupi | 11 827 | 0 | 0 | 0 | 11 827 | 0 | 0,12 | 1 408 |
| Hong Kong dollar | 2 528 | 0 | 1 734 | -3 157 | 4 262 | -3 157 | 1,26 | 1 396 |
| Sveitsiske franc | 298 | 0 | 186 | -370 | 484 | -370 | 10,65 | 1 215 |
| Svenske kroner | 23 798 | 0 | 27 486 | -50 383 | 51 284 | -50 383 | 0,95 | 851 |
| Australske dollar | 393 | 0 | 259 | -527 | 652 | -527 | 6,68 | 838 |
| Kinesiske yuan | 445 | 0 | 0 | 0 | 445 | 0 | 1,42 | 630 |
| Taiwan new dollar | 4 709 | 0 | 0 | -2 923 | 4 709 | -2 923 | 0,32 | 572 |
| Brasilianske real | 270 | 0 | 0 | 0 | 270 | 0 | 1,87 | 504 |
| Andre valutaer | 2 681 | |||||||
| Sum kortsiktige valutaposisjoner | 50 598 | |||||||
| Euro | 2 136 | -301 | 48 | -1 220 | 2 183 | -1 521 | 10,51 | 6 959 |
| Amerikanske dollar | 3 309 | -66 | 22 | -3 127 | 3 331 | -3 193 | 9,85 | 1 353 |
| Danske kroner | 418 | 0 | 0 | 0 | 418 | 0 | 1,41 | 592 |
| Japanske yen | 14 580 | -10 408 | 0 | 0 | 14 580 | -10 408 | 0,07 | 312 |
| Svenske kroner | 3 306 | 0 | 0 | -3 267 | 3 306 | -3 267 | 0,95 | 37 |
| Australske dollar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6,68 | 0 |
| Canadiske dollar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7,27 | 0 |
| Sveitsiske franc | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10,65 | 0 |
| Koreansk won | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0,01 | 0 |
| Britiske Pund | 154 | 0 | 0 | -169 | 154 | -169 | 11,85 | -186 |
| Sum langsiktige valutaposisjoner | 9 067 | |||||||
| Sum netto valutaposisjoner | 59 665 | |||||||
| ¹ Tabellen viser samlede balanseposter for hver enkelt valuta, fordelt på kort- og langsiktige posisjoner. Nettoposisjonen viser den reelle valutarisikoen KLP har ved utgangen av perioden i NOK. Andre beløp er i lokal valuta. Tabellen viser en sikringsgrad for valuta på 2023 og 2022 på henholdsvis 84% og 88%. Kortsiktige nettoposisjoner under 500 millioner kroner er slått sammen under "Andre valutaer". | ||||||||
KLP valutasikrer hoveddelen av investeringer gjort i utenlandsk valuta. Økonomisk sikring av valutaeksponeringen gjøres gjennom derivater. Som hovedregel er alle renteinvesteringer og eiendomsinvesteringer i fremmed valuta sikret tilbake til norske kroner med en målsetning på 100 prosent sikringsgrad. Per 31.12.2023 var sikringsgraden på aksjer i utviklede markeder og de mest likvide valutaene i fremvoksende markeder 60 prosent med mulige svingninger mellom 50-70 prosent. Øvrige valutaer, dvs. mindre likvide valutaer i utviklede markeder og valutaer i fremvoksende markeder med unntak av de mest likvide valutaene, er ikke valutasikret. Bakgrunnen for dette er at disse valutaene ikke har et stort nok marked og/eller likviditet til at det er hensiktsmessig å valutasikre. Denne reduksjonen i sikringsgraden på aksjer, samt usikrede utenlandske aksjefond, bidrar til å øke nettoposisjonene i utenlandsk valuta.
Dersom alle valutaposisjoner endrer seg med 1 prosent på samme tidspunkt og i samme retning vil dette påvirke resultatet med 938 millioner kroner før skatt. For 2022 blir tilsvarende resultateffekt 597 millioner kroner før skatt.
Note 8 Kredittrisiko
| 31.12.2023 MILLIONER KRONER | Investment grade AAA til BBB | Lavere rating | Offentlig garanti | Bank og finans | Boliglån¹ < 80% | Boliglån¹ >80% | Øvrige | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rentebærende verdipapirer målt til amortisert kost | 207 844 | 955 | 1 015 | 2 783 | 0 | 0 | 15 768 | 228 365 |
| Gjeldsinstrumenter til virkelig verdi - verdipapirer med fast avkastning | 50 807 | 3 613 | 3 055 | 2 718 | 0 | 0 | 620 | 60 813 |
| Rentefond | 0 | 0 | 1 874 | 0 | 0 | 0 | 53 581 | 55 456 |
| Utlån og fordringer | 21 831 | 0 | 0 | 194 | 0 | 0 | 0 | 22 026 |
| Finansielle derivater klassifisert som eiendeler | 10 365 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 365 |
| Kontanter og innskudd | 1 141 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 141 |
| Utlån | 0 | 0 | 76 618 | 3 223 | 86 | 2 039 | 81 966 | |
| Sum | 291 989 | 4 568 | 82 562 | 5 696 | 3 223 | 86 | 72 007 | 460 132 |
| ¹ Disse to kolonnene gir informasjon på andel boliglån med pantsikkerhet innenfor 80% av verdigrunnlag og boliglån som overgår 80% pantsikkerhet av verdigrunnlag. | ||||||||
| SPESIFISERING AV INVESTMENT GRADE | AAA | AA | A | BBB | Sum Investment grade |
|---|---|---|---|---|---|
| Rentebærende verdipapirer målt til amortisert kost | 59 942 | 28 234 | 70 682 | 48 986 | 207 844 |
| Gjeldsinstrumenter til virkelig verdi - verdipapirer med fast avkastning | 18 322 | 10 026 | 13 865 | 8 595 | 50 807 |
| Rentefond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utlån og fordringer | 0 | 10 234 | 11 533 | 64 | 21 831 |
| Finansielle derivater klassifisert som eiendeler | 0 | 3 524 | 6 841 | 0 | 10 365 |
| Kontanter og innskudd | 0 | 1 141 | 0 | 0 | 1 141 |
| Utlån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sum | 78 263 | 53 160 | 102 920 | 57 646 | 291 989 |
| 31.12.2022 MILLIONER KRONER | Investment grade AAA til BBB | Lavere rating | Offentlig garanti | Bank og finans | Boliglån¹ < 80% | Boliglån¹ >80% | Øvrige | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rentebærende verdipapirer målt til amortisert kost | 193 091 | 106 | 541 | 2 784 | 0 | 0 | 13 021 | 209 543 |
| Gjeldsinstrumenter til virkelig verdi - verdipapirer med fast avkastning | 59 225 | 2 318 | 2 335 | 2 513 | 0 | 0 | 1 099 | 67 490 |
| Rentefond | 0 | 0 | 1 835 | 0 | 0 | 0 | 40 867 | 42 702 |
| Utlån og fordringer | 17 603 | 0 | 0 | 186 | 0 | 0 | 6 | 17 795 |
| Finansielle derivater klassifisert som eiendeler | 4 628 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 628 |
| Kontanter og innskudd | 918 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 918 |
| Utlån | 0 | 0 | 73 954 | 2 848 | 91 | 2 089 | 78 982 | |
| Sum | 275 465 | 2 424 | 78 665 | 5 483 | 2 848 | 91 | 57 083 | 422 058 |
| ¹ Disse to kolonnene gir informasjon på andel boliglån med pantsikkerhet innenfor 80% av verdigrunnlag og boliglån som overgår 80% pantsikkerhet av verdigrunnlag. | ||||||||
| SPESIFISERING AV INVESTMENT GRADE | AAA | AA | A | BBB | Sum Investment grade |
|---|---|---|---|---|---|
| Rentebærende verdipapirer målt til amortisert kost | 40 653 | 25 571 | 75 040 | 51 828 | 193 091 |
| Gjeldsinstrumenter til virkelig verdi - verdipapirer med fast avkastning | 17 028 | 10 442 | 14 134 | 17 621 | 59 225 |
| Rentefond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utlån og fordringer | 0 | 11 673 | 4 498 | 1 432 | 17 603 |
| Finansielle derivater klassifisert som eiendeler | 0 | 2 502 | 2 126 | 0 | 4 628 |
| Kontanter og innskudd | 0 | 918 | 0 | 0 | 918 |
| Utlån | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sum | 57 681 | 51 107 | 95 797 | 70 880 | 275 465 |
Med kredittrisiko menes risikoen for at motparten ikke skal klare å møte sine forpliktelser til KLP. I denne tabellen er kredittrisikoen målt ved ratingbyråers estimater på hvor høy kredittverdighet de ulike utstederne av rentepapirer har. For eiendeler som ikke er ratet så er de lagt i andre kategorier som beskriver kredittrisiko, eksempelvis sektor og garantier.
Det er lagt vekt på at kreditteksponeringen er diversifisert for å unngå konsentrasjon av kredittrisiko mot enkelte debitorer. For å overvåke kredittrisiko i utlånene og investeringene er det nedsatt en egen kredittkomite som møtes på jevnlig basis. Grensene for kredittrisiko mot den enkelte debitor fastsettes av komiteen. Endringer i debitors kredittvurdering overvåkes og følges opp av KLP Kapitalforvaltning AS.
KLP har god balanse mellom norske obligasjoner og internasjonale obligasjoner, og har en portefølje av utelukkende gode kreditter. KLP har en høy konsentrasjon av gjeldsinstrumenter rettet mot norsk offentlig sektor.
I noteinndelingen er det benyttet rating fra Standard & Poor's, Moodys, Fitch, Scope Ratings og Nordic Credit Rating. Ratingen er konvertert til S&P sin ratingtabell, hvor AAA er tilknyttet papirer med høyest kredittverdighet. Laveste rating av de fem er benyttet og alle fem ratingselskaper er likestilte som grunnlag for investeringer i rentepapirer. Det som er klassifisert som "Øvrige" er i all hovedsak verdipapirer utstedt av kraftselskaper og andre foretaksobligasjoner; dette beløper seg til 72 milliarder kroner per 31.12.2023. KLP Konsernet har strenge retningslinjer for investeringer i rentepapirer, som også gjelder for investeringer som faller inn under kategorien "Øvrige".
Linjene i noten er sammenfallende med balanseoppsettet. Unntakene er gjeldsinstrumenter til virkelig verdi som er delt opp i tre kategorier i noten og utlån som er vist samlet i noten, men som befinner seg på to linjer i balansen (virkelig verdi og amortisert kost).
| MILLIONER KRONER | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| TI STØRSTE MOTPARTER | ||
| Motpart 1 | 10 292 | 9 776 |
| Motpart 2 | 8 910 | 8 601 |
| Motpart 3 | 8 430 | 7 120 |
| Motpart 4 | 8 144 | 7 096 |
| Motpart 5 | 7 963 | 6 061 |
| Motpart 6 | 7 641 | 5 549 |
| Motpart 7 | 6 026 | 5 512 |
| Motpart 8 | 5 584 | 4 698 |
| Motpart 9 | 5 550 | 4 443 |
| Motpart 10 | 5 224 | 4 320 |
| Totalt | 73 764 | 63 177 |
Tabellen ovenfor viser de ti største motpartene KLP har eksponering mot. Beløpene oppgitt er balanseført verdi. Majoriteten av de ti største motpartene er enten finansinstitusjoner eller motparter omfattet av en offentlig garanti (statlig eller kommunal garanti).
| MILLIONER KRONER | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| Premiefordringer | 1 150 | 1 040 |
| Nedskrivninger av premiefordringer | 0 | 0 |
| Sum | 1 151 | 1 040 |
KLPs premiefordringer er i hovedsak rettet mot offentlig sektor og kredittrisikoen vurderes som lav. Hovedbransjen kollektiv pensjon – offentlig er i tillegg tilknyttet Overføringsavtalen for offentlig sektor. Denne overføringsavtalen har en sikringsordning som skal bidra til å sikre pensjonsrettigheter opparbeidet hos arbeidsgivere som opphører eller som ikke betaler premie ved forfall etter nærmere regler. KLP kan således søke dekning for ubetalte krav i denne bransjen hos sikringsordningen dersom kravet faller innenfor sikringsordningens bestemmelser.
| MILLIONER KRONER | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| Endring i virkelig verdi som følge av endring i kredittrisiko | 158 | -642 |
Faktisk endring i virkelig verdi avhenger av både endringer i risikofri rente og kredittpåslag. Dette estimatet er et forsøk på å isolere endringen i virkelig verdi som skyldes at kredittpåslaget på obligasjonene har endret seg i løpet av året. Estimatet regnes ut ved at man ser på endringen i kredittpåslag for hver enkelt obligasjon gjennom året og obligasjonens kontantstrømvektene gjenværende løpetid (durasjon) for obligasjonen på rapporteringstidspunktet. Det er mange grunner til at kredittpåslaget endrer seg, for eksempel at kredittpåslaget blir lavere når obligasjonen går mot forfall, at en utsteder anses som mer eller mindre risikofull eller at markedet krever en høyere eller lavere risikopremie for kredittobligasjoner generelt. Dersom endringen i virkelig verdi er positiv (negativ) indikerer det at det durasjon- og verdivektede kredittpåslaget et redusert (økt).
Beregningen tar utgangspunkt i beholdning pr. 31.12.23, og er gjort for obligasjoner som verdsettes til virkelig verdi. Statsporteføljer er tatt ut av beregningsgrunnlaget.
Note 9 Forsikringstekniske forhold
Forsikringsforpliktelser per hovedbransje
| MILLIONER KRONER | Kollektiv pensjonsforsikring for kommuner, herunder institusjoner med lignende pensjonsplaner | 31.12.2023 | 31.12.2022 | Endring 2023 | Endring 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Premiereserve | 573 573 | 573 573 | 518 530 | 55 043 | 32 253 |
| Bufferfond | 109 466 | 109 466 | 102 224 | 7 242 | 102 224 |
| Tilleggsavsetning | 0 | 0 | 0 | 0 | -48 812 |
| Kursreguleringsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | -77 397 |
| Premiefond | 42 742 | 42 742 | 33 570 | 9 171 | -7 698 |
| Sum forsikringsforpliktelser | 725 781 | 725 781 | 654 324 | 71 456 | 570 |
Forsikringsforpliktelser per delbransje i kollektiv pensjonsforsikring for kommuner, herunder institusjoner med lignende pensjonsplaner
| MILLIONER KRONER | Tjenestepensjons- ordninger uten investeringsvalg | Tjenestepensjons- ordninger med investeringsvalg | 31.12.2023 | 31.12.2022 | Endring 2023 | Endring 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Premiereserve | 571 399 | 2 173 | 573 573 | 518 530 | 55 043 | 32 253 |
| Bufferfond | 109 281 | 185 | 109 466 | 102 224 | 7 242 | 102 224 |
| Tilleggsavsetning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -48 812 |
| Kursreguleringsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -77 397 |
| Premiefond | 42 251 | 491 | 42 742 | 33 570 | 9 171 | -7 698 |
| Sum forsikringsforpliktelser | 722 931 | 2 850 | 725 781 | 654 324 | 71 456 | 570 |
Endringer i forsikringsforpliktelser i perioden til dekning av foretakets forpliktelser under kontrakter med kontraktsfastsatte forpliktelser
| MILLIONER KRONER | Premiereserve | Bufferfond | Premiefond | Sum 2023 | Sum 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Forsikringsforpliktelser 01.01. | 516 525 | 102 162 | 33 024 | 651 711 | 651 520 |
| Netto resultatførte avsetninger | 54 870 | 7 949 | 550 | 63 368 | 11 776 |
| Midler tilordnet premiefond /overskudd på avkastningsresultat | 0 | 0 | 20 020 | 20 020 | 0 |
| Risikoresultat tilordnet forsikringskontraktene | 0 | 0 | 592 | 592 | 648 |
| Sum resultatførte endringer | 54 870 | 7 949 | 21 162 | 83 980 | 12 424 |
| Overføringer mellom fond/disponert til premiebetaling | 5 | -830 | -11 858 | -12 684 | -11 790 |
| Inn- /utbetalt ved flytting m.v. | 0 | 0 | -64 | -64 | -414 |
| Sum ikke resultatførte endringer | 5 | -830 | -11 935 | -12 761 | -12 234 |
| Sum endringer i forsikringsforplikteler | 54 874 | 7 118 | 9 227 | 71 220 | 190 |
| Forsikringsforpliktelser 31.12. | 571 399 | 109 281 | 42 251 | 722 931 | 651 711 |
Endringer i forsikringsforpliktelser i perioden til dekning av foretakets forpliktelser knyttet til verdien av særskilt investeringsvalgsportefølje
| MILLIONER KRONER | Premiereserve | Bufferfond | Premiefond | Sum 2023 | Sum 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Forsikringsforpliktelser 01.01. | 2 005 | 61 | 547 | 2 613 | 2 234 |
| Netto resultatførte avsetninger | 173 | 124 | 6 | 303 | 346 |
| Midler tilordnet premiefond /overskudd på avkastningsresultat | 0 | 0 | 30 | 30 | 0 |
| Risikoresultat tilordnet forsikringskontraktene | 0 | 0 | 2 | 2 | 3 |
| Sum resultatførte endringer | 173 | 124 | 38 | 335 | 349 |
| Overføringer mellom fond/disponert til premiebetaling | -4 | 0 | -94 | -99 | 0 |
| Inn- /utbetalt ved flytting m.v. | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 |
| Sum ikke resultatførte endringer | -4 | 0 | -94 | -99 | 30 |
| Sum endringer i forsikringsforpliktelser | 169 | 124 | -56 | 237 | 379 |
| Forsikringsforpliktelser 31.12. | 2 173 | 185 | 491 | 2 850 | 2 613 |
Teknisk regnskap per hovedbransje
| MILLIONER KRONER | Kollektiv pensjonsforsikring for kommuner, herunder institusjoner med lignende pensjonsplaner | |
|---|---|---|
| 2023 | 2022 | |
| Premieinntekter | 70 326 | 50 523 |
| Netto inntekter kollektivporteføljen | 42 500 | -7 570 |
| Netto inntekter investeringsvalgporteføljen | 212 | -58 |
| Andre forsikringsrelaterte inntekter | 1 415 | 1 358 |
| Erstatninger i livsforsikring | -28 261 | -28 517 |
| Endring forsikringsforpliktelser - kontraktsfastsatte | -63 368 | -11 731 |
| Endring forsikringsforpliktelser - investeringsvalg | -315 | -392 |
| Midler tilordnet forsikringskontrakter | -20 632 | -651 |
| Forsikringsrelaterte driftskostnader | -1 512 | -1 487 |
| Andre forsikringsrelaterte kostnader | -1 408 | -1 368 |
| Resultat av teknisk regnskap | -1 043 | 107 |
Teknisk regnskap per delbransje i kollektiv pensjonsforsikring for kommuner, herunder institusjoner med lignende pensjonsplaner
| MILLIONER KRONER | Tjenestepensjonsordninger uten investeringsvalg | Tjenestepensjonsordninger med investeringsvalg | Sum | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Premieinntekter | 70 085 | 49 974 | 241 | 548 | 70 326 | 50 523 |
| Netto inntekter kollektivporteføljen | 42 500 | -7 570 | 0 | 0 | 42 500 | -7 570 |
| Netto inntekter investeringsvalgporteføljen | 0 | 0 | 212 | -58 | 212 | -58 |
| Andre forsikringsrelaterte inntekter | 1 412 | 1 354 | 3 | 3 | 1 415 | 1 358 |
| Erstatninger i livsforsikring | -28 148 | -28 410 | -113 | -106 | -28 261 | -28 517 |
| Endring forsikringsforpliktelser - kontraktsfastsatte | -63 368 | -11 731 | 0 | 0 | -63 368 | -11 731 |
| Endring forsikringsforpliktelser - investeringsvalg | 0 | 0 | -315 | -392 | -315 | -392 |
| Midler tilordnet forsikringskontrakter | -20 612 | -648 | -20 | -3 | -20 632 | -651 |
| Forsikringsrelaterte driftskostnader | -1 507 | -1 482 | -5 | -5 | -1 512 | -1 487 |
| Andre forsikringsrelaterte kostnader | -1 405 | -1 365 | -3 | -3 | -1 408 | -1 368 |
| Resultat av teknisk regnskap | -1 043 | 122 | 0 | -15 | -1 043 | 107 |
Resultatanalyse per hovedbransje
| MILLIONER KRONER | Kollektiv pensjonsforsikring for kommuner, herunder institusjoner med lignende pensjonsplaner | |
|---|---|---|
| 2023 | 2022 | |
| Avkastningsresultat inkl. overføring fra egenkapital | 29 463 | -20 099 |
| Risikoresultat | 648 | 558 |
| Administrasjonsresultat | 144 | -17 |
| Vederlag for rentegaranti | 291 | 266 |
| Sum resultatelementer før tildeling kunder | 30 545 | -19 291 |
| Avkastningsresultat til/fra bufferfond | -8 416 | 19 956 |
| Avkastningsresultat og risikoresultat tilført premiefond og bufferavsetning | -20 644 | -558 |
| Disponering egenkapital og risikoutjevningfond til premiereserve | -1 770 | 0 |
| Disponering avkastning- og risikoresultat til premiereserve | -758 | 0 |
| Resultat av teknisk regnskap | -1 043 | 107 |
Resultatanalyse per delbransje i kollektiv pensjonsforsikring for kommuner, herunder institusjoner med lignende pensjonsplaner
| MILLIONER KRONER | Tjenestepensjonsordninger uten investeringsvalg | Tjenestepensjonsordninger med investeringsvalg | Sum | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | 2023 | 2022 | |
| Avkastningsresultat inkl. overføring til/fra egenkapital | 29 308 | -19 969 | 154 | -130 | 29 463 | -20 099 |
| Risikoresultat | 646 | 555 | 2 | 3 | 648 | 558 |
| Administrasjonsresultat | 143 | -17 | 0 | 0 | 144 | -17 |
| Vederlag for rentegaranti | 290 | 265 | 1 | 1 | 291 | 266 |
| Sum resultatelementer før tildeling kunder | 30 388 | -19 165 | 157 | -126 | 30 545 | -19 291 |
| Avkastningsresultat til/fra bufferfond | -8 292 | 19 843 | -124 | 114 | -8 416 | 19 956 |
| Avkastningsresultat og risikoresultat tilført premiefond og bufferavsetning | -20 611 | -555 | -33 | -3 | -20 644 | -558 |
| Disponering egenkapital og risikoutjevningfond til premiereserve | -1 770 | 0 | 0 | 0 | -1 770 | 0 |
| Disponering avkastning- og risikoresultat til premiereserve | -758 | 0 | 0 | 0 | -758 | 0 |
| Resultat av teknisk regnskap | -1 043 | 122 | 0 | -15 | -1 043 | 107 |
Erstatninger per hovedbransje
| MILLIONER KRONER | Kollektiv pensjonsforsikring for kommuner, herunder institusjoner med lignende pensjonsplaner | |
|---|---|---|
| 2023 | 2022 | |
| Utbetalte erstatninger i henhold til forsikringsavtalene | -26 122 | -23 858 |
| Sum | -26 122 | -23 858 |
Flytting per hovedbransje
| MILLIONER KRONER | Kollektiv pensjonsforsikring for kommuner, herunder institusjoner med lignende pensjonsplaner | |
|---|---|---|
| 2023 | 2022 | |
| TILFLYTTEDE MIDLER | ||
| Premiereserve | 92 | 386 |
| Mottatte midler ført over resultatet | 92 | 386 |
| Premiefond | 1 | 0 |
| Bufferfond | 5 | 0 |
| Sum mottatte midler | 98 | 386 |
| Antall kontrakter | 2 | 1 |
| FRAFLYTTEDE MIDLER | ||
| Premiereserve | 1 796 | 3 805 |
| Bufferfond | 344 | 854 |
| Avgitte midler ført over resultatet | 2 139 | 4 659 |
| Premiefond | 65 | 445 |
| Sum avgitte midler | 2 205 | 5 103 |
| Antall kontrakter | 29 | 29 |
Nytegning per hovedbransje
| MILLIONER KRONER | Kollektiv pensjonsforsikring for kommuner, herunder institusjoner med lignende pensjonsplaner | |
|---|---|---|
| 2023 | 2022 | |
| Nytegning | 34 | 6 |
| Antall kontrakter | 60 | 35 |
Note 10 Kapitalavkastning
| PROSENT | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| KUNDEPORTEFØLJER | |||||
| KOLLEKTIVPORTEFØLJEN TOTALT | |||||
| Avkastning I | NA | NA | 5,0 | 4,8 | 4,5 |
| Avkastning II | 6,4 | -1,1 | 8,4 | 4,2 | 8,5 |
| Avkastning III | 6,8 | -3,9 | 6,7 | 5,5 | 8,8 |
| INVESTERINGSVALGPORTEFØLJEN TOTALT | 8,3 | -2,5 | 8,9 | 4,2 | 9,9 |
Avkastning I = Bokført avkastning (ikke i bruk fra og med 01.01.2022)
Avkastning II = Verdijustert avkastning. All avkastning fra investeringer som reflekteres i resultatet under nåværende regnskapsregler.
Avkastning III = Verdijustert avkastning inklusive verdiendringer på eiendeler som regnskapsføres til amortisert kost
Disse verdiendringene inngår ikke i årets regnskapsmessige resultat.
| PROSENT | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avkast- ning I | Avkast- ning II | Avkast- ning I | Avkast- ning II | Avkast- ning I | Avkast- ning II | Avkast- ning I | Avkast- ning II | Avkast- ning I | Avkast- ning II | |
| KOLLEKTIVPORTEFØLJENS UNDERPORTEFØLJER HAR HATT FØLGENDE AVKASTNING | ||||||||||
| Balansert portefølje 1 | NA | 6,4 | NA | -1,1 | 5,1 | 8,4 | 4,9 | 4,2 | 4,5 | 8,6 |
| Balansert portefølje 2 | NA | NA | NA | NA | 4,7 | 8,3 | 4,7 | 4,2 | 4,4 | 8,5 |
| Moderat portefølje ¹ | NA | NA | NA | NA | NA | NA | NA | NA | NA | NA |
| ¹ Moderat portefølje ble avsluttet 30.06.2019 og ble innlemmet i Balansert portefølje 1 fra og med 01.07.2019. Balansert portefølje 2 ble avsluttet 31.12.21 og innlemmet i Balansert portefølje 1 fra og med 01.01.22. | ||||||||||
| PROSENT | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| SELSKAPSPORTEFØLJEN | |||||
| Avkastning på finansielle investeringer i selskapsporteføljen | 3,0 | 2,8 | 3,4 | 3,1 | 4,3 |
Avkastningen for selskapsporteføljen følger definisjonen av "Avkastning II" / verdijustert avkastning.
Note 11 Netto inntekter fra finansielle instrumenter
| 2023 MILLIONER KRONER | Selskaps- porteføljen | Kollektiv- porteføljen | Investeringsvalg- porteføljen | Sum |
|---|---|---|---|---|
| Opp/nedskrivning aksjer og andeler | -405 | -3 147 | -13 | -3 565 |
| Resultat datterforetak | 630 | 2 973 | 12 | 3 616 |
| Resultat tilknyttede og felleskontrollerte foretak | 0 | 416 | 0 | 416 |
| Sum inntekter fra investeringer i datterforetak, tilknyttede foretak og felleskontrollerte foretak | 226 | 241 | -1 | 466 |
| Renter bank | 44 | 415 | 4 | 462 |
| Renter finansielle derivater | 9 | 710 | 0 | 719 |
| Renter obligasjoner og andre verdipapirer med fast avkastning | 386 | 2 128 | 4 | 2 518 |
| Sum renteinntekter finansielle instrumenter til virkelig verdi | 439 | 3 252 | 7 | 3 699 |
| Renter obligasjoner amortisert kost | 511 | 14 | 0 | 525 |
| Renter utlån | 0 | 10 068 | 32 | 10 100 |
| Sum renteinntekter finansielle instrumenter til amortisert kost | 511 | 10 082 | 32 | 10 625 |
| Utbytte/renter aksjer og andeler | 0 | 1 995 | 0 | 1 995 |
| Andre inntekter og kostnader | -11 | -823 | 0 | -834 |
| Sum netto renteinntekter og utbytte mv. på finansielle eiendeler | 940 | 14 507 | 39 | 15 485 |
| Verdiregulering eiendom | -88 | 0 | 0 | -88 |
| Leieinntekter eiendom | 42 | 0 | 0 | 42 |
| Sum netto inntekter fra investeringseiendom | -47 | 0 | 0 | -47 |
| Verdiendring aksjer og andeler | 108 | 25 556 | 158 | 25 822 |
| Verdiendring obligasjoner og andre verdipapirer med fast avkastning | 71 | 1 588 | 0 | 1 659 |
| Verdiendring finansielle derivater | 133 | 6 681 | 13 | 6 827 |
| Verdiendring utlån og fordringer | -11 | 81 | 0 | 70 |
| Sum verdiendring finansielle instrumenter til virkelig verdi | 301 | 33 906 | 171 | 34 378 |
| Verdiendring obligasjoner | 420 | -1 864 | 1 | -1 444 |
| Verdiendring utlån | 0 | 97 | 0 | 97 |
| Sum verdiendring finansielle instrumenter til amortisert kost | 420 | -1 767 | 1 | -1 346 |
| Verdiendring ansvarlig lånekapital | -213 | 0 | 0 | -213 |
| Sum verdiendringer på investeringer | 508 | 32 140 | 172 | 32 819 |
| Realisert aksjer og andeler | 0 | 8 054 | 57 | 8 111 |
| Realisert obligasjoner og andre verdipapirer med fast avkastning | -7 | 3 463 | -7 | 3 449 |
| Realisert finansielle derivater | -335 | -15 577 | -55 | -15 966 |
| Realisert utlån og fordringer | -3 | -350 | 7 | -345 |
| Sum realiserte finansielle instrumenter til virkelig verdi | -345 | -4 409 | 3 | -4 751 |
| Realisert obligasjoner til amortisert kost | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Realisert utlån til amortisert kost | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sum realiserte finansielle instrumenter til amortisert kost | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Andre finansielle kostnader og inntekter | 0 | 21 | 0 | 21 |
| Sum realisert gevinst og tap på investeringer | -345 | -4 388 | 3 | -4 730 |
| Sum netto inntekter fra investeringer | 1 282 | 42 500 | 212 | 43 994 |
| 2022 MILLIONER KRONER | Selskaps- porteføljen | Kollektiv- porteføljen | Investeringsvalg- porteføljen | Sum |
| Opp/nedskrivning aksjer og andeler | -40 | 3 308 | 13 | 3 282 |
| Resultat datterforetak | 238 | 2 799 | 12 | 3 049 |
| Resultat tilknyttede og felleskontrollerte foretak | 1 | 333 | 0 | 334 |
| Sum inntekter fra investeringer i datterforetak, tilknyttede foretak og felleskontrollerte foretak | 199 | 6 441 | 25 | 6 665 |
| Renter bank | 14 | 150 | 1 | 164 |
| Renter finansielle derivater | 28 | 381 | 0 | 409 |
| Renter obligasjoner og andre verdipapirer med fast avkastning | 194 | 1 332 | 2 | 1 529 |
| Sum renteinntekter finansielle instrumenter til virkelig verdi | 236 | 1 863 | 3 | 2 102 |
| Renter obligasjoner amortisert kost | 473 | 6 097 | 30 | 6 599 |
| Renter utlån | 0 | 1 876 | 0 | 1 876 |
| Sum renteinntekter finansielle instrumenter til amortisert kost | 473 | 7 972 | 30 | 8 475 |
| Utbytte/renter aksjer og andeler | 0 | 1 322 | 0 | 1 322 |
| Andre inntekter og kostnader | -1 | -333 | 1 | -334 |
| Sum netto renteinntekter og utbytte mv. på finansielle eiendeler | 707 | 10 824 | 34 | 11 565 |
| Verdiregulering eiendom | 394 | 0 | 0 | 394 |
| Leieinntekter eiendom | 41 | 0 | 0 | 41 |
| Sum netto inntekter fra investeringseiendom | 435 | 0 | 0 | 435 |
| Verdiendring aksjer og andeler | -253 | -24 624 | -100 | -24 977 |
| Verdiendring obligasjoner og andre verdipapirer med fast avkastning | -69 | -2 425 | 0 | -2 494 |
| Verdiendring finansielle derivater | -246 | -450 | -5 | -702 |
| Verdiendring utlån og fordringer | -7 | 12 | 0 | 5 |
| Sum verdiendring finansielle instrumenter til virkelig verdi | -574 | -27 488 | -106 | -28 168 |
| Verdiendring utlån | 0 | 267 | 0 | 267 |
| Sum verdiendring finansielle instrumenter til amortisert kost | 0 | 267 | 0 | 267 |
| Verdiendring ansvarlig lånekapital | 34 | 0 | 0 | 34 |
| Sum verdiendringer på investeringer | -541 | -27 220 | -106 | -27 867 |
| Realisert aksjer og andeler | 0 | 8 651 | 25 | 8 676 |
| Realisert obligasjoner og andre verdipapirer med fast avkastning | -22 | 3 630 | -2 | 3 607 |
| Realisert finansielle derivater | -6 | -11 757 | -40 | -11 803 |
| Realisert utlån og fordringer | 5 | 58 | 6 | 69 |
| Sum realiserte finansielle instrumenter til virkelig verdi | -23 | 583 | -11 | 549 |
| Realisert obligasjoner til amortisert kost ¹ | 290 | 1 786 | 0 | 2 076 |
| Realisert utlån til amortisert kost | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sum realiserte finansielle instrumenter til amortisert kost | 290 | 1 786 | 0 | 2 076 |
| Andre finansielle kostnader og inntekter | 0 | 16 | 0 | 16 |
| Sum realisert gevinst og tap på investeringer | 267 | 2 385 | -12 | 2 640 |
| Sum netto inntekter fra investeringer | 1 066 | -7 570 | -58 | -6 562 |
| ¹ Realiserte verdier på obligasjoner til amortisert kost kommer av realiserte mer- eller mindreverdier på valuta. | ||||
Note 12 Tap på rentebærende verdipapir og utlån til amortisert kost
Noten viser tapsavsetninger på rentebærende verdipapir som måles til amortisert kost samt utlån og fordringer som måles til amortisert kost. I 2023 er det ikke foretatt noen endringer på modellene som brukes for å beregne forventet tap. I perioden 01.01.2023 - 31.12.2023 har de totale tapsavsetningene økt med 179 millioner kroner.
Tap på rentebærende verdipapirer til amortisert kost
| TUSEN KRONER | 12-mnd forventet tap | Levetids- forventet tap - ikke misligholdt | Levetids- forventet tap - misligholdt | |
|---|---|---|---|---|
| trinn 1 | trinn 2 | trinn 3 | Totalt trinn 1-3 | |
| Inngående balanse, 01.01.2023 | 29 793 | 4 039 | 0 | 33 832 |
| Overføring til trinn 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 2 | -1 198 | 1 198 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | -2 841 | -962 | 0 | -3 803 |
| Nye tap | 4 497 | 0 | 0 | 4 497 |
| Fraregnet tap | -5 777 | -1 011 | 0 | -6 788 |
| Avsetning 31.12.2023 | 24 474 | 3 264 | 0 | 27 738 |
| Endring (01.01.2023 - 31.12.2023) | -5 320 | -775 | 0 | -6 094 |
Tap på utlån og fordringer – alle segment
| TUSEN KRONER | 12-mnd forventet tap | Levetids- forventet tap - ikke misligholdt | Levetids- forventet tap - misligholdt | |
|---|---|---|---|---|
| trinn 1 | trinn 2 | trinn 3 | Totalt trinn 1-3 | |
| Inngående balanse, 01.01.2023 | 5 187 | 4 | 97 | 5 289 |
| Overført til trinn 1 | 2 | -2 | - | - |
| Overført til trinn 2 | -449 | 449 | - | - |
| Overført til trinn 3 | -1 000 | - | 1 000 | - |
| Netto endring | 14 | 9 558 | 174 731 | 184 303 |
| Nye tap | 653 | 0 | - | 653 |
| Fraregnet tap | -82 | 0 | -97 | -180 |
| Avsetning 31.12.2023 | 4 325 | 10 009 | 175 732 | 190 065 |
| Endring (01.01.2023 - 31.12.2023) | -862 | 10 004 | 175 634 | 184 776 |
Tap på bedriftslån
| TUSEN KRONER | 12-mnd forventet tap | Levetids- forventet tap - ikke misligholdt | Levetids- forventet tap - misligholdt | |
|---|---|---|---|---|
| trinn 1 | trinn 2 | trinn 3 | Totalt trinn 1-3 | |
| Inngående balanse, 01.01.2023 | 4 388 | - | - | 4 388 |
| Overført til trinn 1 | - | - | - | - |
| Overført til trinn 2 | -449 | 449 | - | - |
| Overført til trinn 3 | -1 000 | - | 1 000 | - |
| Netto endring | 9 552 | 174 345 | 183 897 | |
| Nye tap | 548 | - | - | 548 |
| Fraregnet tap | -1 | 0 | - | -1 |
| Avsetning 31.12.2023 | 3 486 | 10 001 | 175 345 | 188 832 |
| Endring (01.01.2023 - 31.12.2023) | -902 | 10 001 | 175 345 | 184 444 |
Tap på boliglån
| TUSEN KRONER | 12-mnd forventet tap | Levetids- forventet tap - ikke misligholdt | Levetids- forventet tap - misligholdt | |
|---|---|---|---|---|
| trinn 1 | trinn 2 | trinn 3 | Totalt trinn 1-3 | |
| Inngående balanse, 01.01.2023 | 6 | 4 | 97 | 108 |
| Overført til trinn 1 | 2 | -2 | 0 | 0 |
| Overført til trinn 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overført til trinn 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | -4 | 5 | 386 | 387 |
| Nye tap | 3 | 0 | 0 | 3 |
| Fraregnet tap | 0 | 0 | -97 | -97 |
| Avsetning 31.12.2023 | 7 | 8 | 386 | 401 |
| Endring (01.01.2023 - 31.12.2023) | 1 | 3 | 289 | 293 |
Tap på offentlige utlån
| TUSEN KRONER | 12-mnd forventet tap | Levetids- forventet tap - ikke misligholdt | Levetids- forventet tap - misligholdt | |
|---|---|---|---|---|
| trinn 1 | trinn 2 | trinn 3 | Totalt trinn 1-3 | |
| Inngående balanse, 01.01.2023 | 792 | 0 | 0 | 792 |
| Overført til trinn 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overført til trinn 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overført til trinn 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | -87 | 0 | 0 | -87 |
| Nye tap | 102 | 0 | 0 | 102 |
| Fraregnet tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avsetning 31.12.2023 | 808 | 0 | 0 | 808 |
| Endring (01.01.2023 - 31.12.2023) | 15 | 0 | 0 | 15 |
Tap på OPS lån
| TUSEN KRONER | 12-mnd forventet tap | Levetids- forventet tap - ikke misligholdt | Levetids- forventet tap - misligholdt | |
|---|---|---|---|---|
| trinn 1 | trinn 2 | trinn 3 | Totalt trinn 1-3 | |
| Inngående balanse, 01.01.2023 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overført til trinn 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overført til trinn 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overført til trinn 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | 24 | 0 | 0 | 24 |
| Nye tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fraregnet tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Endring i risikomodell/parametere | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avsetning 31.12.2023 | 24 | 0 | 0 | 24 |
| Endring (01.01.2023 - 31.12.2023) | 24 | 0 | 0 | 24 |
Tap på seniorlån
| TUSEN KRONER | 12-mnd forventet tap | Levetids- forventet tap - ikke misligholdt | Levetids- forventet tap - misligholdt | |
|---|---|---|---|---|
| trinn 1 | trinn 2 | trinn 3 | Totalt trinn 1-3 | |
| Inngående balanse, 01.01.2023 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overført til trinn 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overført til trinn 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overført til trinn 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nye tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fraregnet tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avsetning 31.12.2023 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Endring (01.01.2023 - 31.12.2023) | 0 | 0 | 0 | 0 |
Tap alle segment – utenom balanse
| TUSEN KRONER | 12-mnd forventet tap | Levetids- forventet tap - ikke misligholdt | Levetids- forventet tap - misligholdt | |
|---|---|---|---|---|
| trinn 1 | trinn 2 | trinn 3 | Totalt trinn 1-3 | |
| Inngående balanse, 01.01.2023 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overført til trinn 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overført til trinn 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overført til trinn 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | 81 | 0 | 0 | 82 |
| Nye tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fraregnet tap | -81 | 0 | 0 | -82 |
| Avsetning 31.12.2023 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Endring (01.01.2023 - 31.12.2023) | 0 | 0 | 0 | 0 |
Bokført verdi rentebærende verdipapirer til amortisert kost
| TUSEN KRONER | 12-mnd forventet tap | Levetids- forventet tap - ikke misligholdt | Levetids- forventet tap - misligholdt | |
|---|---|---|---|---|
| trinn 1 | trinn 2 | trinn 3 | Totalt trinn 1-3 | |
| Inngående balanse, 01.01.2023 | 209 031 243 | 6 710 228 | 0 | 215 741 470 |
| Overføring til trinn 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 2 | -2 222 156 | 2 222 156 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 3 | -1 458 606 | 0 | 1 458 606 | 0 |
| Netto endring | 11 660 176 | -1 025 224 | 0 | 10 634 952 |
| Nye obligasjoner | 16 777 244 | 0 | 0 | 16 777 244 |
| Fraregnede obligasjoner | -13 606 094 | -1 155 263 | 0 | -14 761 356 |
| Rentebærende verdipapirer til amortisert kost 31.12.2023 | 220 181 807 | 6 751 897 | 1 458 606 | 228 392 310 |
Bokført verdi utlån og fordringer – alle segment
| TUSEN KRONER | 12-mnd forventet tap | Levetids- forventet tap - ikke misligholdt | Levetids- forventet tap - misligholdt | |
|---|---|---|---|---|
| trinn 1 | trinn 2 | trinn 3 | Totalt trinn 1-3 | |
| Utlån 01.01.2023 | 78 170 859 | 79 420 | 3 352 | 78 253 630 |
| Overføring til trinn 1 | 48 750 | -48 750 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 2 | -436 636 | 436 636 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 3 | -618 526 | 0 | 618 526 | 0 |
| Netto endring | -2 297 832 | 3 585 | 960 | -2 293 287 |
| Nye utlån | 12 130 879 | 2 645 | 0 | 12 133 524 |
| Fraregnet lån | -6 021 749 | -6 707 | -245 | -6 028 701 |
| Utlån 31.12.2023 | 80 975 746 | 466 828 | 622 592 | 82 065 166 |
Bokført verdi utlån og fordringer - bedriftslån
| TUSEN KRONER | 12-mnd forventet tap | Levetids- forventet tap - ikke misligholdt | Levetids- forventet tap - misligholdt | |
|---|---|---|---|---|
| trinn 1 | trinn 2 | trinn 3 | Totalt trinn 1-3 | |
| Utlån 01.01.2023 | 4 786 896 | 0 | 0 | 4 786 896 |
| Overføring til trinn 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 2 | -381 042 | 381 042 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 3 | -618 526 | 0 | 618 526 | 0 |
| Netto endring | -453 703 | 11 467 | 923 | -441 313 |
| Nye utlån | 874 342 | 0 | 0 | 874 342 |
| Fraregnet lån | -14 154 | 0 | 0 | -14 154 |
| Utlån 31.12.2023 | 4 193 813 | 392 509 | 619 449 | 5 205 771 |
Bokført verdi utlån og fordringer - boliglån
| TUSEN KRONER | 12-mnd forventet tap | Levetids- forventet tap - ikke misligholdt | Levetids- forventet tap - misligholdt | |
|---|---|---|---|---|
| trinn 1 | trinn 2 | trinn 3 | Totalt trinn 1-3 | |
| Utlån 01.01.2023 | 2 841 572 | 79 420 | 3 352 | 2 924 344 |
| Overføring til trinn 1 | 48 750 | -48 750 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 2 | -55 593 | 55 593 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | -446 345 | -14 589 | 37 | -460 897 |
| Nye utlån | 306 061 | 2 645 | 0 | 308 706 |
| Fraregnet lån | 0 | 0 | -245 | -245 |
| Utlån 31.12.2023 | 2 694 446 | 74 318 | 3 143 | 2 771 907 |
Bokført verdi utlån og fordringer – offentlige utlån
| TUSEN KRONER | 12-mnd forventet tap | Levetids- forventet tap - ikke misligholdt | Levetids- forventet tap - misligholdt | |
|---|---|---|---|---|
| trinn 1 | trinn 2 | trinn 3 | Totalt trinn 1-3 | |
| Utlån 01.01.2023 | 70 527 993 | 0 | 0 | 70 527 993 |
| Overføring til trinn 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | -7 406 088 | 0 | 0 | -7 406 088 |
| Nye utlån | 10 853 709 | 0 | 0 | 10 853 709 |
| Fraregnet lån | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utlån 31.12.2023 | 73 975 614 | 0 | 0 | 73 975 614 |
Bokført verdi utlån og fordringer – OPS lån
| TUSEN KRONER | 12-mnd forventet tap | Levetids- forventet tap - ikke misligholdt | Levetids- forventet tap - misligholdt | |
|---|---|---|---|---|
| trinn 1 | trinn 2 | trinn 3 | Totalt trinn 1-3 | |
| Utlån 01.01.2023 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nye utlån | 96 767 | 0 | 0 | 96 767 |
| Fraregnet lån | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utlån 31.12.2023 | 96 767 | 0 | 0 | 96 767 |
Bokført verdi utlån og fordringer på kunder- seniorlån
| TUSEN KRONER | 12-mnd forventet tap | Levetids- forventet tap - ikke misligholdt | Levetids- forventet tap - misligholdt | |
|---|---|---|---|---|
| trinn 1 | trinn 2 | trinn 3 | Totalt trinn 1-3 | |
| Utlån 01.01.2023 | 14 397 | 0 | 0 | 14 397 |
| Overføring til trinn 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | 710 | 0 | 0 | 710 |
| Nye utlån | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fraregnet lån | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Utlån 31.12.2023 | 15 107 | 0 | 0 | 15 107 |
Bokført verdi utlån og fordringer – alle segment utenom balanse
| TUSEN KRONER | 12-mnd forventet tap | Levetids- forventet tap - ikke misligholdt | Levetids- forventet tap - misligholdt | |
|---|---|---|---|---|
| trinn 1 | trinn 2 | trinn 3 | Totalt trinn 1-3 | |
| Utlån 01.01.2023 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Overføring til trinn 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Netto endring | 6 007 595 | 6 707 | 0 | 6 014 302 |
| Nye utlån | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fraregnet lån | -6 007 595 | -6 707 | 0 | -6 014 302 |
| Utlån 31.12.2023 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Det henvises til note 2 for beskrivelse av nedskrivningsmodellen.
Note 13 Andre forsikringsrelaterte inntekter og kostnader
| MILLIONER KRONER | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| ANDRE FORSIKRINGSRELATERTE INNTEKTER | ||
| Tilskudd servicepensjon/AFP | 1 405 | 1 355 |
| Diverse renteinntekter | 10 | 3 |
| Sum andre forsikringsrelaterte inntekter | 1 415 | 1 358 |
| ANDRE FORSIKRINGSRELATERTE KOSTNADER | ||
| Utbetalinger servicepensjon/AFP | 1 405 | 1 355 |
| Diverse rentekostnader | 2 | 13 |
| Sum andre forsikringsrelaterte kostnader | 1 408 | 1 368 |
Note 14 Salgskostnader
| MILLIONER KRONER | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Personalkostnader | 90 | 91 |
| Provisjoner | 0 | 0 |
| Øvrige kostnader | 70 | 67 |
| Sum salgskostnader | 160 | 158 |
Note 15 Pensjonsansvar egne ansatte
Hoveddelen av pensjonsansvaret er dekket gjennom KLP's Fellesordning for kommuner og bedrifter ("Fellesordningen"). Foretaket tilbyr også pensjonsordning utover Fellesordningen. Denne forpliktelsen dekkes over driften. Fellesordningen er en ytelsesbasert pensjonsordning som tilfredsstiller kravene om obligatorisk tjenestepensjon (OTP). Foretaket har AFP-ordning.
Den regnskapsmessige behandling av pensjonsforpliktelser er nærmere beskrevet i note 2.
| MILLIONER KRONER | Felles- ordningen | Over drift | 2023 | Felles- ordningen | Over drift | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PENSJONSKOSTNADER | ||||||
| Nåverdi av årets opptjening | 94 | 5 | 99 | 97 | 6 | 102 |
| Administrasjonsomkostning | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 |
| Planendring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Arbeidsgiveravgift - Pensjonskostnad | 14 | 1 | 14 | 14 | 1 | 15 |
| Finansskatt - Pensjonskostnad | 5 | 0 | 5 | 5 | 0 | 5 |
| Resultatført pensjonskostnad inkl. arbeidsgiveravgift og adm. | 114 | 6 | 120 | 117 | 7 | 124 |
| NETTO FINANSKOSTNAD | ||||||
| Rentekostnad | 53 | 5 | 58 | 34 | 3 | 37 |
| Renteinntekt | -44 | 0 | -44 | -27 | 0 | -27 |
| Forvaltningsomkostning | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 |
| Netto rentekostnad | 10 | 5 | 16 | 8 | 3 | 11 |
| Arbeidsgiveravgift - netto rentekostnad | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 2 |
| Finansskatt - netto rentekostnad | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Netto rentekostnad inkl. arbeidsgiveravgift | 12 | 6 | 19 | 9 | 4 | 13 |
| ESTIMATAVVIK PENSJONER | ||||||
| Aktuarielt tap (gevinst) | 61 | 13 | 74 | -49 | -6 | -56 |
| Arbeidsgiveravgift | 9 | 2 | 10 | -7 | -1 | -8 |
| Finansskatt | 3 | 1 | 4 | -2 | 0 | -3 |
| Aktuarielt tap (gevinst) inkl. arbeidsgiveravgift og finansskatt | 73 | 15 | 88 | -59 | -7 | -66 |
| Sum pensjonskostnad inkl. rentekostnad og estimatavvik | 200 | 27 | 226 | 68 | 3 | 71 |
| MILLIONER KRONER | Felles- ordningen | Over drift | 2023 | Felles- ordningen | Over drift | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PENSJONSFORPLIKTELSER | ||||||
| Brutto påløpt pensjonsforpliktelse | 1 878 | 190 | 2 068 | 1 691 | 172 | 1 863 |
| Pensjonsmidler | 1 588 | 0 | 1 588 | 1 423 | 0 | 1 423 |
| Netto forpliktelse før arbeidsgiveravgift og finansskatt | 290 | 190 | 480 | 268 | 172 | 440 |
| Arbeidsgiveravgift | 41 | 27 | 68 | 38 | 24 | 62 |
| Finansskatt | 15 | 9 | 24 | 13 | 9 | 22 |
| Brutto påløpt forpliktelse inkl. arbeidsgiveravgift og finansskatt | 1 934 | 226 | 2 159 | 1 742 | 205 | 1 947 |
| Netto forpliktelse inkl. arbeidsgiveravgift og finansskatt | 346 | 226 | 572 | 319 | 205 | 524 |
| MILLIONER KRONER | Felles- ordningen | Over drift | 2023 | Felles- ordningen | Over drift | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AVSTEMMING PENSJONSFORPLIKTELSE | ||||||
| Balanseført netto forpliktelse/(midler) 31.12. i fjor | 319 | 205 | 524 | 346 | 207 | 553 |
| Resultatført pensjonskostnad | 114 | 6 | 120 | 117 | 7 | 124 |
| Resultatført finanskostnad | 12 | 6 | 19 | 9 | 4 | 13 |
| Aktuarielle gevinst og tap inkl. arbeidsgiveravgift og finansskatt | 73 | 15 | 88 | -59 | -7 | -66 |
| Arbeidsgiveravgift innbetalt premie/tilskudd | -20 | -1 | -21 | -11 | -1 | -12 |
| Finansskatt innbetalt premie/tilskudd | -7 | 0 | -8 | -4 | 0 | -4 |
| Innbetalt premie/tilskudd inkl. adm. | -145 | -5 | -150 | -80 | -5 | -84 |
| Balanseført netto forpliktelse/(midler) 31.12. i år | 346 | 226 | 572 | 319 | 205 | 524 |
| MILLIONER KRONER | Felles- ordningen | Over drift | 2023 | Felles- ordningen | Over drift | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ENDRING I PENSJONSFORPLIKTELSER | ||||||
| Brutto pensjonsforpliktelse 01.01. | 1 742 | 205 | 1 947 | 1 745 | 207 | 1 952 |
| Nåverdi av årets opptjening | 94 | 5 | 99 | 97 | 6 | 102 |
| Rentekostnad | 53 | 5 | 58 | 34 | 3 | 37 |
| Aktuarielt tap (gevinst) brutto pensjonsforpliktelse | 81 | 15 | 96 | -110 | -7 | -117 |
| Arbeidsgiveravgift av pensjonskostnad | 14 | 1 | 14 | 14 | 1 | 15 |
| Arbeidsgiveravgift av netto rentekostnad | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 2 |
| Arbeidsgiveravgift innbetalt premie/tilskudd | -20 | -1 | -21 | -11 | -1 | -12 |
| Finansskatt av pensjonskostnad | 5 | 0 | 5 | 5 | 0 | 5 |
| Finansskatt av netto rentekostnad | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Finansskatt innbetalt premie/tilskudd | -7 | 0 | -8 | -4 | 0 | -4 |
| Utbetalinger | -29 | -5 | -34 | -28 | -5 | -33 |
| Brutto pensjonsforpliktelse 31.12. | 1 934 | 226 | 2 159 | 1 742 | 205 | 1 947 |
| MILLIONER KRONER | Felles- ordningen | Over drift | 2023 | Felles- ordningen | Over drift | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ENDRING I PENSJONSMIDLER | ||||||
| Pensjonsmidler 01.01. | 1 423 | 0 | 1 423 | 1 398 | 0 | 1 398 |
| Renteinntekt | 44 | 0 | 44 | 27 | 0 | 27 |
| Aktuarielt (tap) gevinst på pensjonsmidlene | 8 | 0 | 8 | -51 | 0 | -51 |
| Administrasjonsomkostning | -2 | 0 | -2 | -2 | 0 | -2 |
| Finansomkostning | -2 | 0 | -2 | -1 | 0 | -1 |
| Innbetalt premie/tilskudd inkl. adm. | 145 | 5 | 150 | 80 | 5 | 84 |
| Utbetalinger | -29 | -5 | -34 | -28 | -5 | -33 |
| Pensjonsmidler 31.12. | 1 588 | 0 | 1 588 | 1 423 | 0 | 1 423 |
| MILLIONER KRONER | Felles- ordningen | Over drift | 2023 | Felles- ordningen | Over drift | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PENSJONSORDNINGENS OVER/-UNDERFINANSIERING | ||||||
| Nåverdien av den ytelsesbaserte pensjonsforpliktelsen | 1 934 | 226 | 2 159 | 1 742 | 205 | 1 947 |
| Virkelig verdi av pensjonseiendelene | 1 588 | 0 | 1 588 | 1 423 | 0 | 1 423 |
| Netto pensjonsforpliktelse | 346 | 226 | 572 | 319 | 205 | 524 |
| PROSENT | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| ØKONOMISKE FORUTSETNINGER (FELLES FOR ALLE PENSJONSORDNINGENE) | ||
| Diskonteringsrente | 3,10 % | 3,00 % |
| Lønnsvekst | 3,50 % | 3,50 % |
| Folketrygdens grunnbeløp (G) | 3,25 % | 3,25 % |
| Pensjonsregulering | 2,80 % | 2,60 % |
| Arbeidsgiveravgift | 14,10 % | 14,10 % |
| Finansskatt | 5,00 % | 5,00 % |
Til målingen av pensjonskostnaden for 2023 anvendes forutsetninger per 31.12.2022, mens for beregning av pensjonsforpliktelsen 31.12.2023 anvendes forutsetninger og bestand per 31.12.2023. Forutsetningene er basert på markedssituasjonen per 31.12.2023 og er i samsvar med anbefaling fra regnskapsstiftelsen.
AKTUARIELLE FORUTSETNINGER
KLP's FELLESORDNING FOR KOMMUNER OG BEDRIFTER ("FELLESORDNINGEN")
En viktig del av grunnlaget for pensjonskostnader og pensjonsforpliktelser er hvordan dødelighet og uførhet gjør seg gjeldende blant medlemmene i pensjonsordningen.
KLP benytter beste estimat basert på analyser av egen bestand som utgangspunkt for beregningene.
Uttak av AFP (prosent i forhold til gjenværende arbeidstakere):
Kostnadene til AFP avhenger av hvor mange i hvert årskull som tar ut AFP. Ved fylte 62 år er det 42,5 prosent som går av med AFP-pensjon. Det er bare de som er ansatt og i arbeid helt frem til pensjoneringen som har rett til AFP. Dette er tatt hensyn til i beregningen av AFP-forpliktelsen.
| FRIVILLING AVGANG FOR FELLESORDNING (I %) | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alder (i år) | <24 | 24-29 | 30-39 | 40-49 | 50-55 | >55 |
| Turnover | 25 % | 15 % | 7,5 % | 5 % | 3 % | 0 % |
PENSJON OVER DRIFTEN
Uttak av AFP/tidligpensjon er ikke relevant for denne ordningen. Når det gjelder levealder, er beste estimat basert på analyser av egen bestand lagt til grunn på samme måte som i Fellesordningen.
| ANTALL | Felles- ordningen | Over drift | 2023 | Felles- ordningen | Over drift | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MEDLEMSSTATUS | ||||||
| Antall aktive | 649 | 20 | 669 | 639 | 19 | 658 |
| Antall oppsatte (tidligere ansatte med oppsatte rettigheter) | 533 | 12 | 545 | 498 | 12 | 510 |
| Antall pensjoner | 249 | 46 | 295 | 233 | 46 | 279 |
| 2023 | 2022 | |
|---|---|---|
| PENSJONSMIDLENES SAMMENSETNING: | ||
| Eiendom | 13,3 % | 14,7 % |
| Utlån | 11,3 % | 12,0 % |
| Aksjer | 31,6 % | 30,2 % |
| Anleggs-/HTF- obligasjoner | 28,6 % | 29,0 % |
| Omløpsobligasjoner | 11,5 % | 12,2 % |
| Likviditet/pengemarked | 3,6 % | 1,9 % |
| Sum | 100,0 % | 100,0 % |
Pensjonsmidlene er basert på KLPs finansielle midler i kollektivporteføljen. Tabellen viser prosentvis plassering av pensjonsmidlene som administreres av KLP ved utgangen av året. Verdijustert avkastning av eiendelene ble 6,39 prosent i 2023 og -1,14 prosent i 2022.
Forventet innbetaling til ytelsesplaner etter ansettelsens opphør for perioden 1. januar 2023 – 31. desember 2023 er 147 millioner kroner.
| SENSITIVITETSANALYSE PER 31.12.2023 | |
|---|---|
| Diskonteringsrenten reduseres med 0,5 % | Økning |
| Brutto pensjonsforpliktelse | 10,3 % |
| Årets opptjening | 13,6 % |
| Lønnsvekst økes med 0,25 % | Økning |
| Brutto pensjonsforpliktelse | 0,5 % |
| Årets opptjening | 1,4 % |
| Dødeligheten styrkes med 10 % | Økning |
| Brutto pensjonsforpliktelse | 2,8 % |
| Årets opptjening | 2,0 % |
Sensitivitetsanalysen over er basert på at alle andre forutsetninger er uendret. I praksis er det et lite sannsynlig scenario og endringer i noen forutsetninger er korrelerte. Beregningen av brutto pensjonsforpliktelse og årets opptjening i sensitivitetsanalysen er gjort etter samme metode som ved beregning av brutto pensjonsforpliktelse i balansen. Durasjonen i fellesordningen er beregnet til 19,9 år.
Note 16 Ytelser og lån til ledende ansatte m.v.
Styret i konsernet har fastsatt prinsipper og retningslinjer for godtgjørelse som gjelder for hele konsernet, samt etablert et godtgjørelsesutvalg som er et underutvalg av styret. Utvalget innstiller på og fører kontroll med at godtgjørelsesordningene i konsernet er i tråd med styrets prinsipper og retningslinjer.
Ledende ansatte er definert som konsernsjef og konserndirektører ansatt i morselskapet KLP og som inngår i konsernledelsen.
Alle ledende ansatte som ble medlem av konsernledelsen før 1. mai 2013 har pensjonsalder på 65 år, men kan velge å endre denne til 70 år. Ingen i den aktuelle gruppen har valgt å endre pensjonsalderen per 31.12.2023. De som ble medlemmer av konsernledelsen fra og med 1. mai 2013 har pensjonsalder på 70 år.
Alle ansatte i KLP konsernet i Norge er innmeldt i KLPs pensjonsordning for kommuner og bedrifter. De ansatte opptjener pensjonsrettigheter i denne ordningen for lønn opptil 12G.
Ansatte i KLP konsernet med lønn over 12 G og ansatte med lavere pensjonsalder enn 67 år, opptjener pensjonsytelser også for lønn over 12G dersom de var ansatt før 2. mai 2013 og hadde lønn over 12G på det tidspunktet. Full alderspensjon i denne tilleggsdekningen utgjør 66% av lønn over 12G, og oppnås etter minst 30 års opptjening i ordningen. Ansatte med spesiell avtale om lavere pensjonsalder enn 67 år sikres alderspensjon tilsvarende 66% av all pensjonsgivende lønn fram til 67 år. Denne tilleggsordningen ble lukket 2. mai 2013 og gjelder ikke for ansatte som startet etter denne dato. Ordningen gjelder heller ikke for ansatte som var ansatt på dette tidspunkt i KLP, men som først etter denne dato mottar lønn over 12G.
Konsernsjefen har etterlønn tilsvarende en årslønn inkludert tilleggsgoder ved eventuelt opphør av ansettelsesforholdet. Det foreligger ingen forpliktelser til å gi styreleder særskilt vederlag eller andre fordeler ved opphør eller endring av vervet. KLP betaler styreansvarsforsikring for sine styremedlemmer.
Ingen av de ledende ansatte har prestasjonslønn eller bonusordning.
KLP konsernet tilbyr lån til ulike formål. Det er egne lånevilkår for ansatte, og ingen ledende ansatte har vilkår som avviker fra dette. Lån til eksterne styremedlemmer/eksterne medlemmer av foretaksforamlingen blir kun gitt til ordinære lånevilkår.
Honorar for styremedlemmer fastsettes av foretaksforsamlingen. Styrets vararepresentanter og observatører, herunder utlån og ytelser til disse, er ikke spesifisert i denne noten. Det er utbetalt til sammen 237 tusen kroner til observatører og varamedlemmer til KLPs styre i 2023. Dette omfatter utbetalinger til fire personer.
Alle ytelser er oppgitt uten tillegg for arbeidsgiveravgift og finansskatt. For styremedlemmer som er valgt av og blant de ansatte opplyses det kun om ytelser og lån som kan knyttes til vervet som styremedlem.
Det vises forøvrig til beskrivelse av hovedprinsippene til fastsettelse av godtgjørelse i KLP konsernet som kan søkes opp på klp.no.
| 2023 TUSEN KRONER | Utbetalt fra foretaket | Utbetalt fra annet foretak i samme konsern | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønn, honorarer m.v | Andre ytelser | Årets pensjons- opptjening | Lån | Rentesats per 31.12.2023 | Avdrags- plan | Lønn, honorar m.v | Andre ytelser | Årets pensjons- opptjening | Lån | Rentesats per 31.12.2023 | Avdrags- plan ¹ | |
| Ledende ansatte | ||||||||||||
| Sverre Thornes, konsernsjef | 5 137 | 189 | 1 628 | 10 000 | 4,25 | A25 | - | - | - | 4 516 | 4,70 | Fleksilån |
| Cathrine Hellandsvik | 2 323 | 150 | 579 | - | - | - | - | - | - | 6 720 | 4,70/5,50 | A50 |
| Aage E. Schaanning | 4 099 | 152 | 1 281 | - | - | - | - | - | - | 6 182 | 4,70 | Fleksilån |
| Gro Myking | 3 056 | 154 | 335 | - | - | - | - | - | - | 6 658 | 4,70 | A53 |
| Rune Hørnes | 3 068 | 154 | 300 | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Kirsten Grutle | 2 100 | 150 | 523 | - | - | - | - | - | - | 481 | 4,70 | Fleksilån |
| Jarl Nygaard | 1 915 | 154 | 308 | - | - | - | - | - | - | 578 | 4,70 | Fleksilån |
| Ida Louise Skaurum Mo | 2 599 | 154 | 843 | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Hege Hodnesdal, fra 1. august | 1 004 | 64 | 235 | - | - | - | - | - | - | 15 940 | 5,50 | A53 |
| Styret2) | ||||||||||||
| Tine Sundtoft, leder (10 av 10) | 423 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Egil Matsen (10 av 10) | 340 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Terje Rootwelt (5 av 5) | 160 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Kjersti Fyllingen (4 av 5) | 124 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Odd Haldgeir Larsen (8 av 10) | 252 | - | - | - | - | - | - | - | - | 1 824 | 5,50 | A36 |
| Øyvind Brevik (4 av 5) | 153 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Ingunn Trosholmen, til oktober (7 av 8) | 302 | - | - | - | - | - | - | - | - | 3 737 | 5,40 | A49 |
| Vibeke Heldal, valgt av og blant de ansatte (10 av 10) | 313 | - | - | - | - | - | - | - | - | 1 566 | 4,70 | A30 |
| Erling Bendiksen, valgt av og blant de ansatte (10 av 10) | 252 | - | - | - | - | - | - | - | - | |||
| Foretaksforsamling | ||||||||||||
| Sum foretaksforsamling, inkl. ansatterepresentanter | 747 | - | - | 1 028 | - | - | - | - | - | 27 843 | - | - |
| Ansatte | ||||||||||||
| Lån til ansatte i konsernet med subsidiert rente | - | - | - | 86 190 | - | - | - | - | - | 2 226 048 | - | - |
| Lån til ansatte i konsernet til ordinære vilkår | - | - | - | 4 368 | - | - | - | - | - | 113 633 | - | - |
| 1 A=Annuitetslån, siste avdrag. | ||||||||||||
| 2 Tall i parentes representerer antall møter deltatt av totalt antall møter. | ||||||||||||
| 2022 TUSEN KRONER | Utbetalt fra foretaket | Utbetalt fra annet foretak i samme konsern | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønn, honorarer m.v | Andre ytelser | Årets pensjons- opptjening | Lån | Rentesats per 31.12.2022 | Avdrags- plan | Lønn, honorar m.v | Andre ytelser | Årets pensjons- opptjening | Lån | Rentesats per 31.12.2022 | Avdrags- plan ¹ | |
| LEDENDE ANSATTE | ||||||||||||
| Sverre Thornes, konsernsjef | 4 733 | 220 | 1 556 | - | - | - | - | - | - | 20 000 | 3,50 | Fleksilån |
| Marianne Sevaldsen til 1. august | 1 767 | 107 | 722 | - | - | - | - | - | - | 3 864 | 3,50 | A43 |
| Cathrine Hellandsvik fra 1. august | 647 | 112 | 207 | - | - | - | - | - | - | 6 873 | 3,50 | A50 |
| Aage E. Schaanning | 3 912 | 144 | 1 377 | - | - | - | - | - | - | 9 600 | 3,50 | Fleksilån |
| Rune Hørnes | 2 923 | 156 | 317 | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Gro Myking | 2 869 | 169 | 362 | - | - | - | - | - | - | 7 710 | 3,50 | A41 |
| Kirsten Grutle | 1 794 | 146 | 246 | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| STYRET ² | ||||||||||||
| Egil Johansen, leder til mai (5 av 5) | 200 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Tine Sundtoft, leder fra juni (5 av 5) | 207 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Jenny Følling (5 av 5) | 178 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Odd Haldgeir Larsen (10 av 10) | 268 | - | - | - | - | - | - | - | - | 1 874 | 4,15 | A35 |
| Øyvind Brevik (10 av 10) | 301 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Cecilie Dae (7 av 10) | 233 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Egil Matsen (10 av 10) | 327 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Ingunn Trosholmen (5 av 5) | 148 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Vibeke Heldal, valgt av og blant de ansatte (10 av 10) | 301 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Erling Bendiksen, valgt av og blant de ansatte (10 av 10) | 233 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - |
| FORETAKSFORSAMLING | ||||||||||||
| Sum foretaksforsamling, inkl. ansatterepresentanter | 804 | - | - | 1 110 | - | - | - | - | - | 39 098 | - | - |
| ANSATTE | ||||||||||||
| Lån til ansatte i KLP til subsidert rente | - | - | - | 49 151 | - | - | - | - | - | 1 244 428 | - | - |
| Lån til ansatte i KLP til ordinære vilkår | - | - | - | 1 805 | - | - | - | - | - | 61 283 | - | - |
| 1 A=Annuitetslån, siste avdrag. | ||||||||||||
| 2 Tall i parentes representerer antall møter deltatt av totalt antall møter. | ||||||||||||
| TUSEN KRONER | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Periodens kostnader knyttet til rentesubsidiering av lån til ansatte | 11 952 | 9 278 |
Note 17 Honorar til revisor
| MILLIONER KRONER | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Ordinær revisjon | 3,4 | 3,9 |
| Attestasjonstjenester | 0,4 | 0,2 |
| Skatterådgivning | 0,0 | 0,0 |
| Andre tjenester utenfor revisjonen | 0,0 | 0,0 |
| Sum honorar til revisor | 3,8 | 4,1 |
Revisjonshonoraret periodiseres ikke, men kostnadsføres i henhold til mottatt faktura. Beløpene ovenfor er inklusive merverdiavgift.
Note 18 Investeringseiendom
| MILLIONER KRONER | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Leieinntekter | 44 | 42 |
| Driftskostnader | -3 | -2 |
| Verdiregulering | -88 | 394 |
| Netto finansinntekt | 0 | 0 |
| Netto inntekter fra investeringseiendom | -47 | 435 |
| MILLIONER KRONER | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Bokført verdi 01.01. | 1 371 | 977 |
| Verdiregulering | -88 | 394 |
| Bokført verdi 31.12. | 1 283 | 1 371 |
Note 19 Skatt
| MILLIONER KRONER | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Regnskapsmessig resultat før skatt | -20 | 918 |
| Poster i utvidet resultat før skatt | -133 | 111 |
| FORSKJELLER MELLOM REGNSKAPSMESSIG- OG SKATTEMESSIG RESULTAT | ||
| Tilbakeføring av verdireduksjon finansielle eiendeler | 470 | 609 |
| Tilbakeføring av verdiøkning finansielle eiendeler | -1 389 | -974 |
| Regnskapsmessig tap ved realisasjon av aksjer og andre verdipapirer | 0 | 0 |
| Skattemessig gevinst ved realisasjon av aksjer og andre verdipapirer | 0 | 0 |
| Andre permanente forskjeller | 2 | 0 |
| Endring i forskjeller som påvirker forholdet mellom regnskapsmessig og skattemessig inntekt | 521 | 241 |
| Skattemessig resultat | -549 | 904 |
| Mottatt konsernbidrag med skattemessig effekt | 648 | 616 |
| Årets overskudd | 98 | 1 520 |
| AVSTEMMING AV GRUNNLAG FOR UTSATT SKATT | ||
| SKATTEØKENDE MIDLERTIDIGE FORSKJELLER | ||
| Gevinst- og tapskonto | 879 | 1 098 |
| Risikoutjevningsfond | 4 154 | 4 154 |
| Verdipapirer | 1 853 | 1 114 |
| Eiendom | 442 | 0 |
| Sum skatteøkende midlertidige forskjeller | 7 328 | 6 367 |
| Forskjell som ikke inngår i grunnlag for utsatt skatt | -4 154 | -4 154 |
| Sum skatteøkende midlertidige forskjeller | 3 174 | 2 212 |
| SKATTEREDUSERENDE MIDLERTIDIGE FORSKJELLER | ||
| Langsiktig gjeld | -1 162 | -948 |
| Sum skattereduserende midlertidige forskjeller | -1 162 | -948 |
| Netto midlertidige forskjeller | 2 012 | 1 264 |
| Grunnlag for utsatt skatt | 2 012 | 1 264 |
| 25 % utsatt skatt | 503 | 316 |
| Balanseført forpliktelser ved utsatt skatt | -503 | -316 |
| Balanseført forpliktelser ved utlignet skatt | -107 | -467 |
| Skatt på mottatt konsernbidrag førte direkte i balansen | -162 | -154 |
| Resultatført endring av utsatt skatt | -187 | 128 |
| OPPSUMMERING AV ÅRETS SKATTEKOSTNAD | ||
| Resultatført endring av utsatt skatt | -187 | 128 |
| Resultatført formuesskatt | -13 | -6 |
| Resultatført betalbar skatt | 137 | -226 |
| Korrigeringer tidligere år | 4 | -27 |
| Sum skattekostnad resultatført | -60 | -131 |
| Skatt ført direkte mot egenkapitalen | 1 | -81 |
| Sum skattekostnad | -59 | -212 |
| SKATTEKOSTNADEN ER FØRT PÅ FØLGENDE POSTER | ||
| Skattekostnader | -82 | -115 |
| Skatt på andre inntekter og kostnader som ikke blir omklassifisert til resultatet | 22 | -17 |
| Egenkapital | 1 | -81 |
| Sum skattekostnad | -59 | -212 |
| AVSTEMMING AV SKATTEKOSTNAD MOT ÅRETS RESULTAT FØR SKATT | ||
| Resultat før skatt | -153 | 1 028 |
| Forventet skattekostnad etter nominell sats (25 %) | 38 | -257 |
| Skatteeffekten av: | ||
| Permanente forskjeller | 45 | 159 |
| Korrigeringer tidligere år | 4 | -27 |
| Endring tidligere år | -133 | 0 |
| Formuesskatt | -13 | -6 |
| Sum skattekostnad resultatført | -60 | -131 |
| Effektiv skattesats | -39 % | 13 % |
| FORMUESSKATT | ||
| Skattepliktig verdi eiendeler | 670 137 | 668 994 |
| Skattepliktig verdi forpliktelser | -664 757 | -666 457 |
| Netto formue | 5 380 | 2 537 |
| Grunnlag formuesskatt | 5 380 | 2 537 |
| Formuesskatt (0,25 %) | 13 | 6 |
Note 20 Immateriele eiendeler
| MILLIONER KRONER | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Bokført verdi 01.01. | 978 | 727 |
| Anskaffelseskost 01.01. | 2 348 | 2 025 |
| Total tilgang | 455 | 324 |
| herav internt opparbeidet | 0 | 0 |
| herav kjøpt | 455 | 324 |
| Avgang | 0 | 0 |
| Anskaffelseskost 31.12. ¹ | 2 803 | 2 348 |
| Akkumulerte avskrivninger og nedskrivninger tidligere år | -1 371 | -1 298 |
| Årets ordinære avskrivninger | -107 | -73 |
| Akkumulerte avskrivninger og nedskrivninger 31.12. | -1 478 | -1 371 |
| Bokført verdi 31.12. | 1 326 | 978 |
| Avskrivningstid | 1 til 20 år | 1 til 20 år |
| ¹ Immaterielle eiendeler i KLP består av IT-systemer | ||
Note 21 Virkelig Verdi hierarki
| 31.12.2023 MILLONER KRONER | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Sum |
|---|---|---|---|---|
| EIENDELER SOM MÅLES TIL VIRKELIG VERDI | ||||
| SELSKAPSPORTEFØLJEN | ||||
| Sertifikater | 0 | 440 | 0 | 440 |
| Obligasjoner | 0 | 7 975 | 0 | 7 975 |
| Obligasjonsfond | 3 344 | 0 | 0 | 3 344 |
| Rentebærende verdipapirer | 3 344 | 8 416 | 0 | 11 760 |
| Utlån og fordringer | 916 | 219 | 0 | 1 135 |
| Aksjer | 0 | 0 | 4 | 4 |
| Aksjer og andeler | 0 | 0 | 4 | 4 |
| Finansielle derivater | 0 | 527 | 0 | 527 |
| Andre finansielle eiendeler | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Sum selskapsporteføljen | 4 261 | 9 162 | 4 | 13 426 |
| KOLLEKTIVPORTEFØLJEN | ||||
| Sertifikater | 1 578 | 1 618 | 0 | 3 196 |
| Obligasjoner | 20 668 | 28 533 | 0 | 49 202 |
| Obligasjonsfond | 24 743 | 11 070 | 16 041 | 51 854 |
| Rentebærende verdipapirer | 46 989 | 41 221 | 16 041 | 104 252 |
| Utlån og fordringer | 19 960 | 829 | 0 | 20 788 |
| Aksjer | 68 712 | 2 134 | 3 403 | 74 248 |
| Aksjefond | 89 660 | 0 | 37 | 89 696 |
| Eiendomsfond | 0 | 1 980 | 8 176 | 10 156 |
| Spesialfond | 0 | 2 497 | 0 | 2 497 |
| Private Equity | 0 | 0 | 42 470 | 42 470 |
| Aksjer og andeler | 158 371 | 6 611 | 54 085 | 219 067 |
| Finansielle derivater | 0 | 9 814 | 0 | 9 814 |
| Andre finansielle eiendeler | 0 | 790 | 0 | 790 |
| Sum kollektivporteføljen | 225 320 | 59 265 | 70 126 | 354 711 |
| INVESTERINGSVALGPORTEFØLJEN | ||||
| Obligasjonsfond | 249 | 9 | 0 | 257 |
| Rentebærende verdipapirer | 249 | 9 | 0 | 257 |
| Utlån og fordringer | 102 | 0 | 0 | 102 |
| Aksjefond | 1 048 | 0 | 0 | 1 048 |
| Eiendomsfond | 0 | 0 | 43 | 43 |
| Spesialfond | 0 | 14 | 0 | 14 |
| Aksjer og andeler | 1 048 | 14 | 43 | 1 104 |
| Finansielle derivater | 0 | 24 | 0 | 24 |
| Andre finansielle eiendeler | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sum investeringsvalgporteføljen | 1 398 | 47 | 43 | 1 488 |
| Sum finansielle eiendeler som måles til virkelig verdi | 230 979 | 68 473 | 70 173 | 369 625 |
| SELSKAPSPORTEFØLJEN | ||||
| Bygninger og andre faste eiendommer | 0 | 0 | 1 301 | 1 301 |
| Sum bygninger og andre faste eiendommer | 0 | 0 | 1 301 | 1 301 |
| FORPLIKTELSER SOM MÅLES TIL VIRKELIG VERDI | ||||
| SELSKAPSPORTEFØLJEN | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 578 | 0 | 0 | 578 |
| Sum selskapsporteføljen | 578 | 0 | 0 | 578 |
| KOLLEKTIVPORTEFØLJEN | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 1 137 | 0 | 1 137 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 6 126 | 0 | 0 | 6 126 |
| Sum kollektivporteføljen | 6 126 | 1 137 | 0 | 7 263 |
| INVESTERINGSVALGPORTEFØLJEN | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 23 | 0 | 0 | 23 |
| Sum investeringsvalgporteføljen | 23 | 1 | 0 | 25 |
| Sum finansielle forpliktelser som måles til virkelig verdi | 6 727 | 1 139 | 0 | 7 866 |
| 31.12.2022 MILLIONER KRONER | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Sum |
|---|---|---|---|---|
| EIENDELER SOM MÅLES TIL VIRKELIG VERDI | ||||
| SELSKAPSPORTEFØLJEN | ||||
| Sertifikater | 0 | 318 | 0 | 318 |
| Obligasjoner | 47 | 7 367 | 0 | 7 414 |
| Obligasjonsfond | 3 194 | 0 | 0 | 3 194 |
| Rentebærende verdipapirer | 3 241 | 7 685 | 0 | 10 926 |
| Utlån og fordringer | 619 | 489 | 0 | 1 108 |
| Aksjer | 0 | 0 | 6 | 6 |
| Aksjer og andeler | 0 | 0 | 6 | 6 |
| Finansielle derivater | 0 | 455 | 0 | 455 |
| Andre finansielle eiendeler | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sum selskapsporteføljen | 3 860 | 8 630 | 6 | 12 496 |
| KOLLEKTIVPORTEFØLJEN | ||||
| Sertifikater | 1 853 | 1 079 | 0 | 2 931 |
| Obligasjoner | 18 254 | 38 572 | 0 | 56 826 |
| Obligasjonsfond | 19 831 | 9 569 | 9 835 | 39 234 |
| Rentebærende verdipapirer | 39 938 | 49 219 | 9 835 | 98 992 |
| Utlån og fordringer | 16 397 | 193 | 0 | 16 590 |
| Aksjer | 47 713 | 1 609 | 3 262 | 52 584 |
| Aksjefond | 80 476 | 0 | 60 | 80 536 |
| Eiendomsfond | 0 | 2 165 | 7 083 | 9 248 |
| Spesialfond | 0 | 2 191 | 0 | 2 191 |
| Private Equity | 0 | 0 | 35 785 | 35 785 |
| Aksjer og andeler | 128 189 | 5 966 | 46 189 | 180 344 |
| Finansielle derivater | 0 | 4 164 | 0 | 4 164 |
| Andre finansielle eiendeler | 0 | 493 | 0 | 493 |
| Sum kollektivporteføljen | 184 523 | 60 036 | 56 024 | 300 584 |
| INVESTERINGSVALGPORTEFØLJEN | ||||
| Obligasjonsfond | 265 | 8 | 0 | 273 |
| Rentebærende verdipapirer | 265 | 8 | 0 | 273 |
| Utlån og fordringer | 98 | 0 | 0 | 98 |
| Aksjefond | 862 | 0 | 0 | 862 |
| Eiendomsfond | 0 | 0 | 47 | 47 |
| Spesialfond | 0 | 12 | 0 | 12 |
| Aksjer og andeler | 862 | 12 | 47 | 922 |
| Finansielle derivater | 0 | 9 | 0 | 9 |
| Andre finansielle eiendeler | 0 | 4 | 0 | 4 |
| Sum investeringsvalgporteføljen | 1 225 | 34 | 47 | 1 305 |
| Sum finansielle eiendeler som måles til virkelig verdi | 189 608 | 68 699 | 56 078 | 314 385 |
| SELSKAPSPORTEFØLJEN | ||||
| Bygninger og andre faste eiendommer | 0 | 0 | 1 392 | 1 392 |
| Sum bygninger og andre faste eiendommer | 0 | 0 | 1 392 | 1 392 |
| FORPLIKTELSER SOM MÅLES TIL VIRKELIG VERDI | ||||
| SELSKAPSPORTEFØLJEN | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 60 | 0 | 60 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 512 | 0 | 0 | 512 |
| Sum selskapsporteføljen | 512 | 60 | 0 | 572 |
| KOLLEKTIVPORTEFØLJEN | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 1 321 | 0 | 1 321 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 2 130 | 0 | 0 | 2 130 |
| Sum kollektivporteføljen | 2 130 | 1 321 | 0 | 3 452 |
| INVESTERINGSVALGPORTEFØLJEN | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 6 | 0 | 6 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 36 | 0 | 0 | 36 |
| Sum investeringsvalgporteføljen | 36 | 6 | 0 | 42 |
| Sum finansielle forpliktelser som måles til virkelig verdi | 2 678 | 1 387 | 0 | 4 066 |
| Endringer i nivå 3 aksjer, unoterte SELSKAPSPORTEFØLJEN | Bokført verdi 31.12.2023 | Bokført verdi 31.12.2022 |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01. | 6 | 8 |
| Solgt | 0 | 0 |
| Kjøpt | 0 | 0 |
| Urealiserte endringer | -2 | -2 |
| Utgående balanse 31.12. | 4 | 6 |
| Realisert gevinst / tap | 0 | 0 |
| Endringer i nivå 3 aksjer, unoterte KOLLEKTIVPORTEFØLJEN | Bokført verdi 31.12.2023 | Bokført verdi 31.12.2022 |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01. | 3 262 | 2 721 |
| Solgt | -43 | -53 |
| Kjøpt | 84 | 432 |
| Urealiserte endringer | 100 | 162 |
| Utgående balanse 31.12. | 3 403 | 3 262 |
| Realisert gevinst / tap | -27 | -6 |
| Endringer i nivå 3 aksjefond, unoterte KOLLEKTIVPORTEFØLJEN | Bokført verdi 31.12.2023 | Bokført verdi 31.12.2022 |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01. | 60 | 50 |
| Solgt | 0 | 0 |
| Kjøpt | 0 | 0 |
| Urealiserte endringer | -23 | 9 |
| Utgående balanse 31.12. | 37 | 60 |
| Realisert gevinst / tap | 0 | 0 |
| Endringer i nivå 3, private equity og eiendomsfond KOLLEKTIVPORTEFØLJEN | Bokført verdi 31.12.2023 | Bokført verdi 31.12.2022 |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01. | 52 703 | 40 127 |
| Solgt | -4 798 | -5 753 |
| Kjøpt | 15 886 | 14 036 |
| Urealiserte endringer | 2 895 | 4 292 |
| Utgående balanse 31.12. | 66 687 | 52 703 |
| Realisert gevinst / tap | 1 844 | 2 313 |
| Endringer i nivå 3, eiendomsfond INVESTERINGSVALGPORTEFØLJEN | Bokført verdi 31.12.2023 | Bokført verdi 31.12.2022 |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01. | 48 | 0 |
| Solgt | -2 | -2 |
| Kjøpt | 0 | 50 |
| Urealiserte endringer | -3 | -1 |
| Utgående balanse 31.12. | 43 | 48 |
| Realisert gevinst / tap | 0 | 0 |
| Endringer i nivå 3, bygninger og andre faste eiendommer SELSKAPSPORTEFØLJEN | Bokført verdi 31.12.2023 | Bokført verdi 31.12.2022 |
|---|---|---|
| Inngående balanse 01.01. | 1 392 | 1 004 |
| Solgt | -3 | 0 |
| Kjøpt | 0 | 0 |
| Urealiserte endringer | -50 | 428 |
| Annet | -39 | -40 |
| Utgående balanse 31.12. | 1 301 | 1 392 |
| Realisert gevinst / tap | 0 | 0 |
| Sum nivå 3 | 71 474 | 57 470 |
Beløpene i nivåfordelingen finner man igjen i balansen, under de ulike porteføljenes fordeling av finansielle instrumenter til virkelig verdi og investeringseiendommer. Urealiserte endringer reflekteres på linjen «Verdiendringer på investeringer» i resultatet i de ulike porteføljene.
Virkelig verdi skal være en representativ pris basert på hva tilsvarende eiendel eller forpliktelse ville vært omsatt for ved normale markedsbetingelser og forhold. Høyeste kvalitet i forhold til virkelig verdi er basert på noterte kurser i et aktivt marked. Et finansielt instrument anses som notert i et aktivt marked dersom noterte kurser er enkelt og regelmessig tilgjengelig fra en børs, forhandler, megler, næringsgruppering, prissettingstjeneste eller reguleringsmyndighet, og disse kursene representerer faktiske og regelmessige forekommende transaksjoner på armlengdes avstand.
Nivå 1:
Instrumenter i dette nivået henter virkelig verdi fra noterte priser i et aktivt marked for identiske eiendeler eller forpliktelser som enheten har tilgang til ved rapporteringstidspunktet. Eksempler på instrumenter i nivå 1 er børsnoterte papirer.
Nivå 2:
Instrumenter i dette nivået anses ikke å ha et aktivt marked. Virkelig verdi hentes fra observerbare markedsdata; dette inkluderer hovedsaklig priser basert på identiske instrumenter, men hvor instrumentet ikke innehar høy nok omsetningsfrekvens, samt priser basert på tilsvarende eiendeler og prisledende indikatorer som kan bli bekreftet fra markedsinformasjon. Eksempler på instrumenter i nivå 2 er rentepapirer priset ut fra rentebaner
Nivå 3:
Instrumenter på nivå 3 innehar ingen observerbare markedsdata eller omsettes på markeder som anses som inaktivt. Prisen baseres hovedsakelig på egne beregninger, hvor reell virkelig verdi kan avvike hvis instrumentet skulle blitt omsatt. Instrumentene som omfattes i nivå 3 hos KLP er unoterte aksjer og private equity investeringer.
Verdsettelse rundt poster i de ulike nivåene er beskrevet i årsnote 25 i konsernet, for beskrivelse av prising på investeringseiendom henvises det til årsnote 3 i konsernet.
I note 23 opplyses det om virkelig verdi av eiendeler og forpliktelser som måles til amortisert kost. Den nivåbaserte fordelingen for disse postene vil være som følger: eiendeler klassifisert som hold til forfall vil inngå i nivå 1, utlån, og lån og fordringer vil inngå i nivå 2. Forpliktelser, målt til amortisert kost, vil være fordelt på følgende vis; ansvarlige lån fordelt i nivå 1 og i nivå 2, fondsobligasjonslånet vil vært fordelt i nivå 2, gjeld til kredittinstitusjoner vil vært fordelt i nivå 1. For informasjon vedrørende prising av disse rentepapirene henvises det til note 25 i konsernet.
På verdipapirene som inngår i nivå 3 er det ikke blitt gjort en sensitivitetsanalyse, en endring i variablene til prisingen er rent informasjonsmessig vurdert til å gi lite merverdi utover det som allerede er oppgitt i noten. For sensitivitetsanalyse for investeringseiendom henvises det til note 3 i konsernet. På generelt grunnlag vil en endring i prisingen på 5 % gi en endring i verdien på 3 574 millioner kroner per 31.12.2023 på eiendelene i nivå 3.
Hva gjelder flytting av papirer mellom nivåene er det lagt grenser på antall handelsdager og omsetningsmengde på aksjer for å skille nivå 1 og nivå 2. De generelle prinsippene rundt nivåfordeling går hovedsaklig på om eiendelen eller forpliktelsen er notert eller ikke, og om noteringen kan angis å være i et aktivt marked. For aksjer er det et ytterligere skille på handelsdager og omsetningsmengde som skiller ut noterte papirer som ikke inngår i aktivt marked. Ved flytting mellom nivåene tas det utgangspunkt i verdiene ved slutten av rapporteringsperioden.
I perioden 01.01.2023 - 31.12.2023 ble det flyttet aksjer for 157 millioner kroner fra nivå 1 til nivå 2 og for 171 millioner kroner fra nivå 2 til nivå 1. Flyttingene skyldes endring i likviditet. Ingen øvrige nivåendringer i 2023.
Note 22 Aksjer og andeler i datterforetak, tilknyttede foretak og felleskontrollerte foretak
| MILLIONER KRONER | Org. nr. | Eier- andel % | Foretakets egenkapital ved 1. gangs anskaffelse | Anskaffelses- kost | Bokført verdi 31.12.22 | Tilgang/ avgang | Verdi- regulering | Resultat- andel | Egenkapital transaksjon¹ | Utbytte | Bokført verdi 31.12.23 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AKSJER I SELSKAPSPORTEFØLJEN EIENDOMSDATTERFORETAK | |||||||||||
| KLP Huset AS | |||||||||||
| Dronning Eufemiasgate 10 | 889828382 | 100,0 % | 0 | 0 | 2 540 | 0 | -315 | 83 | -92 | 0 | 2 216 |
| 0191 Oslo | |||||||||||
| KLP Zander Kaaes gt. 7 AS | |||||||||||
| Abels gate 9 | 999659527 | 100,0 % | 0 | 790 | 943 | 0 | -90 | 40 | -41 | 0 | 852 |
| 7030 Trondheim | |||||||||||
| Sum aksjer og andeler i eiendomsdatterforetak i selskapsporteføljen | 0 | 790 | 3 483 | 0 | -405 | 124 | -133 | 0 | 3 068 | ||
| AKSJER I SELSKAPSPORTEFØLJEN | |||||||||||
| DATTERFORETAK ( EKSKL. EIENDOM ) | |||||||||||
| KLP Skadeforsikring AS | |||||||||||
| Dronning Eufemiasgate 10 | 970896856 | 100,0 % | 59 | 79 | 2 269 | 0 | 0 | 235 | 90 | 0 | 2 594 |
| 0191 Oslo | |||||||||||
| KLP Kapitalforvaltning AS | |||||||||||
| Dronning Eufemiasgate 10 | 968437666 | 100,0 % | 7 | 14 | 393 | 0 | 0 | 42 | -14 | 0 | 422 |
| 0191 Oslo | |||||||||||
| KLP Forsikringsservice AS | |||||||||||
| Dronning Eufemiasgate 10 | 967696676 | 100,0 % | 0 | 0 | 8 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 8 |
| 0191 Oslo | |||||||||||
| KLP Bankholding AS | |||||||||||
| Dronning Eufemiasgate 10 | 993749532 | 100,0 % | 15 | 15 | 2 969 | 0 | 0 | 257 | -52 | 0 | 3 174 |
| 0191 Oslo | |||||||||||
| Sum aksjer og andeler i datterforetak (ekskl. eiendom ) i selskapsporteføljen | 80 | 108 | 5 639 | 0 | 0 | 535 | 24 | 0 | 6 198 | ||
| TILKNYTTEDE FORETAK I SELSKAPSPORTEFØLJEN | |||||||||||
| Norsk Pensjon AS | |||||||||||
| Hansteens gate 2 | 890050212 | 25,0 % | 5 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| 0253 Oslo | |||||||||||
| Fylkeshuset AS | |||||||||||
| Fylkeshuset | 930591114 | 48,0 % | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 6404 Molde | |||||||||||
| Sum aksjer og andeler i tilknyttede foretak i selskapsporteføljen | 5 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | ||
| Sum aksjer og andeler i øvrige datterforetak, tilknyttede foretak og felleskontrollerte foretak i selskapsporteføljen | 85 | 110 | 5 641 | 0 | 0 | 535 | 24 | 0 | 6 200 | ||
| Sum datterforetak, tilknyttede foretak og felleskontrollerte foretak | 85 | 901 | 9 124 | 0 | -405 | 659 | -109 | 0 | 9 269 | ||
| EIENDOMSDATTERFORETAK | |||||||||||
| AKSJER I KOLLEKTIV- OG INVESTERINGSVALGPORTEFØLJENE | |||||||||||
| KLP Eiendom AS | |||||||||||
| Dronning Eufemiasgate 10 | 988394750 | 100,0 % | 0 | 0 | 75 280 | 0 | -3 768 | 2 988 | -463 | 0 | 74 037 |
| 0191 Oslo | |||||||||||
| Sum aksjer og andeler i eiendomsdatterforetak i kollektiv- og investeringsvalgporteføljene | 0 | 0 | 75 280 | 0 | -3 768 | 2 988 | -463 | 0 | 74 037 | ||
| DATTERFORETAK I KOLLEKTIVPORTEFØLJEN | |||||||||||
| Copenhagen Infrastructure Partners III GP APS | |||||||||||
| Nørregade 21 | 100,0 % | 0 | 13 | 15 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16 | |
| 1165 København K. | |||||||||||
| Denmark | |||||||||||
| Copenhagen Infrastructure Partners II GP APS | |||||||||||
| Nørregade 21 | 100,0 % | 9 | 16 | 8 | 0 | 0 | -1 | 0 | 0 | 6 | |
| 1165 København K. | |||||||||||
| Denmark | |||||||||||
| Copenhagen Infrastructure Partners IV GP | |||||||||||
| Nørregade 21 | 100,0 % | 0 | 7 | 20 | 6 | 0 | -3 | 0 | 0 | 22 | |
| 1165 København K. | |||||||||||
| Denmark | |||||||||||
| Sum aksjer og andeler i datterforetak i kollektivporteføljen | 9 | 36 | 42 | 7 | 0 | -5 | 0 | 0 | 44 | ||
| FELLESKONTROLLERTE FORETAK I KOLLEKTIVPORTEFØLJEN | |||||||||||
| KLP Norfund Investments IS | |||||||||||
| Fridtjof Nansens plass 4 | 999548636 | 49,0 % | 0 | 1 140 | 918 | 441 | 0 | 84 | 0 | 0 | 1 442 |
| 0160 OSLO | |||||||||||
| Sum aksjer og andeler i felleskontrollert foretak i kollektivporteføljen | 0 | 1 140 | 918 | 441 | 0 | 84 | 0 | 0 | 1 442 | ||
| TILKNYTTEDE FORETAK I KOLLEKTIVPORTEFØLJEN | |||||||||||
| Norfinance AS | |||||||||||
| Fridtjof Nansens plass 4 | 912764729 | 46,5 % | 92 | 463 | 744 | 4 | 0 | 2 | 0 | -31 | 719 |
| 0160 OSLO | |||||||||||
| Tensio AS | |||||||||||
| Kjøpmannsgata 7A | 922828172 | 20,0 % | 1 653 | 1 303 | 1 099 | 0 | 0 | 44 | 0 | -50 | 1 093 |
| 7500 STJØRDAL | |||||||||||
| NEAS AS | |||||||||||
| Industriveien 1 | 960684737 | 33,3 % | 357 | 343 | 341 | 0 | 0 | 11 | 0 | -5 | 347 |
| 6517 Kristiansund N | |||||||||||
| Runde Holdco AS | |||||||||||
| Vestre Strømkaien 7 | 923101284 | 20,6 % | 400 | 184 | 270 | 0 | 0 | 448 | 0 | 0 | 719 |
| 5008 Bergen | |||||||||||
| Odal Vind AS | |||||||||||
| Pausvegen 6 | 924824905 | 33,2 % | 330 | 383 | 504 | 0 | 0 | 37 | 0 | -73 | 468 |
| 1927 Rånåsfoss | |||||||||||
| KLP Norfund Investments India AS | |||||||||||
| Fridtjof Nansens plass 4 | 926888455 | 49,0 % | 0 | 413 | 207 | 206 | 0 | -6 | 0 | 0 | 407 |
| 0160 Oslo | |||||||||||
| SR Energy AB | 30,0 % | 600 | 1 269 | 1 319 | 10 | 0 | 86 | 0 | -36 | 1 379 | |
| Rosenlundsg.3 Box 7123 | |||||||||||
| 402 33 Göteborg | |||||||||||
| Sweden | |||||||||||
| Skaftåsen Bidco AB | 23,2 % | 86 | 86 | 51 | 0 | 0 | -8 | 0 | 0 | 43 | |
| BOX 16285 | |||||||||||
| 103 25 Stockholm | |||||||||||
| Sweden | |||||||||||
| Sum aksjer og andeler i tilknyttede foretak i kollektivporteføljen | 3 517 | 4 442 | 4 535 | 219 | 0 | 616 | 0 | -195 | 5 175 | ||
| Sum aksjer og andeler i øvrige datterforetak, tilknyttede foretak og felleskontrollert foretak i kollektivporteføljen | 3 526 | 5 618 | 5 495 | 667 | 0 | 695 | 0 | -195 | 6 662 | ||
| ¹ Kolonnen egenkapitaltransaksjon inkluderer konsernbidrag | |||||||||||
Alle aksjer og andeler har lik stemmeandel.
Note 23 Virkelig Verdi av finansielle eiendeler og forpliktelser
For informasjon vedrørende prising av finansielle eiendeler og forpliktelser henvises det til årsnote 25 Virkelig verdi av finansielle eiendeler og forpliktelser i konsernregnskapet.
| 31.12.2023 MILLIONER KRONER | Selskaps- porteføljen | Kollektiv- porteføljen | Investeringsvalg- porteføljen | Sum | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bokført verdi | Virkelig verdi | Bokført verdi | Virkelig verdi | Bokført verdi | Virkelig verdi | Bokført verdi | Virkelig verdi | |
| FINANSIELLE EIENDELER SOM MÅLES TIL AMORTISERT KOST | ||||||||
| RENTEBÆRENDE VERDIPAPIRER | ||||||||
| Norske obligasjoner | 5 720 | 5 469 | 65 501 | 63 444 | 333 | 317 | 71 554 | 69 231 |
| Opptjente ikke forfalte renter | 89 | 89 | 874 | 874 | 4 | 4 | 967 | 967 |
| Utenlandske obligasjoner | 15 288 | 14 671 | 137 631 | 131 700 | 641 | 609 | 153 560 | 146 980 |
| Opptjente ikke forfalte renter | 158 | 158 | 2 114 | 2 114 | 11 | 11 | 2 283 | 2 283 |
| Sum rentebærende verdipapirer | 21 256 | 20 388 | 206 120 | 198 132 | 989 | 941 | 228 365 | 219 461 |
| UTLÅN OG FORDRINGER | ||||||||
| Pantelån | 0 | 0 | 2 782 | 2 689 | 0 | 0 | 2 782 | 2 689 |
| Lån med offentlig garanti | 0 | 0 | 73 602 | 72 237 | 0 | 0 | 73 602 | 72 237 |
| Utlån utland med sikkerhet i pant og offentlig garanti | 0 | 0 | 4 991 | 5 040 | 0 | 0 | 4 991 | 5 040 |
| Opptjente ikke forfalte renter | 0 | 0 | 591 | 591 | 0 | 0 | 591 | 591 |
| Sum utlån og fordringer | 0 | 0 | 81 966 | 80 556 | 0 | 0 | 81 966 | 80 556 |
| Sum finansielle eiendeler som måles til amortisert kost | 21 256 | 20 388 | 288 086 | 278 688 | 989 | 941 | 310 331 | 300 017 |
| FINANSIELLE EIENDELER SOM MÅLES TIL VIRKELIG VERDI | ||||||||
| EGENKAPITALINSTRUMENTER | ||||||||
| Norske aksjer | 4 | 4 | 12 271 | 12 271 | 0 | 0 | 12 275 | 12 275 |
| Utenlandske aksjer | 0 | 0 | 61 977 | 61 977 | 0 | 0 | 61 977 | 61 977 |
| Sum aksjer | 4 | 4 | 74 248 | 74 248 | 0 | 0 | 74 252 | 74 252 |
| Eiendomsfond | 0 | 0 | 10 156 | 10 156 | 43 | 43 | 10 198 | 10 198 |
| Norske aksjefond | 0 | 0 | 89 369 | 89 369 | 1 048 | 1 048 | 90 417 | 90 417 |
| Utenlandske aksjefond | 0 | 0 | 42 797 | 42 797 | 0 | 0 | 42 797 | 42 797 |
| Sum aksjefondsandeler | 0 | 0 | 142 322 | 142 322 | 1 090 | 1 090 | 143 412 | 143 412 |
| Norske alternative investeringer | 0 | 0 | 2 497 | 2 497 | 14 | 14 | 2 511 | 2 511 |
| Utenlandske alternative investeringer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sum alternative investeringer | 0 | 0 | 2 497 | 2 497 | 14 | 14 | 2 511 | 2 511 |
| Sum aksjer og andeler | 4 | 4 | 219 067 | 219 067 | 1 104 | 1 104 | 220 175 | 220 175 |
| GJELDSINSTRUMENTER TIL VIRKELIG VERDI | ||||||||
| Norske obligasjoner | 7 064 | 7 064 | 29 484 | 29 484 | 0 | 0 | 36 548 | 36 548 |
| Utenlandske obligasjoner | 846 | 846 | 19 205 | 19 205 | 0 | 0 | 20 052 | 20 052 |
| Opptjente ikke forfalte renter | 65 | 65 | 512 | 512 | 0 | 0 | 577 | 577 |
| Norske obligasjonsfond | 3 344 | 3 344 | 26 222 | 26 222 | 257 | 257 | 29 824 | 29 824 |
| Utenlandske obligasjonsfond | 0 | 0 | 25 632 | 25 632 | 0 | 0 | 25 632 | 25 632 |
| Opptjente ikke forfalte renter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Norske sertifikater | 435 | 435 | 2 272 | 2 272 | 0 | 0 | 2 707 | 2 707 |
| Utenlandske sertifikater | 0 | 0 | 898 | 898 | 0 | 0 | 898 | 898 |
| Opptjente ikke forfalte renter | 5 | 5 | 26 | 26 | 0 | 0 | 31 | 31 |
| Sum rentebærende verdipapirer | 11 760 | 11 760 | 104 252 | 104 252 | 257 | 257 | 116 269 | 116 269 |
| Norske utlån og fordringer | 417 | 417 | 14 977 | 14 977 | 25 | 25 | 15 420 | 15 420 |
| Utenlandske utlån og fordringer | 718 | 718 | 5 811 | 5 811 | 77 | 77 | 6 606 | 6 606 |
| Sum utlån og fordringer | 1 135 | 1 135 | 20 788 | 20 788 | 102 | 102 | 22 026 | 22 026 |
| DERIVATER | ||||||||
| Renteswapper | 437 | 437 | 963 | 963 | 0 | 0 | 1 400 | 1 400 |
| Aksjeopsjon | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Valutaterminer | 89 | 89 | 8 851 | 8 851 | 24 | 24 | 8 964 | 8 964 |
| Sum finansielle derivater klassifisert som eiendeler | 527 | 527 | 9 814 | 9 814 | 24 | 24 | 10 365 | 10 365 |
| ANDRE FINANSIELLE EIENDELER | ||||||||
| Andre finansielle eiendeler | 1 | 1 | 790 | 790 | 0 | 0 | 791 | 791 |
| Sum finansielle eiendeler som måles til virkelig verdi | 13 426 | 13 426 | 354 711 | 354 711 | 1 488 | 1 488 | 369 625 | 369 625 |
| FORPLIKTELSER | ||||||||
| DERIVATER | ||||||||
| Renteswapper | 0 | 0 | 57 | 57 | 0 | 0 | 57 | 57 |
| Valutaterminer | 0 | 0 | 1 081 | 1 081 | 1 | 1 | 1 082 | 1 082 |
| Sum finansielle derivater klassifisert som gjeld | 0 | 0 | 1 137 | 1 137 | 1 | 1 | 1 139 | 1 139 |
| ANSVARLIG LÅNEKAPITAL | ||||||||
| Ansvarlig lånekapital | 3 361 | 3 327 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 361 | 3 327 |
| Fondsobligasjonslån | 1 434 | 1 434 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 434 | 1 434 |
| Sum ansvarlig lånekapital mv. | 4 795 | 4 761 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 795 | 4 761 |
| FORPLIKTELSER TIL KREDITTINSTITUSJONER | ||||||||
| Repoer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Norske call money ¹ | 0 | 0 | 1 277 | 1 277 | 0 | 0 | 1 277 | 1 277 |
| Utenlandske call money ¹ | 578 | 578 | 4 849 | 4 849 | 23 | 23 | 5 450 | 5 450 |
| Sum forpliktelser til kredittinstitusjoner | 578 | 578 | 6 126 | 6 126 | 23 | 23 | 6 727 | 6 727 |
| ¹ Call money er sikkerhetsstillelse for blant annet betalt/mottatt margin i forbindelse med derivater. | ||||||||
| 31.12.2022 MILLIONER KRONER | Selskaps- porteføljen | Kollektiv- porteføljen | Investeringsvalg- porteføljen | Sum | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bokført verdi | Virkelig verdi | Bokført verdi | Virkelig verdi | Bokført verdi | Virkelig verdi | Bokført verdi | Virkelig verdi | |
| FINANSIELLE EIENDELER SOM MÅLES TIL AMORTISERT KOST | ||||||||
| INVESTERINGER SOM HOLDES TIL FORFALL | ||||||||
| Norske hold til forfall obligasjoner | 494 | 500 | 2 559 | 2 573 | 2 | 2 | 3 055 | 3 075 |
| Opptjente ikke forfalte renter | 19 | 19 | 95 | 95 | 0 | 0 | 114 | 114 |
| Utenlandske hold til forfall obligasjoner | 6 479 | 6 133 | 14 273 | 13 949 | 38 | 39 | 20 790 | 20 121 |
| Opptjente ikke forfalte renter | 39 | 39 | 202 | 202 | 1 | 1 | 241 | 241 |
| Sum investeringer som holdes til forfall | 7 030 | 6 691 | 17 129 | 16 820 | 41 | 41 | 24 200 | 23 552 |
| OBLIGASJONER | ||||||||
| Norske obligasjonslån | 5 138 | 4 836 | 55 584 | 52 806 | 302 | 283 | 61 024 | 57 925 |
| Opptjente ikke forfalte renter | 70 | 70 | 769 | 769 | 4 | 4 | 844 | 844 |
| Utenlandske obligasjonslån | 7 789 | 7 303 | 113 271 | 105 231 | 586 | 545 | 121 645 | 113 079 |
| Opptjente ikke forfalte renter | 105 | 105 | 1 716 | 1 716 | 9 | 9 | 1 830 | 1 830 |
| Sum obligasjoner klassifisert som utlån og fordring | 13 102 | 12 314 | 171 339 | 160 522 | 902 | 842 | 185 343 | 173 678 |
| Sum rentebærende verdipapirer | 20 132 | 19 005 | 188 468 | 177 342 | 943 | 883 | 209 543 | 197 230 |
| ØVRIG UTLÅN OG FORDRINGER | ||||||||
| Pantelån | 0 | 0 | 2 935 | 2 836 | 0 | 0 | 2 935 | 2 836 |
| Lån med offentlig garanti | 0 | 0 | 70 213 | 68 807 | 0 | 0 | 70 213 | 68 807 |
| Utlån utland med sikkerhet i pant og offentlig garanti | 0 | 0 | 5 332 | 5 332 | 0 | 0 | 5 332 | 5 332 |
| Andre utlån | 0 | 0 | 115 | 115 | 0 | 0 | 115 | 115 |
| Opptjente ikke forfalte renter | 0 | 0 | 389 | 389 | 0 | 0 | 389 | 389 |
| Sum øvrige utlån og fordringer | 0 | 0 | 78 982 | 77 478 | 0 | 0 | 78 982 | 77 478 |
| Sum finansielle eiendeler som måles til amortisert kost | 20 132 | 19 005 | 267 451 | 254 820 | 943 | 883 | 288 525 | 274 708 |
| FINANSIELLE EIENDELER SOM MÅLES TIL VIRKELIG VERDI | ||||||||
| EGENKAPITALINSTRUMENTER | ||||||||
| Norske aksjer | 6 | 6 | 10 961 | 10 961 | 0 | 0 | 10 968 | 10 968 |
| Utenlandske aksjer | 0 | 0 | 41 622 | 41 622 | 0 | 0 | 41 622 | 41 622 |
| Sum aksjer | 6 | 6 | 52 584 | 52 584 | 0 | 0 | 52 590 | 52 590 |
| Eiendomsfond | 0 | 0 | 9 248 | 9 248 | 47 | 47 | 9 296 | 9 296 |
| Norske aksjefond | 0 | 0 | 80 234 | 80 234 | 862 | 862 | 81 096 | 81 096 |
| Utenlandske aksjefond | 0 | 0 | 36 087 | 36 087 | 0 | 0 | 36 087 | 36 087 |
| Sum aksjefondsandeler | 0 | 0 | 125 570 | 125 570 | 909 | 909 | 126 479 | 126 479 |
| Norske alternative investeringer | 0 | 0 | 2 191 | 2 191 | 12 | 12 | 2 203 | 2 203 |
| Utenlandske alternative investeringer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sum alternative investeringer | 0 | 0 | 2 191 | 2 191 | 12 | 12 | 2 203 | 2 203 |
| Sum aksjer og andeler | 6 | 6 | 180 344 | 180 344 | 922 | 922 | 181 272 | 181 272 |
| GJELDSINSTRUMENTER TIL VIRKELIG VERDI | ||||||||
| Norske obligasjoner | 7 144 | 7 144 | 27 753 | 27 753 | 0 | 0 | 34 898 | 34 898 |
| Utenlandske obligasjoner | 223 | 223 | 28 552 | 28 552 | 0 | 0 | 28 775 | 28 775 |
| Opptjente ikke forfalte renter | 47 | 47 | 520 | 520 | 0 | 0 | 568 | 568 |
| Norske obligasjonsfond | 3 194 | 3 194 | 21 271 | 21 271 | 273 | 273 | 24 738 | 24 738 |
| Utenlandske obligasjonsfond | 0 | 0 | 17 964 | 17 964 | 0 | 0 | 17 964 | 17 964 |
| Opptjente ikke forfalte renter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Norske sertifikater | 315 | 315 | 2 499 | 2 499 | 0 | 0 | 2 814 | 2 814 |
| Utenlandske sertifikater | 0 | 0 | 420 | 420 | 0 | 0 | 420 | 420 |
| Opptjente ikke forfalte renter | 4 | 4 | 12 | 12 | 0 | 0 | 15 | 15 |
| Sum rentebærende verdipapirer | 10 926 | 10 926 | 98 992 | 98 992 | 273 | 273 | 110 191 | 110 191 |
| Norske utlån og fordringer | 637 | 637 | 10 531 | 10 531 | 32 | 32 | 11 200 | 11 200 |
| Utenlandske utlån og fordringer | 471 | 471 | 6 059 | 6 059 | 66 | 66 | 6 596 | 6 596 |
| Sum utlån og fordringer | 1 108 | 1 108 | 16 590 | 16 590 | 98 | 98 | 17 795 | 17 795 |
| DERIVATER | ||||||||
| Renteswapper | 455 | 455 | 657 | 657 | 0 | 0 | 1 113 | 1 113 |
| Aksjeopsjon | 0 | 0 | 135 | 135 | 0 | 0 | 135 | 135 |
| Valutaterminer | 0 | 0 | 3 372 | 3 372 | 9 | 9 | 3 381 | 3 381 |
| Sum finansielle derivater klassifisert som eiendeler | 455 | 455 | 4 164 | 4 164 | 9 | 9 | 4 628 | 4 628 |
| ANDRE FINANSIELLE EIENDELER | ||||||||
| Andre finansielle eiendeler | 0 | 0 | 493 | 493 | 4 | 4 | 498 | 498 |
| Sum finansielle eiendeler som måles til virkelig verdi | 12 496 | 12 496 | 300 584 | 300 584 | 1 305 | 1 305 | 314 385 | 314 385 |
| FORPLIKTELSER | ||||||||
| DERIVATER | ||||||||
| Renteswapper | 0 | 0 | 118 | 118 | 0 | 0 | 118 | 118 |
| Valutaterminer | 60 | 60 | 1 203 | 1 203 | 6 | 6 | 1 269 | 1 269 |
| Sum finansielle derivater klassifisert som gjeld | 60 | 60 | 1 321 | 1 321 | 6 | 6 | 1 387 | 1 387 |
| ANSVARLIG LÅNEKAPITAL | ||||||||
| Ansvarlig lånekapital | 3 147 | 3 093 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 147 | 3 093 |
| Fondsobligasjonslån | 1 428 | 1 428 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 428 | 1 428 |
| Sum ansvarlig lånekapital mv. | 4 575 | 4 521 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 575 | 4 521 |
| FORPLIKTELSER TIL KREDITTINSTITUSJONER | ||||||||
| Norske call money ¹ | 0 | 0 | 636 | 636 | 3 | 3 | 639 | 639 |
| Utenlandske call money ¹ | 512 | 512 | 1 494 | 1 494 | 33 | 33 | 2 039 | 2 039 |
| Sum forpliktelser til kredittinstitusjoner | 512 | 512 | 2 130 | 2 130 | 36 | 36 | 2 678 | 2 678 |
| ¹ Call money er sikkerhetsstillelse for blant annet betalt/mottatt margin i forbindelse med derivater. | ||||||||
Note 24 Aksjer og aksjefondsandeler
Norske aksjer og andeler er oppgitt med tilhørende organisasjonsnummer.
Markedsverdi er oppgitt i hele millioner kroner. Det betyr at dersom markedsverdien er lavere enn 0,5 millioner kroner blir denne presentert som 0.
| MILLIONER KRONER | Organisasjonsnummer | Antall | Markedsverdi |
|---|---|---|---|
| NORGE | |||
| SKOGINVEST AS | 3 825 000 | 38 | |
| NMI GP IV AS | 1 331 815 | 15 | |
| NORDIC CREDIT RATING AS | 911721287 | 29 970 | 4 |
| TOPCO AS (OSLOFJORD VARME) | 920349455 | 180 | 563 |
| TRONDERENERGI VEKST HOLDING AS | 980417824 | 195 951 | 402 |
| ZILIFT AS | 995873818 | 1 477 164 | 0 |
| ZILIFT AS A | 995873818 | 941 951 | 0 |
| ZILIFT AS B | 995873818 | 324 551 | 0 |
| ZILIFT AS C | 995873818 | 609 627 | 0 |
| ZILIFT AS D | 995873818 | 773 697 | 0 |
| ZILIFT AS E | 995873818 | 1 060 260 | 0 |
| ZILIFT AS F | 995873818 | 882 671 | 0 |
| SUM USPESIFISERT | 1 023 | ||
| ADEVINTA ASA | 921796226 | 1 404 849 | 158 |
| SCHIBSTED ASA-B SHS | 933739384 | 386 814 | 106 |
| SCHIBSTED | 933739384 | 290 543 | 85 |
| TELENOR | 982463718 | 2 602 304 | 303 |
| SUM TELEKOM & MEDIA | 653 | ||
| EUROPRIS ASA | 997639588 | 663 434 | 51 |
| KID ASA | 988384135 | 137 275 | 16 |
| KONGSBERG AUTOMOTIVE ASA | 942593821 | 2 815 111 | 6 |
| SUM FORBRUKSVARER | 73 | ||
| LEROY SEAFOOD GROUP ASA | 975350940 | 1 065 261 | 44 |
| MARINE HARVEST | 964118191 | 1 797 178 | 327 |
| ORKLA | 910747711 | 3 095 538 | 243 |
| SALMAR ASA | 960514718 | 294 297 | 167 |
| SUM KONSUMENTVARER | 782 | ||
| AKER BP ASA | 989795848 | 1 298 660 | 384 |
| AKER SOLUTIONS HOLDING ASA | 913748174 | 1 075 567 | 45 |
| DNO ASA | 921526121 | 3 292 952 | 33 |
| EQUINOR ASA | 923609016 | 4 344 176 | 1 399 |
| PETROLEUM GEO-SERVICES | 7 666 646 | 66 | |
| TGS NOPEC GEOPHYSICAL CO ASA | 997274334 | 235 127 | 31 |
| VAR ENERGI ASA | 91 916 675 | 1 487 882 | 48 |
| SUM ENERGI | 2 006 | ||
| AASEN SPAREBANK | 937903502 | 56 846 | 8 |
| ABG SUNDAL COLLIER HOLDING ASA | 1 680 126 | 11 | |
| AURSKOG SPAREBANK | 937885644 | 99 446 | 22 |
| B2 HOLDING ASA | 992249986 | 763 738 | 6 |
| DNB BANK ASA | 984851006 | 3 785 172 | 815 |
| GJENSIDIGE FORSIKRING ASA | 995568217 | 807 164 | 150 |
| GRONG SPAREBANK | 937903146 | 92 057 | 14 |
| HOLAND OG SETSKOG SPAREBANK | 937885822 | 26 014 | 3 |
| JAREN SPAREBANK | 937895976 | 108 974 | 29 |
| MELHUS SPAREBANK | 937901291 | 64 814 | 10 |
| NIDAROS SPAREBANK | 937902719 | 19 575 | 2 |
| NORDIC MICROFINANCE INITIATIVE | 917763399 | 6 124 367 | 14 |
| NORWEGIAN MICROFINANCE INITIATIVE | 917763399 | 8 118 127 | 9 |
| ROMERIKE SPAREBANK | 937885911 | 103 475 | 12 |
| ROMSDAL SPAREBANK | 937900775 | 52 800 | 6 |
| ROMSDAL SPAREBANK-RTS | 937900775 | 22 123 | 0 |
| SANDNES SPAREBANK | 915691161 | 304 311 | 28 |
| SKUE SPAREBANK | 837889812 | 91 996 | 21 |
| SOGN SPAREBANK | 837897912 | 8 679 | 1 |
| SPAREBANK 1 HELGELAND | 937904029 | 356 528 | 46 |
| SPAREBANK 1 NORDMOERE | 937899408 | 143 158 | 18 |
| SPAREBANK 1 NORD-NORGE | 952706365 | 2 772 422 | 286 |
| SPAREBANK 1 OESTLANDET | 920426530 | 1 342 273 | 178 |
| SPAREBANK 1 OSTFOLD AKERSHUS | 837884942 | 180 205 | 58 |
| SPAREBANK 1 RINGERIKE HADELA | 937889275 | 234 424 | 71 |
| SPAREBANK 1 SMN | 937901003 | 4 222 118 | 597 |
| SPAREBANK 1 SOROST-NORGE | 944521836 | 1 608 606 | 103 |
| SPAREBANK 1 SR BANK ASA | 937895321 | 711 340 | 92 |
| SPAREBANK 68 GRADER NORD | 937905378 | 55 816 | 9 |
| SPAREBANKEN MORE-CAP CERT | 937899319 | 1 548 104 | 130 |
| SPAREBANKEN OST | 937888937 | 641 465 | 32 |
| SPAREBANKEN SOR | 937894538 | 669 013 | 96 |
| SPAREBANKEN VEST | 832554332 | 2 764 185 | 302 |
| STOREBRAND ASA | 916300484 | 1 849 607 | 166 |
| SUNNDAL SPAREBANK | 937899963 | 54 286 | 6 |
| TOTENS SPAREBANK | 937887787 | 218 949 | 45 |
| TYSNES SPAREBANK | 937897375 | 48 100 | 6 |
| SUM FINANS | 3 405 | ||
| BIOTEC PHARMACON | 200 694 | 8 | |
| NYKODE THERAPEUTICS ASA | 704 470 | 15 | |
| PHOTOCURE | 90 946 | 6 | |
| REDCORD AS | 7 100 | 0 | |
| ULTIMOVACS ASA | 82 003 | 10 | |
| SUM HELSE | 40 | ||
| AF GRUPPEN ASA | 213 972 | 27 | |
| AKER ASA-A SHARES | 886581432 | 88 593 | 59 |
| AKER CARBON CAPTURE ASA | 1 320 492 | 18 | |
| AKER HORIZONS ASA | 925978558 | 953 229 | 4 |
| BONHEUR ASA | 830357432 | 84 498 | 20 |
| HEXAGON COMPOSITES ASA | 938992185 | 520 725 | 15 |
| HEXAGON PURUS ASA | 919317558 | 604 904 | 7 |
| HOEGH AUTOLINERS ASA | 303 202 | 28 | |
| KONGSBERG GRUPPEN ASA | 943753709 | 371 105 | 173 |
| MPC CONTAINER SHIPS AS | 1 498 547 | 20 | |
| NEL ASA | 6 640 837 | 46 | |
| NORWEGIAN AIR SHUTTLE AS | 965920358 | 3 056 405 | 33 |
| TOMRA SYSTEMS ASA | 882 214 | 109 | |
| VEIDEKKE ASA | 917103801 | 375 365 | 38 |
| WALLENIUS WILHELMSEN LOGISTI | 995216604 | 420 290 | 37 |
| SUM INDUSTRI | 633 | ||
| HIDDN SOLUTIONS ASA | 220 | 0 | |
| ATEA ASA | 312 583 | 40 | |
| BOUVET ASA | 350 575 | 21 | |
| CRAYON GROUP HOLDING AS | 997602234 | 301 942 | 25 |
| KITRON ASA | 748 215 | 25 | |
| NORDIC SEMICONDUCTOR ASA | 966011726 | 689 398 | 87 |
| RENEWABLE ENERGY CORP | 977258561 | 1 086 353 | 15 |
| SUM IT | 214 | ||
| BORREGAARD ASA | 998753562 | 377 473 | 65 |
| ELKEM ASA | 911382008 | 1 143 339 | 24 |
| NORSK HYDRO ASA | 914778271 | 5 679 851 | 388 |
| YARA INTERNATIONAL | 986228608 | 671 456 | 243 |
| SUM RÅVARER | 719 | ||
| ENTRA ASA | 999296432 | 180 920 | 21 |
| SUM EIENDOM | 21 | ||
| CLOUDBERRY CLEAN ENERGY ASA | 752 523 | 9 | |
| ELMEA AS | 10 290 | 181 | |
| FJORDKRAFT HOLDING ASA | 431 646 | 13 | |
| ISTAD AS | 13 000 | 133 | |
| RINGERIKS-KRAFT AS | 976957628 | 150 | 238 |
| SCATEC SOLAR ASA | 990918546 | 473 581 | 39 |
| TRONDERENERGI AS | 980417824 | 1 652 744 | 1 186 |
| TUSSA KRAFT AS | 454 | 623 | |
| SUM FORSYNING | 2 420 | ||
| NORGE | 11 988 | ||
| UTLAND | |||
| ALPHABET INC-CL A | 601 200 | 853 | |
| ALPHABET INC-CL C | 531 280 | 760 | |
| AT&T | 709 211 | 121 | |
| LIBERTY MEDIA CORP-BRAVES C | 417 | 0 | |
| AUTO TRADER GROUP PLC | 98 243 | 9 | |
| BCE INC | 8 280 | 3 | |
| BOLLORE | 57 936 | 4 | |
| BT GROUP | 820 121 | 13 | |
| CAPCOM CO LTD | 21 600 | 7 | |
| CELLNEX TELECOM SAU | 61 522 | 25 | |
| CHARTER COMMUNICATIONS INC-A | 10 012 | 40 | |
| COMCAST CORP A (NEW) | 418 416 | 186 | |
| CYBERAGENT INC | 30 000 | 2 | |
| DENTSU | 18 100 | 5 | |
| DEUTSCHE TELEKOM | 322 385 | 78 | |
| ELECTRONIC ARTS | 28 160 | 39 | |
| ELISA OYJ | 14 986 | 7 | |
| EMBRACER GROUP AB | 35 786 | 1 | |
| FOX CORP- CLASS B - W/I | 42 900 | 12 | |
| HAKUHODO DY HOLDINGS | 13 200 | 1 | |
| HKT TRUST AND HKT LTD | 537 880 | 7 | |
| INFORMA PLC | 367 445 | 37 | |
| INFRASTRUTTURE WIRELESS ITAL | 16 896 | 2 | |
| INTERPUBLIC GROUP OF COS | 44 500 | 15 | |
| KDDI | 150 400 | 48 | |
| KOEI TECMO HOLDINGS CO LTD | 11 400 | 1 | |
| KPN (KON.) | 406 124 | 14 | |
| LIBERTY BROADBAND-C | 12 500 | 10 | |
| LIVE NATION ENTERTAINMENT IN | 18 700 | 18 | |
| YAHOO JAPAN CORP | 221 800 | 8 | |
| MATCH GROUP INC | 25 781 | 10 | |
| FACEBOOK INC-A | 224 350 | 806 | |
| NETFLIX INC | 44 296 | 219 | |
| NEWS CORP - CLASS A | 53 145 | 13 | |
| NEXON CO LTD | 34 900 | 6 | |
| NINTENDO CO | 103 300 | 55 | |
| NTT CORP | 3 188 600 | 39 | |
| OMNICOM GROUP | 19 316 | 17 | |
| FRANCE TELECOM | 166 582 | 19 | |
| CBS CORP B | 44 233 | 7 | |
| PINTEREST INC- CLASS A | 79 300 | 30 | |
| PUBLICIS GROUPE | 26 129 | 25 | |
| QUEBECOR INC -CL B | 13 100 | 3 | |
| REA GROUP LTD | 3 640 | 4 | |
| ROBLOX CORP -CLASS A | 36 700 | 17 | |
| ROGERS COMMUNICATIONS B | 33 078 | 16 | |
| ROKU INC | 14 600 | 14 | |
| SCOUT24 AG | 6 304 | 5 | |
| SEA LTD-ADR | 31 700 | 13 | |
| SEEK LTD | 23 372 | 4 | |
| SINGAPORE TELECOM | 764 380 | 14 | |
| SIRIUS XM RADIO INC | 95 000 | 5 | |
| SNAP INC - A | 134 300 | 23 | |
| SOFTBANK CORP | 295 500 | 37 | |
| SOFTBANK CORP | 121 300 | 55 | |
| TELECOM CORP NEW ZEALAND | 292 695 | 10 | |
| SQUARE ENIX HOLDINGS CO LTD | 6 500 | 2 | |
| SWISSCOM | 2 974 | 18 | |
| TAKE-TWO INTERACTIVE SOFTWRE | 17 400 | 28 | |
| TELE2 B | 58 368 | 5 | |
| TELECOM ITALIA ORD | 824 953 | 3 | |
| TELEFONICA DEUTSCHLAND HOLDI | 37 149 | 1 | |
| TELEFONICA | 480 036 | 19 | |
| TELIASONERA | 221 882 | 6 | |
| TELSTRA GROUP LTD | 518 988 | 14 | |
| TELUS CORP | 40 148 | 7 | |
| T-MOBILE US INC | 53 854 | 88 | |
| TOHO CO | 8 100 | 3 | |
| TRADE DESK INC/THE -CLASS A | 46 800 | 34 | |
| UNIVERSAL MUSIC GROUP NV | 93 375 | 27 | |
| VERIZON COMMUNICATIONS | 417 698 | 160 | |
| VIVENDI | 55 407 | 6 | |
| VODAFONE GROUP | 4 545 470 | 40 | |
| DISNEY (WALT) | 181 754 | 167 | |
| WARNER BROS DISCOVERY INC | 238 550 | 28 | |
| WPP PLC | 84 744 | 8 | |
| ZOOMINFO TECHNOLOGIES INC | 20 500 | 4 | |
| SUM TELEKOM & MEDIA | 4 490 | ||
| ACCOR | 18 630 | 7 | |
| ADIDAS | 16 113 | 33 | |
| ADVANCE AUTO PARTS | 6 300 | 4 | |
| AIRBNB INC-CLASS A | 41 100 | 57 | |
| AISIN SEIKI CO | 12 600 | 4 | |
| AMADEUS IT HOLDING SA-A SHS | 91 061 | 66 | |
| AMAZON.COM | 938 880 | 1 449 | |
| DELPHI AUTOMOTIVE PLC | 28 109 | 26 | |
| ARAMARK | 20 000 | 6 | |
| AUTOZONE | 1 955 | 51 | |
| DUFRY AG-REG | 25 272 | 10 | |
| NAMCO BANDAI HOLDINGS | 57 000 | 12 | |
| BARRATT DEVELOPMENTS | 84 588 | 6 | |
| LIMITED BRANDS | 23 500 | 10 | |
| BMW STAMM | 29 499 | 33 | |
| BMW VORZUG | 5 429 | 5 | |
| BERKELEY GROUP HOLDINGS | 9 875 | 6 | |
| BEST BUY CO | 17 284 | 14 | |
| PRICELINE.COM | 3 911 | 141 | |
| BORGWARNER INC | 24 600 | 9 | |
| BRIDGESTONE CORP | 64 600 | 27 | |
| BRP INC/CA- SUB VOTING | 5 100 | 4 | |
| BURBERRY GROUP | 120 066 | 22 | |
| BURLINGTON STORES INC | 5 700 | 11 | |
| CANADIAN TIRE CORP A | 14 500 | 16 | |
| CARMAX | 12 900 | 10 | |
| CARNIVAL CORP | 106 003 | 20 | |
| CARNIVAL PLC-ADR | 139 600 | 24 | |
| CHEWY INC - CLASS A | 4 300 | 1 | |
| CHIPOTLE MEXICAN GRILL INC | 2 800 | 65 | |
| RICHEMONT (FIN) UNIT A | 72 159 | 101 | |
| COMPASS GROUP | 295 903 | 82 | |
| CONTINENTAL | 11 437 | 10 | |
| DARDEN RESTAURANTS | 13 000 | 22 | |
| DECKERS OUTDOOR CORP | 3 200 | 22 | |
| DELIVERY HERO AG | 20 747 | 6 | |
| DENSO CORP | 178 400 | 27 | |
| DICK'S SPORTING GOODS INC | 4 900 | 7 | |
| D'IETEREN SA/NV | 2 776 | 6 | |
| DOLLARAMA INC | 25 500 | 19 | |
| DOMINO'S PIZZA INC | 5 870 | 25 | |
| DOORDASH INC - A | 23 700 | 24 | |
| D.R. HORTON | 28 600 | 44 | |
| DR ING HC F PORSCHE AG | 12 708 | 11 | |
| EBAY | 49 874 | 22 | |
| ETSY INC | 10 600 | 9 | |
| EXPEDIA | 12 450 | 19 | |
| FAST RETAILING CO | 19 700 | 50 | |
| FERRARI NV | 12 538 | 43 | |
| FORD MOTOR CO | 390 808 | 48 | |
| GARMIN | 18 100 | 24 | |
| GENERAL MOTORS CO | 138 689 | 51 | |
| GENUINE PARTS CO | 15 375 | 22 | |
| GILDAN ACTIVEWEAR | 15 100 | 5 | |
| HASBRO | 15 900 | 8 | |
| HENNES & MAURITZ B | 77 877 | 14 | |
| HERMES INTERNATIONAL | 4 350 | 94 | |
| HILTON WORLDWIDE HOLDINGS IN | 27 633 | 51 | |
| HOME DEPOT | 100 728 | 354 | |
| HONDA MOTOR CO | 518 100 | 55 | |
| HYATT HOTELS CORP - CL A | 4 900 | 6 | |
| IDP EDUCATION LTD | 66 440 | 9 | |
| IIDA GROUP HOLDINGS CO LTD | 10 500 | 2 | |
| INDITEX | 104 310 | 46 | |
| INTERCONTINENTAL HOTELS | 37 478 | 34 | |
| ISUZU MOTORS | 71 200 | 9 | |
| JD SPORTS FASHION PLC | 331 445 | 7 | |
| TAKEAWAY.COM NV | 19 726 | 3 | |
| PPR | 11 004 | 49 | |
| KINGFISHER | 228 258 | 7 | |
| KOITO MFG | 13 600 | 2 | |
| LEAR CORP | 4 200 | 6 | |
| LENNAR CORP-A | 26 900 | 41 | |
| LKQ CORP | 31 400 | 15 | |
| LOWE'S COS | 59 299 | 134 | |
| LUCID GROUP INC | 78 800 | 3 | |
| LULULEMON ATHLETICA INC | 11 900 | 62 | |
| MAGNA INTERNATIONAL A | 30 388 | 18 | |
| MARRIOTT INT'L A | 27 110 | 62 | |
| MAZDA MOTOR CORP | 49 700 | 5 | |
| MCDONALD'S CORP | 73 849 | 222 | |
| MCDONALD'S HOLDINGS CO JAPAN | 4 500 | 2 | |
| MERCADOLIBRE INC | 4 500 | 72 | |
| DAIMLERCHRYSLER | 81 018 | 57 | |
| MICHELIN | 64 139 | 23 | |
| MOHAWK INDUSTRIES | 4 000 | 4 | |
| MONCLER SPA | 32 370 | 20 | |
| NEXT | 11 933 | 13 | |
| NIKE B | 125 272 | 138 | |
| NISSAN MOTOR CO | 207 300 | 8 | |
| NITORI CO | 10 900 | 15 | |
| NVR INC | 360 | 26 | |
| OPEN HOUSE CO LTD | 5 200 | 2 | |
| O'REILLY AUTOMOTIVE INC | 6 306 | 61 | |
| ORIENTAL LAND CO | 108 500 | 41 | |
| DON QUIJOTE CO LTD | 64 400 | 16 | |
| PANASONIC CORP | 224 900 | 23 | |
| PANDORA A/S | 11 276 | 16 | |
| PEARSON | 108 385 | 14 | |
| PERSIMMON PLC | 43 525 | 8 | |
| POOL CORP | 3 600 | 15 | |
| PORSCHE AUTOMOBIL HOLDING SE | 21 138 | 11 | |
| PROSUS NV | 158 023 | 48 | |
| PULTE GROUP INC | 24 466 | 26 | |
| PUMA | 10 019 | 6 | |
| RAKUTEN | 144 000 | 6 | |
| RENAULT | 24 145 | 10 | |
| RESTAURANT BRANDS INTERN | 30 948 | 25 | |
| RIVIAN AUTOMOTIVE INC-A | 56 200 | 13 | |
| ROSS STORES | 35 027 | 49 | |
| ROYAL CARIBBEAN CRUISES | 23 908 | 31 | |
| SEB SA | 3 657 | 5 | |
| SEKISUI CHEMICAL CO | 29 700 | 4 | |
| SEKISUI HOUSE | 56 700 | 13 | |
| SHARP CORP | 23 300 | 2 | |
| SHIMANO | 9 500 | 15 | |
| SODEXHO ALLIANCE | 10 330 | 12 | |
| SONY CORP | 125 400 | 121 | |
| STARBUCKS CORP | 115 801 | 113 | |
| FIAT CHRYSLER AUTOMOBILES NV | 307 617 | 73 | |
| FUJI HEAVY INDUSTRIES | 59 000 | 11 | |
| SUMITOMO ELECTRIC IND | 102 600 | 13 | |
| SUZUKI MOTOR CORP | 47 500 | 21 | |
| SWATCH GROUP INH | 10 | 0 | |
| SWATCH GROUP NAM | 23 781 | 13 | |
| TAYLOR WIMPEY | 398 748 | 8 | |
| TESLA MOTORS INC | 289 600 | 731 | |
| TJX COS | 117 122 | 112 | |
| TOYOTA MOTOR CORP | 1 142 255 | 213 | |
| TRACTOR SUPPLY COMPANY | 10 700 | 23 | |
| UDEMY INC | 327 | 0 | |
| ULTA BEAUTY INC | 4 800 | 24 | |
| USS CO | 15 900 | 3 | |
| VAIL RESORTS INC | 3 800 | 8 | |
| VALEO SA | 26 041 | 4 | |
| VF CORP | 28 100 | 5 | |
| VOLKSWAGEN STAMM | 4 211 | 6 | |
| VOLKSWAGEN VORZUG | 32 216 | 40 | |
| VOLVO CAR AB-B | 56 197 | 2 | |
| WESFARMERS | 107 060 | 42 | |
| WHIRLPOOL CORP | 4 240 | 5 | |
| WHITBREAD | 30 242 | 14 | |
| YAMAHA CORP | 14 800 | 3 | |
| YAMAHA MOTOR CO | 143 100 | 13 | |
| YUM BRANDS | 28 882 | 38 | |
| ZALANDO SE | 21 158 | 5 | |
| START TODAY CO LTD | 15 400 | 4 | |
| SUM FORBRUKSVARER | 6 680 | ||
| AEON CO | 57 100 | 13 | |
| AJINOMOTO CO | 48 000 | 19 | |
| ALBERTSONS COS INC - CLASS A | 25 200 | 6 | |
| ALIMENTATION COUCHE-TARD INC | 93 134 | 56 | |
| ARCHER-DANIELS-MIDLAND | 94 221 | 69 | |
| ASSOCIATED BRITISH FOODS | 57 930 | 18 | |
| BAKKAFROST P/F | 200 034 | 106 | |
| BARRY CALLEBAUT AG-REG | 317 | 5 | |
| BEIERSDORF | 13 756 | 21 | |
| BUNGE GLOBAL SA | 15 000 | 15 | |
| CAMPBELL SOUP CO (US) | 21 548 | 9 | |
| CARREFOUR | 73 155 | 14 | |
| LINDT & SPRUENGLI PART | 89 | 11 | |
| LINDT AND SPRUENGLI NAMEN | 9 | 11 | |
| CHURCH & DWIGHT CO INC | 22 700 | 22 | |
| CLOROX CO | 12 318 | 18 | |
| COCA-COLA CO | 498 166 | 298 | |
| COCA-COLA EUROPEAN PARTNERS | 51 800 | 35 | |
| COCA-COLA HBC AG-CDI | 24 723 | 7 | |
| COLES GROUP LTD | 146 196 | 16 | |
| COLGATE-PALMOLIVE | 90 359 | 73 | |
| CONAGRA FOODS INC | 49 939 | 15 | |
| COSTCO WHOLESALE CORP | 44 906 | 301 | |
| DANONE | 89 629 | 59 | |
| DARLING INGREDIENTS INC | 12 300 | 6 | |
| DOLLAR GENERAL CORP | 22 462 | 31 | |
| DOLLAR TREE INC | 23 451 | 34 | |
| EMPIRE CO LTD 'A' | 12 900 | 3 | |
| ENDEAVOUR GROUP LTD/AUSTRALI | 164 082 | 6 | |
| ESSITY AKTIEBOLAG-B | 51 909 | 13 | |
| ESTEE LAUDER COS A | 26 328 | 39 | |
| GENERAL MILLS | 136 330 | 90 | |
| HALEON PLC | 562 679 | 23 | |
| HELLOFRESH SE | 15 354 | 2 | |
| HENKEL AG & CO KGAA | 13 625 | 10 | |
| HENKEL AG & CO KGAA | 26 657 | 22 | |
| HERSHEY CO (THE) | 41 700 | 79 | |
| HORMEL FOODS CORP | 32 200 | 11 | |
| JDE PEET'S NV | 7 375 | 2 | |
| JERONIMO MARTINS SGPS | 19 302 | 5 | |
| J.M.SMUCKER | 11 900 | 15 | |
| KAO CORP | 67 800 | 28 | |
| KELLOGG CO | 26 900 | 15 | |
| KENVUE INC | 180 000 | 39 | |
| KERRY GROUP A | 13 345 | 12 | |
| KESKO B | 33 355 | 7 | |
| DR PEPPER SNAPPLE GROUP-W/I | 117 000 | 40 | |
| KIKKOMAN CORP | 17 200 | 11 | |
| KIMBERLY-CLARK CORP | 38 423 | 47 | |
| KOBAYASHI PHARMACEUTICAL CO | 3 600 | 2 | |
| KOBE BUSSAN CO LTD | 16 600 | 5 | |
| AHOLD (KON.) | 95 378 | 28 | |
| KOSE CORP | 7 000 | 5 | |
| KRAFT HEINZ CO/THE | 83 896 | 32 | |
| KROGER CO | 68 976 | 32 | |
| LAMB WESTON HOLDINGS INC | 35 300 | 39 | |
| LOBLAW COMPANIES LTD | 18 937 | 19 | |
| LOREAL | 32 123 | 162 | |
| MATSUMOTOKIYOSHI HOLDINGS CO | 27 000 | 5 | |
| MCCORMICK & CO NV | 23 742 | 16 | |
| MEIJI HOLDINGS CO LTD | 27 600 | 7 | |
| METRO A | 24 707 | 13 | |
| KRAFT FOODS A | 155 549 | 114 | |
| MONSTER BEVERAGE CORP | 89 174 | 52 | |
| NESTLE | 290 194 | 341 | |
| NISSHIN SEIFUN GROUP | 20 105 | 3 | |
| NISSIN FOODS HOLDINGS CO LTD | 17 700 | 6 | |
| OCADO GROUP PLC | 51 964 | 5 | |
| PEPSICO | 156 841 | 271 | |
| PROCTER & GAMBLE CO | 272 835 | 406 | |
| RECKITT BENCKISER GROUP PLC | 71 234 | 50 | |
| SAINSBURY (J) | 174 012 | 7 | |
| SAPUTO | 20 511 | 4 | |
| SEVEN AND I HOLDINGS CO | 80 840 | 33 | |
| SHISEIDO CO | 56 600 | 17 | |
| SUNTORY BEVERAGE & FOOD LTD | 17 200 | 6 | |
| SYSCO CORP | 128 667 | 96 | |
| TARGET CORP | 45 811 | 66 | |
| TESCO | 1 087 402 | 41 | |
| TYSON FOODS A | 87 300 | 48 | |
| UNI-CHARM CORP | 36 100 | 13 | |
| UNILEVER PLC | 307 786 | 151 | |
| WALGREEN CO | 90 432 | 24 | |
| WAL-MART STORES INC | 153 800 | 246 | |
| WELCIA HOLDINGS CO LTD | 14 400 | 3 | |
| WESTON (GEORGE) | 6 299 | 8 | |
| WH GROUP LTD | 2 521 283 | 16 | |
| WILMAR INTERNATIONAL | 160 600 | 4 | |
| WOOLWORTHS LTD | 166 245 | 43 | |
| YAKULT HONSHA CO | 30 200 | 7 | |
| SUM KONSUMENTVARER | 4 254 | ||
| CALTEX AUSTRALIA | 56 734 | 14 | |
| APA CORP | 70 600 | 26 | |
| ARC RESOURCES LTD | 181 200 | 27 | |
| BAKER HUGHES A GE CO | 122 781 | 43 | |
| BORR DRILLING LTD | 764 553 | 58 | |
| BP | 1 801 205 | 109 | |
| BW LPG LTD | 305 951 | 46 | |
| CAMECO CORP | 47 500 | 21 | |
| CHENIERE ENERGY INC | 26 700 | 46 | |
| CHESAPEAKE ENERGY CORP | 14 800 | 12 | |
| CHEVRON CORP | 217 400 | 329 | |
| CONOCOPHILLIPS | 139 189 | 164 | |
| CABOT OIL & GAS CORP | 67 800 | 18 | |
| DEVON ENERGY CORP | 61 800 | 28 | |
| DIAMONDBACK ENERGY INC | 17 800 | 28 | |
| JX HOLDINGS INC | 384 855 | 16 | |
| ENI | 253 069 | 43 | |
| EOG RESOURCES | 58 500 | 72 | |
| EQT CORPORATION | 37 300 | 15 | |
| EXXON MOBIL CORP | 449 663 | 457 | |
| FLEX LNG LTD | 74 036 | 22 | |
| FRONTLINE LTD | 383 526 | 78 | |
| GALP ENERGIA SGPS SA-B SHRS | 162 387 | 24 | |
| HAFNIA LTD | 1 006 899 | 71 | |
| HALLIBURTON CO | 108 100 | 40 | |
| HESS | 33 400 | 49 | |
| HOLLY CORP | 21 000 | 12 | |
| INDEPENDENT TANKERS CORP LTD | 1 539 877 | 0 | |
| INPEX CORPORATION | 102 100 | 14 | |
| KEYERA CORP | 21 022 | 5 | |
| KINDER MORGAN INC | 240 641 | 43 | |
| MARATHON OIL CORP | 72 700 | 18 | |
| NESTE OIL | 49 953 | 18 | |
| OCCIDENTAL PETROLEUM | 77 184 | 47 | |
| OMV AG | 10 350 | 5 | |
| ONEOK INC | 67 800 | 48 | |
| OVINTIV INC | 36 200 | 16 | |
| PARKLAND FUEL CORP | 12 794 | 4 | |
| PEMBINA PIPELINE CORP | 121 909 | 43 | |
| PIONEER NATURAL RES. | 23 400 | 53 | |
| REPSOL YPF | 230 612 | 35 | |
| SANTOS | 361 099 | 19 | |
| SCHLUMBERGER | 168 646 | 89 | |
| SHELL PLC | 818 628 | 273 | |
| SUBSEA 7 SA | 906 811 | 134 | |
| TARGA RESOURCES CORP | 25 200 | 22 | |
| TRANSCANADA CORP | 104 213 | 41 | |
| TENARIS SA | 34 366 | 6 | |
| TEXAS PACIFIC LAND CORP | 700 | 11 | |
| TOTAL | 247 522 | 171 | |
| TOURMALINE OIL CORP | 36 500 | 17 | |
| VALERO ENERGY CORP | 48 035 | 63 | |
| WILLIAMS COS | 138 143 | 49 | |
| WOODSIDE PETROLEUM | 184 618 | 40 | |
| SUM ENERGI | 4 684 | 3 151 | |
| 3I GROUP PLC | 105 779 | 33 | |
| ABN AMRO GROUP NV-CVA | 30 056 | 5 | |
| STANDARD LIFE | 132 111 | 3 | |
| ADMIRAL GROUP PLC | 29 354 | 10 | |
| ADYEN NV | 2 234 | 29 | |
| AEGON | 163 868 | 10 | |
| AFLAC | 60 144 | 50 | |
| AGEAS | 14 188 | 6 | |
| AIA GROUP LTD | 1 158 260 | 103 | |
| AIB GROUP PLC | 371 363 | 16 | |
| ALLIANZ | 40 116 | 109 | |
| ALLSTATE CORP | 28 109 | 40 | |
| ALLY FINANCIAL INC | 29 600 | 10 | |
| AMERICAN EXPRESS | 62 874 | 120 | |
| AMERICAN FINANCIAL GROUP INC | 8 400 | 10 | |
| AMERICAN INT'L GROUP | 68 747 | 47 | |
| AMERIPRISE FINANCIAL | 9 970 | 38 | |
| AMUNDI SA | 6 394 | 4 | |
| ANNALY CAPITAL MANAGEMENT IN | 43 325 | 9 | |
| ANZ BANKING GROUP | 298 732 | 54 | |
| AON PLC-CLASS A | 20 373 | 60 | |
| APOLLO GLOBAL MANAGEMENT INC | 38 104 | 36 | |
| ARCH CAPITAL GROUP | 35 000 | 26 | |
| ARES MANAGEMENT CORP - A | 18 900 | 23 | |
| ARTHUR J GALLAGHER & CO | 21 500 | 49 | |
| ASSICURAZIONI GENERALI | 114 956 | 25 | |
| ASSURANT | 4 400 | 8 | |
| ASX | 17 223 | 8 | |
| AVIVA | 253 289 | 14 | |
| AXA SA | 186 757 | 62 | |
| BALOISE-HOLDING AG | 6 498 | 10 | |
| BANCO BILBAO VIZCAYA ARGENTA | 619 677 | 57 | |
| BANCO ESPIRITO SANTO | 190 970 | 0 | |
| BSCH BCO SANTANDER CENTR | 1 697 972 | 72 | |
| BANK OF AMERICA CORP | 716 110 | 245 | |
| BANK OF IRELAND GROUP PLC | 115 339 | 11 | |
| BANK MONTREAL | 70 623 | 71 | |
| BANK NEW YORK MELLON | 79 981 | 42 | |
| BANK NOVA SCOTIA | 126 613 | 63 | |
| BANQUE CANTONALE VAUDOIS-REG | 4 684 | 6 | |
| BARCLAYS | 1 709 439 | 34 | |
| BERKSHIRE HATHAWAY B | 132 251 | 479 | |
| BLACKROCK INC | 14 908 | 123 | |
| BLACKSTONE INC | 70 300 | 93 | |
| SQUARE INC - A | 53 800 | 42 | |
| BNP PARIBAS | 104 850 | 74 | |
| BOC HONG KONG HOLDINGS | 375 700 | 10 | |
| BROOKFIELD ASSET MGMT-A | 29 785 | 12 | |
| BROOKFIELD ASSET MAN A | 143 243 | 59 | |
| BROWN & BROWN INC | 21 100 | 15 | |
| CAIXABANK | 429 045 | 18 | |
| CANADIAN IMPERIAL BANK | 95 632 | 47 | |
| CAPITAL ONE FINANCIAL | 40 188 | 54 | |
| CARLYLE GROUP INC/THE | 16 900 | 7 | |
| CBOE HOLDINGS INC | 10 000 | 18 | |
| CHIBA BANK | 45 000 | 3 | |
| ACE | 41 216 | 95 | |
| CINCINNATI FINL CORP | 18 300 | 19 | |
| CITIGROUP | 193 626 | 101 | |
| CITIZENS FINANCIAL GROUP | 45 400 | 15 | |
| CHICAGO MERCANTILE EXCH | 35 820 | 77 | |
| COINBASE GLOBAL INC -CLASS A | 18 300 | 32 | |
| COMMERZBANK | 87 323 | 11 | |
| COMMONWEALTH BANK | 167 939 | 130 | |
| BANK YOKOHAMA | 74 000 | 3 | |
| CREDIT AGRICOLE | 102 843 | 15 | |
| DAI-ICHI LIFE INSURANCE | 94 300 | 20 | |
| DAIWA SECURITIES GROUP | 109 000 | 7 | |
| DANSKE BANK | 77 238 | 21 | |
| DBS GROUP HOLDINGS | 180 120 | 46 | |
| DEUTSCHE BANK NAMEN | 218 864 | 30 | |
| DEUTSCHE BOERSE AG | 20 460 | 43 | |
| DISCOVER FINANCIAL SERVICES | 24 844 | 28 | |
| EDENRED | 74 475 | 45 | |
| EQT AB | 24 993 | 7 | |
| AXA EQUITABLE HOLDINGS INC | 37 100 | 13 | |
| ERIE INDEMNITY COMPANY-CL A | 1 900 | 6 | |
| ERSTE GROUP BANK AG | 42 054 | 17 | |
| EURAZEO | 2 723 | 2 | |
| EURONEXT NV | 9 686 | 9 | |
| EVEREST RE GROUP | 3 800 | 14 | |
| EXOR NV | 12 969 | 13 | |
| FACTSET RESEARCH SYSTEMS INC | 4 400 | 21 | |
| FAIRFAX FINANCIAL HLDGS | 2 332 | 22 | |
| FIDELITY NAT'L FINANCIAL | 32 500 | 17 | |
| FIDELITY NAT'L INFO SVCS | 61 881 | 38 | |
| FIFTH THIRD BANCORP | 61 705 | 22 | |
| FINECOBANK SPA | 63 171 | 10 | |
| FIRST CITIZENS BCSHS -CL A | 1 000 | 14 | |
| FIRST HORIZON NATIONAL CORP | 77 200 | 11 | |
| FIRST REPUBLIC BANK/CA | 14 000 | 0 | |
| FISERV | 61 977 | 84 | |
| FLEETCOR TECHNOLOGIES INC | 6 120 | 18 | |
| FRANKLIN RESOURCES | 38 304 | 12 | |
| FUTU HOLDINGS LTD-ADR | 14 400 | 8 | |
| GLOBAL PAYMENTS INC | 28 046 | 36 | |
| TORCHMARK CORP | 10 000 | 12 | |
| GMO PAYMENT GATEWAY INC | 3 000 | 2 | |
| GOLDMAN SACHS GROUP | 33 174 | 130 | |
| GREAT WEST LIFECO | 38 148 | 13 | |
| GROUPE BRUXELLES LAMBERT | 13 141 | 10 | |
| HANG SENG BANK | 70 800 | 8 | |
| HANNOVER RUECKVERSICH. | 6 062 | 15 | |
| HARGREAVES LANSDOWN PLC | 20 856 | 2 | |
| HARTFORD FINANCIAL SVCS | 43 111 | 35 | |
| HELVETIA HOLDING AG-REG | 3 740 | 5 | |
| HONG KONG EXCH.&CLEARING | 119 781 | 42 | |
| HSBC HOLDINGS (GB) | 1 987 198 | 163 | |
| HUNTINGTON BANCSHARES INC | 126 700 | 16 | |
| IA FINANCIAL CORP INC | 8 879 | 6 | |
| IGM FINANCIAL | 7 300 | 2 | |
| INDUSTRIVARDEN A | 10 762 | 4 | |
| INDUSTRIVARDEN C | 10 187 | 3 | |
| ING GROEP | 360 017 | 55 | |
| INSURANCE AUSTRALIA GRP. | 310 123 | 12 | |
| INTACT FINANCIAL CORP | 19 300 | 30 | |
| INTERCONTINENTAL | 55 695 | 73 | |
| INTESA SANPAOLO ORD | 1 618 289 | 48 | |
| INVESCO LTD | 28 858 | 5 | |
| INVESTOR AB SER. A | 48 681 | 11 | |
| INVESTOR B | 161 689 | 38 | |
| JACK HENRY & ASSOCIATES INC | 7 300 | 12 | |
| JAPAN EXCHANGE GROUP INC | 45 700 | 10 | |
| JAPAN POST BANK CO LTD | 143 400 | 15 | |
| JAPAN POST HOLDINGS CO LTD | 275 100 | 25 | |
| JAPAN POST INSURANCE CO LTD | 19 000 | 3 | |
| JPMORGAN CHASE & CO | 295 315 | 510 | |
| JULIUS BAER GROUP LTD | 18 674 | 11 | |
| KBC GROUPE | 27 047 | 18 | |
| KEYCORP | 83 000 | 12 | |
| KINNEVIK AB - B | 15 697 | 2 | |
| KKR & CO INC -A | 62 200 | 52 | |
| LEGAL & GENERAL GROUP | 509 551 | 17 | |
| LLOYDS BANKING GROUP PLC | 6 382 315 | 39 | |
| LOEWS CORP | 16 900 | 12 | |
| LONDON STOCK EXCHANGE | 45 364 | 54 | |
| LPL FINANCIAL HOLDINGS INC | 9 000 | 21 | |
| LUNDBERGFORETAGEN AB, L E SER. B | 7 970 | 4 | |
| M & T BANK CORP | 15 116 | 21 | |
| M&G PLC | 189 065 | 5 | |
| MACQUARIE BANK | 38 597 | 49 | |
| MANULIFE FINANCIAL CORP | 194 310 | 44 | |
| MARKEL CORP | 1 200 | 17 | |
| MARKETAXESS HOLDINGS INC | 3 000 | 9 | |
| MARSH AND MCLENNAN COS | 49 254 | 95 | |
| MASTERCARD A | 84 707 | 367 | |
| MEDIBANK PRIVATE LTD | 176 403 | 4 | |
| MEDIOBANCA | 40 060 | 5 | |
| METLIFE | 66 298 | 45 | |
| MITSUBISHI UFJ LEASE FIN | 78 300 | 5 | |
| MITSUBISHI UFJ FIN GRP | 1 135 798 | 99 | |
| MIZUHO FINANCIAL GROUP | 239 941 | 42 | |
| MOODYS CORP | 16 376 | 65 | |
| MORGAN STANLEY | 124 787 | 118 | |
| MS&AD INSURANCE GROUP HOLDINGS | 38 920 | 16 | |
| MSCI INC | 8 000 | 46 | |
| MUENCHENER RUECKVERSICH. | 14 293 | 60 | |
| NASDAQ OMX GROUP/THE | 39 200 | 23 | |
| NATIONAL AUSTRALIA BANK | 312 187 | 66 | |
| NATIONAL BANK OF CANADA | 31 692 | 25 | |
| ROYAL BANK OF SCOTLAND | 636 342 | 18 | |
| NEXI SPA | 42 859 | 4 | |
| NN GROUP NV | 29 012 | 12 | |
| NOMURA HOLDINGS | 317 800 | 15 | |
| NORDEA BANK ABP | 301 311 | 38 | |
| NORTHERN TRUST CORP | 24 050 | 21 | |
| ONEX CORPORATION | 5 400 | 4 | |
| ORIX CORP | 108 000 | 21 | |
| OCBC BANK | 347 766 | 35 | |
| PARTNERS GROUP HOLDING AG | 2 416 | 35 | |
| PAYPAL HOLDINGS INC | 106 120 | 66 | |
| PHOENIX GROUP HOLDINGS PLC | 86 575 | 6 | |
| PNC FINL SERVICES GROUP | 39 728 | 62 | |
| POSTE ITALIANE SPA | 30 561 | 4 | |
| POWER CORP OF CANADA | 64 883 | 19 | |
| PRINCIPAL FINANCIAL GRP | 27 600 | 22 | |
| PROGRESSIVE CORP | 58 252 | 94 | |
| PRUDENTIAL FINANCIAL | 39 302 | 41 | |
| PRUDENTIAL | 283 393 | 33 | |
| QBE INSURANCE GROUP | 390 952 | 40 | |
| RAYMOND JAMES FINANCIAL INC | 22 560 | 26 | |
| REGIONS FINANCIAL (NEW) | 90 941 | 18 | |
| RESONA HOLDINGS | 197 742 | 10 | |
| ROYAL BANK OF CANADA | 137 819 | 142 | |
| S&P GLOBAL INC | 32 621 | 146 | |
| SAMPO OYJ-A SHS | 50 972 | 23 | |
| SBI HOLDINGS | 39 270 | 9 | |
| SCHRODERS | 53 664 | 3 | |
| SCHWAB (CHARLES) CORP | 149 468 | 104 | |
| SEI INVESTMENTS COMPANY | 9 500 | 6 | |
| SHIZUOKA FINANCIAL GROUP INC | 34 000 | 3 | |
| SIGNATURE BANK | 4 400 | 0 | |
| SINGAPORE EXCHANGE | 128 600 | 10 | |
| SKAND.ENSKILDA BANKEN A | 186 509 | 26 | |
| SOCIETE GENERALE | 83 104 | 22 | |
| SOFINA | 1 044 | 3 | |
| NKSJ HOLDINGS INC | 31 800 | 16 | |
| ST JAMES'S PLACE PLC | 37 154 | 3 | |
| STANDARD CHARTERED | 249 464 | 22 | |
| STATE STREET CORP | 36 943 | 29 | |
| SUMITOMO MITSUI FINL GRP | 129 871 | 64 | |
| SUMITOMO MITSUI TRUST HOLDINGS | 55 752 | 11 | |
| SUN LIFE FINANCIAL | 55 162 | 29 | |
| SUNCORP GROUP LTD | 159 524 | 15 | |
| SVB FINANCIAL GROUP | 5 500 | 0 | |
| SVENSKA HANDELSBANKEN-A SHS | 170 643 | 19 | |
| SWEDBANK | 89 231 | 18 | |
| SWISS LIFE HOLDING | 3 520 | 25 | |
| SWISS RE LTD | 30 362 | 35 | |
| SYNCHRONY FINANCIAL | 46 210 | 18 | |
| PRICE (T. ROWE) GROUP | 23 323 | 26 | |
| T&D HOLDINGS | 38 100 | 6 | |
| TALANX AG | 8 489 | 6 | |
| TMX GROUP LTD | 42 500 | 10 | |
| TOAST INC-CLASS A | 23 900 | 4 | |
| TOKIO MARINE HOLDINGS INC | 188 437 | 48 | |
| TORONTO-DOMINION BANK | 181 144 | 119 | |
| TRADEWEB MARKETS INC-CLASS A | 9 200 | 8 | |
| TRAVELERS COS | 24 110 | 47 | |
| BB&T CORP | 132 102 | 50 | |
| TRYG A/S | 33 548 | 7 | |
| UBS NAMEN | 327 142 | 103 | |
| UNICREDIT SPA | 158 961 | 44 | |
| UNITED OVERSEAS BANK | 127 623 | 28 | |
| US BANCORP | 152 332 | 67 | |
| VISA INC-CLASS A SHARES | 161 590 | 427 | |
| WEBSTER FINANCIAL CORP | 15 700 | 8 | |
| WELLS FARGO & CO | 371 062 | 185 | |
| WENDEL | 2 001 | 2 | |
| WESTPAC BANKING | 349 031 | 55 | |
| WILLIS GROUP HOLDINGS PLC | 11 468 | 28 | |
| WISE PLC - A | 69 302 | 8 | |
| WORLDLINE SA | 19 833 | 3 | |
| BERKLEY (W.R.) CORP | 19 775 | 14 | |
| ZURICH FINL SERVICES | 14 966 | 79 | |
| SUM FINANS | 9 425 | ||
| ABBOTT LABORATORIES | 172 900 | 193 | |
| ABBVIE INC | 179 336 | 282 | |
| AGILENT TECHNOLOGIES | 29 921 | 42 | |
| ALCON INC | 50 700 | 40 | |
| ALIGN TECHNOLOGY INC | 7 800 | 22 | |
| ALNYLAM PHARMACEUTICALS INC | 13 200 | 26 | |
| AMGEN | 53 123 | 155 | |
| AMPLIFON SPA | 7 430 | 3 | |
| ARGENX SE | 6 144 | 24 | |
| ASAHI INTECC CO LTD | 16 200 | 3 | |
| ASTELLAS PHARMA | 202 620 | 25 | |
| ASTRAZENECA | 154 157 | 212 | |
| AVANTOR INC | 80 300 | 19 | |
| BACHEM HOLDING AG-REG B | 2 130 | 2 | |
| BAXTER INTERNATIONAL | 54 717 | 21 | |
| BAYER | 97 717 | 37 | |
| BECTON DICKINSON | 28 281 | 70 | |
| BIOGEN IDEC | 15 494 | 41 | |
| BIOMARIN PHARMACEUTICAL INC | 17 200 | 17 | |
| BIOMERIEUX | 4 652 | 5 | |
| BIO-RAD LABORATORIES-A | 3 000 | 10 | |
| BIO-TECHNE CORP | 14 400 | 11 | |
| BOSTON SCIENTIFIC CORP | 142 927 | 84 | |
| BRISTOL-MYERS SQUIBB CO | 209 178 | 109 | |
| CARDINAL HEALTH | 27 133 | 28 | |
| CARL ZEISS MEDITEC AG - BR | 2 900 | 3 | |
| CATALENT INC | 15 400 | 7 | |
| AMERISOURCEBERGEN | 17 184 | 36 | |
| CENTENE CORP | 55 920 | 42 | |
| CHARLES RIVER LABS INTL | 6 200 | 15 | |
| CHUGAI PHARMACEUTICAL CO | 73 700 | 28 | |
| COCHLEAR | 8 262 | 17 | |
| COLOPLAST B | 14 943 | 17 | |
| COOPER COS INC/THE | 4 900 | 19 | |
| CSL LIMITED | 47 979 | 95 | |
| CVS/CAREMARK | 127 277 | 102 | |
| DAIICHI SANKYO CO | 184 025 | 51 | |
| DANAHER CORP | 71 123 | 167 | |
| DAVITA | 6 200 | 7 | |
| WILLIAM DEMANT HOLDING | 8 840 | 4 | |
| DENTSPLY SIRONA INC | 20 300 | 7 | |
| DEXCOM INC | 38 600 | 49 | |
| DIASORIN SPA | 1 527 | 2 | |
| EBOS GROUP LTD | 15 783 | 4 | |
| EDWARDS LIFESCIENCES CORP | 60 300 | 47 | |
| EISAI CO | 24 000 | 12 | |
| ANTHEM INC | 23 596 | 113 | |
| LILLY (ELI) AND CO | 81 323 | 481 | |
| ESSILOR INTERNATIONAL | 28 942 | 59 | |
| EUROFINS SCIENTIFIC | 11 287 | 7 | |
| EXACT SCIENCES CORP | 19 400 | 15 | |
| FISHER & PAYKEL HEALTHCARE C | 81 360 | 12 | |
| FRESENIUS MED. CARE ST | 17 536 | 7 | |
| FRESENIUS SE & CO KGAA | 38 765 | 12 | |
| GE HEALTHCARE TECHNOLOGY | 42 609 | 33 | |
| GENMAB | 7 032 | 23 | |
| GETINGE AB-B SHS | 19 507 | 4 | |
| GILEAD SCIENCES | 124 250 | 102 | |
| GRIFOLS SA | 36 167 | 6 | |
| GLAXOSMITHKLINE | 407 306 | 76 | |
| HCA HOLDINGS INC | 21 100 | 58 | |
| HENRY SCHEIN INC | 10 000 | 8 | |
| HIKMA PHARMACEUTICALS PLC | 8 869 | 2 | |
| HOLOGIC INC | 22 300 | 16 | |
| HOYA CORP | 35 700 | 45 | |
| HUMANA | 12 500 | 58 | |
| IDEXX LABORATORIES INC | 8 500 | 48 | |
| ILLUMINA INC | 14 500 | 21 | |
| INCYTE CORP | 17 800 | 11 | |
| INSULET CORP | 7 900 | 17 | |
| INTUITIVE SURGICAL | 34 800 | 119 | |
| IPSEN | 2 500 | 3 | |
| QUINTILES TRANSNATIONAL HOLD | 19 032 | 45 | |
| JAZZ PHARMACEUTICALS PLC | 5 900 | 7 | |
| JOHNSON & JOHNSON | 242 748 | 386 | |
| PHILIPS ELECTRS (KON.) | 80 671 | 19 | |
| KYOWA HAKKO KIRIN CO LTD | 20 400 | 3 | |
| LABORATORY CORP OF AMER | 7 700 | 18 | |
| LONZA GROUP | 7 522 | 32 | |
| M3 INC | 58 200 | 10 | |
| MASIMO CORP | 10 500 | 12 | |
| MCKESSON CORP | 13 582 | 64 | |
| MEDTRONIC | 132 304 | 111 | |
| MERCK AND CO | 258 090 | 286 | |
| MERCK KGAA STAMM | 14 182 | 23 | |
| METTLER-TOLEDO INTERNATIONAL | 2 453 | 30 | |
| MODERNA INC | 34 800 | 35 | |
| MOLINA HEALTHCARE INC | 5 400 | 20 | |
| NEUROCRINE BIOSCIENCES INC | 12 000 | 16 | |
| NIPPON SHINYAKU CO LTD | 3 700 | 1 | |
| NMC HEALTH PLC | 7 700 | 0 | |
| NOVARTIS | 209 954 | 215 | |
| NOVO NORDISK A/S-B | 328 366 | 344 | |
| NOVOCURE LTD | 66 100 | 10 | |
| OLYMPUS CORP | 117 900 | 17 | |
| ONO PHARMACEUTICAL CO | 36 300 | 7 | |
| ORION-YHTYMAE B | 7 047 | 3 | |
| OTSUKA HOLDINGS CO LTD | 48 900 | 19 | |
| PFIZER | 561 405 | 164 | |
| QIAGEN N.V. | 28 910 | 13 | |
| QUEST DIAGNOSTICS | 13 248 | 19 | |
| RAMSAY HEALTH CARE LTD | 14 326 | 5 | |
| RECORDATI SPA | 10 198 | 6 | |
| REGENERON PHARMACEUTICALS | 10 717 | 96 | |
| REPLIGEN CORP | 5 000 | 9 | |
| RESMED INC | 15 000 | 26 | |
| PERKINELMER INC | 10 900 | 12 | |
| ROCHE HOLDING INHABER | 2 456 | 8 | |
| ROCHE HOLDING GENUSS | 71 996 | 212 | |
| ROYALTY PHARMA PLC- CL A | 45 300 | 13 | |
| SANDOZ GROUP AG | 40 775 | 13 | |
| SANOFI | 112 869 | 114 | |
| SARTORIUS AG-VORZUG | 2 600 | 10 | |
| SARTORIUS STEDIM BIOTECH | 2 370 | 6 | |
| SHIONOGI & CO | 22 400 | 11 | |
| SIEMENS HEALTHINEERS AG | 32 311 | 19 | |
| SMITH & NEPHEW | 83 337 | 12 | |
| SONIC HEALTHCARE | 34 028 | 8 | |
| SONOVA HOLDING | 4 535 | 15 | |
| STERIS PLC | 10 300 | 23 | |
| STRAUMANN HOLDING | 12 186 | 20 | |
| STRYKER CORP | 33 899 | 103 | |
| SWEDISH ORPHAN BIOVITRUM AB | 22 091 | 6 | |
| SYSMEX CORP | 18 700 | 11 | |
| TAKEDA PHARMACEUTICAL | 157 484 | 46 | |
| TELEFLEX INC | 4 400 | 11 | |
| TERUMO CORP | 76 600 | 25 | |
| TEVA PHARMACEUTICAL-SP ADR | 108 964 | 12 | |
| CIGNA CORP | 44 308 | 135 | |
| THERMO FISHER SCIENTIFIC | 39 550 | 213 | |
| UCB (GROUPE) | 11 336 | 10 | |
| UNITED THERAPEUTICS CORP | 6 000 | 13 | |
| UNITEDHEALTH GROUP | 93 893 | 502 | |
| UNIVERSAL HEALTH SERVICES-B | 5 783 | 9 | |
| VEEVA SYSTEMS INC-CLASS A | 15 600 | 31 | |
| VERTEX PHARMACEUTICALS | 25 572 | 106 | |
| VIATRIS INC | 107 477 | 12 | |
| WATERS CORP | 6 953 | 23 | |
| WEST PHARMACEUTICAL SERVICES | 6 900 | 25 | |
| ZIMMER HOLDINGS | 23 059 | 28 | |
| ZOETIS INC | 45 978 | 92 | |
| SUM HELSE | 7 547 | ||
| 3M CO | 81 153 | 90 | |
| ABB LTD | 156 340 | 70 | |
| ACS ACTIV. CONST. Y SVCS | 28 255 | 13 | |
| ADECCO | 12 121 | 6 | |
| ADP | 10 532 | 14 | |
| AECOM | 21 700 | 20 | |
| AENA SA | 7 617 | 14 | |
| AERCAP HOLDINGS NV | 60 500 | 46 | |
| ASAHI GLASS CO | 17 360 | 7 | |
| AIR CANADA | 43 800 | 6 | |
| ALFA LAVAL | 33 259 | 13 | |
| ALLEGION PLC | 11 800 | 15 | |
| AMETEK INC | 22 950 | 38 | |
| ALL NIPPON AIRWAYS CO | 43 900 | 10 | |
| AP MOLLER MAERSK A | 307 | 6 | |
| AP MOLLER MAERSK B | 484 | 9 | |
| ASHTEAD GROUP PLC | 43 353 | 31 | |
| ASSA ABLOY AB-B | 112 592 | 33 | |
| ATLAS COPCO A | 267 169 | 47 | |
| ATLAS COPCO AB-B SHS | 146 310 | 22 | |
| AUCKLAND INT'L AIRPORT | 108 800 | 6 | |
| QR NATIONAL LTD | 635 606 | 17 | |
| AUTOMATIC DATA PROCESS | 41 434 | 98 | |
| AUTOSTORE HOLDINGS LTD | 4 086 885 | 82 | |
| AXON ENTERPRISE INC | 9 100 | 24 | |
| BAYCURRENT CONSULTING INC | 10 900 | 4 | |
| BEIJER REF AB | 50 060 | 7 | |
| BOOZ ALLEN HAMILTON HOLDINGS | 39 500 | 51 | |
| BOUYGUES ORD | 27 808 | 11 | |
| BRAMBLES | 384 438 | 36 | |
| BRENNTAG AG | 13 293 | 12 | |
| BROADRIDGE FINANCIAL SOLUTIO | 12 700 | 27 | |
| BUILDERS FIRSTSOURCE INC | 12 200 | 21 | |
| BUNZL | 37 187 | 15 | |
| BUREAU VERITAS SA | 33 512 | 9 | |
| CH ROBINSON WORLDWIDE | 10 800 | 9 | |
| CADELER A/S | 222 895 | 10 | |
| CADELER A/S-ADR | 51 902 | 10 | |
| CAE | 62 724 | 14 | |
| CANADIAN NAT'L RAILWAY | 56 616 | 72 | |
| CP RAILWAY | 106 300 | 86 | |
| CARLISLE COS INC | 6 800 | 22 | |
| CARRIER GLOBAL CORP | 83 074 | 48 | |
| CATERPILLAR | 66 728 | 200 | |
| CENTRAL JAPAN RAILWAY CO | 156 500 | 40 | |
| CERIDIAN HCM HOLDING INC | 12 900 | 9 | |
| CINTAS CORP | 11 297 | 69 | |
| CK HUTCHISON HOLDINGS LTD | 342 417 | 19 | |
| CLARIVATE PLC | 44 500 | 4 | |
| CNH INDUSTRIAL NV | 90 117 | 11 | |
| SAINT-GOBAIN | 50 933 | 38 | |
| COMPUTERSHARE | 142 257 | 24 | |
| COPART INC | 95 000 | 47 | |
| CSX CORP | 204 878 | 72 | |
| CUMMINS | 14 600 | 36 | |
| DAI NIPPON PRINTING CO | 18 500 | 6 | |
| DAIFUKU CO LTD | 28 200 | 6 | |
| DAIKIN INDUSTRIES | 26 200 | 43 | |
| DAIMLER TRUCK HOLDING AG | 59 978 | 23 | |
| DCC PLC | 8 721 | 7 | |
| DEERE & CO | 36 434 | 148 | |
| DELTA AIR LINES | 45 370 | 19 | |
| LUFTHANSA | 88 880 | 8 | |
| DEUTSCHE POST | 100 424 | 51 | |
| DOVER CORP | 19 577 | 31 | |
| DSV DE SAMMENSLUT VOGN | 17 778 | 32 | |
| EAST JAPAN RAILWAY CO | 29 902 | 17 | |
| EATON CORP | 39 616 | 97 | |
| EIFFAGE | 13 077 | 14 | |
| ELEMENT FINANCIAL CORP | 30 900 | 5 | |
| EMERSON ELECTRIC CO | 86 839 | 86 | |
| EPIROC AB-A | 67 452 | 14 | |
| EPIROC AB-B | 33 875 | 6 | |
| EQUIFAX | 13 200 | 33 | |
| EXPEDITORS INTL WASH. | 16 000 | 21 | |
| EXPERIAN PLC | 95 886 | 40 | |
| FANUC CORP | 121 700 | 36 | |
| FASTENAL CO | 69 900 | 46 | |
| FEDEX CORP | 24 583 | 63 | |
| FERGUSON PLC | 20 801 | 41 | |
| FERROVIAL SA | 58 133 | 22 | |
| FORTIVE CORP | 46 098 | 34 | |
| FORTUNE BRANDS HOME & SECURI | 14 400 | 11 | |
| FUJI ELECTRIC CO LTD | 18 200 | 8 | |
| GEA GROUP | 16 457 | 7 | |
| GEBERIT | 3 463 | 23 | |
| GENERAC HOLDINGS INC | 7 700 | 10 | |
| GENERAL ELECTRIC CO | 160 428 | 208 | |
| GROUPE EUROTUNNEL SA - REGR | 113 450 | 21 | |
| GFL ENVIRONMENTAL INC-SUB VT | 20 400 | 7 | |
| GOLDEN OCEAN GROUP LTD | 316 897 | 31 | |
| GRAB HOLDINGS LTD - CL A | 233 400 | 8 | |
| GRACO INC | 19 500 | 17 | |
| HANKYU HANSHIN HLDG | 25 100 | 8 | |
| HIKARI TSUSHIN INC | 7 000 | 12 | |
| HITACHI CONSTR. MACHINE. | 9 200 | 2 | |
| HITACHI | 115 000 | 84 | |
| HOSHIZAKI ELECTRIC CO LTD | 10 200 | 4 | |
| ARCONIC INC | 116 750 | 64 | |
| HUBBELL INC | 4 900 | 16 | |
| HUNT (J.B.) TRANSPORT | 7 000 | 14 | |
| HUSQVARNA B | 33 815 | 3 | |
| IDEX CORP | 6 600 | 15 | |
| ILLINOIS TOOL WORKS | 30 550 | 81 | |
| IMCD GROUP NV | 7 136 | 13 | |
| INDUTRADE AB | 20 581 | 5 | |
| GARDNER DENVER HOLDINGS INC | 42 568 | 33 | |
| INTERTEK GROUP | 13 171 | 7 | |
| INVESTMENT AB LATOUR-B SHS | 11 251 | 3 | |
| ITOCHU CORP | 140 400 | 58 | |
| JAPAN AIRLINES CO LTD | 57 600 | 12 | |
| JOHNSON CONTROLS INTERNATION | 74 015 | 43 | |
| KAJIMA CORP | 105 000 | 18 | |
| KAWASAKI KISEN KAISHA | 16 900 | 7 | |
| KEIO CORP | 6 600 | 2 | |
| KEISEI ELECTRIC RAILWAY | 40 100 | 19 | |
| KEPPEL CORP LTD | 170 960 | 9 | |
| KINGSPAN GROUP PLC | 13 013 | 11 | |
| KINTETSU CORP | 61 990 | 20 | |
| KNIGHT-SWIFT TRANSPORTATION | 13 300 | 8 | |
| KNORR-BREMSE AG | 6 238 | 4 | |
| KOMATSU | 101 300 | 27 | |
| KONE B | 38 746 | 20 | |
| KUBOTA CORP | 95 700 | 15 | |
| KUEHNE & NAGEL INT'L | 5 164 | 18 | |
| KURITA WATER INDUSTRIES | 10 100 | 4 | |
| LEGRAND | 29 022 | 31 | |
| LENNOX INTERNATIONAL INC | 5 000 | 23 | |
| LIFCO AB-B SHS | 33 075 | 8 | |
| JS GROUP CORP | 21 100 | 3 | |
| MAKITA CORP | 20 700 | 6 | |
| MARUBENI CORP | 189 500 | 30 | |
| MASCO CORP | 27 001 | 18 | |
| OUTOTEC OYJ | 82 474 | 8 | |
| MINEBEA CO | 29 600 | 6 | |
| MISUMI GROUP INC | 25 600 | 4 | |
| MITSUBISHI ELECTRIC CORP | 209 900 | 30 | |
| MITSUBISHI HEAVY IND | 98 409 | 58 | |
| MITSUI OSK LINES | 35 100 | 11 | |
| MONOTARO CO LTD | 20 800 | 2 | |
| MTR CORP | 169 547 | 7 | |
| MTU AERO ENGINES AG | 16 510 | 36 | |
| NGK INSULATORS | 21 000 | 3 | |
| NIBE INDUSTRIER AB-B SHS | 129 476 | 9 | |
| NIDEC CORP | 38 800 | 16 | |
| NIPPON EXPRESS HOLDINGS INC | 5 200 | 3 | |
| NIPPON YUSEN K.K | 133 600 | 42 | |
| NORDSON CORP | 4 300 | 12 | |
| NORFOLK SOUTHERN CORP | 22 946 | 55 | |
| OBAYASHI CORP | 94 500 | 8 | |
| ODAKYU ELECTRIC RAILWAY | 20 900 | 3 | |
| OLD DOMINION FREIGHT LINE | 10 000 | 41 | |
| OTIS WORLDWIDE CORP | 61 137 | 56 | |
| OWENS CORNING | 11 000 | 17 | |
| PACCAR | 76 579 | 76 | |
| PARKER HANNIFIN CORP | 12 889 | 60 | |
| PAYCHEX | 33 157 | 40 | |
| PAYCOM SOFTWARE INC | 5 700 | 12 | |
| PAYLOCITY HOLDING CORP | 4 100 | 7 | |
| PENTAIR | 13 233 | 10 | |
| PERSOL HOLDINGS CO LTD | 185 000 | 3 | |
| PRYSMIAN SPA | 28 426 | 13 | |
| QANTAS AIRWAYS LTD | 211 019 | 8 | |
| QUANTA SERVICES INC | 21 200 | 46 | |
| RANDSTAD HOLDING | 8 782 | 6 | |
| RATIONAL AG | 326 | 3 | |
| RITCHIE BROS. AUCTIONEER | 16 900 | 11 | |
| RECRUIT HOLDINGS CO LTD | 143 400 | 61 | |
| REECE LTD | 22 186 | 3 | |
| REED ELSEVIER (GB) | 246 581 | 99 | |
| RENTOKIL INITIAL PLC | 231 670 | 13 | |
| REPUBLIC SERVICES | 24 795 | 42 | |
| RHEINMETALL AG | 13 041 | 42 | |
| ROBERT HALF INT'L | 11 100 | 10 | |
| ROCKWELL AUTOMATION | 12 100 | 38 | |
| ROCKWOOL INTL A/S-B SHS | 1 000 | 3 | |
| ROLLINS INC | 34 900 | 15 | |
| SAAB AB-B | 21 631 | 13 | |
| SANDVIK | 114 630 | 25 | |
| SCHINDLER NAMEN | 8 328 | 20 | |
| SCHNEIDER ELECTRIC | 53 964 | 110 | |
| SEMBCORP MARINE | 5 816 077 | 5 | |
| SECOM CO | 18 700 | 14 | |
| SECURITAS B | 36 700 | 4 | |
| SENSATA TECHNOLOGIES HOLDING | 17 600 | 7 | |
| SG HOLDINGS CO LTD | 24 700 | 4 | |
| SGS | 13 125 | 11 | |
| SHIMIZU CORP | 207 600 | 14 | |
| SIEMENS | 75 594 | 144 | |
| SIEMENS ENERGY AG | 58 052 | 8 | |
| SINGAPORE AIRLINES | 427 900 | 22 | |
| SINGAPORE TECH ENGR. | 200 900 | 6 | |
| SITC INTERNATIONAL HOLDINGS | 119 000 | 2 | |
| SKANSKA B | 30 101 | 6 | |
| SKF B | 31 433 | 6 | |
| SMC CORP | 6 000 | 33 | |
| SMITH (A.O.) CORP | 14 500 | 12 | |
| SMITHS GROUP | 104 649 | 24 | |
| SNAP-ON INC | 7 500 | 22 | |
| SOUTHWEST AIRLINES CO | 12 100 | 4 | |
| SPIRAX-SARCO ENGINEERING PLC | 6 549 | 9 | |
| SS&C TECHNOLOGIES HOLDINGS | 22 700 | 14 | |
| STANLEY BLACK & DECKER INC | 12 854 | 13 | |
| STOLT-NIELSEN LTD | 93 015 | 29 | |
| SUMITOMO CORP | 131 500 | 29 | |
| TAISEI CORP | 44 500 | 15 | |
| TECHTRONIC INDUSTRIES CO | 118 000 | 14 | |
| TELEPERFORMANCE | 5 151 | 8 | |
| TFI INTERNATIONAL INC | 7 700 | 11 | |
| THOMSON REUTERS CORP | 17 718 | 26 | |
| TOBU RAILWAY CO | 12 800 | 3 | |
| TOKYU CORP | 36 600 | 5 | |
| TOPPAN PRINTING CO | 87 450 | 25 | |
| TORO CO | 17 400 | 17 | |
| TOROMONT INDUSTRIES LTD | 12 200 | 11 | |
| TOTO | 10 800 | 3 | |
| TOYOTA INDUSTRIES CORP | 21 600 | 18 | |
| TOYOTA TSUSHO | 29 300 | 17 | |
| INGERSOLL-RAND PLC | 23 849 | 59 | |
| TRANSDIGM GROUP INC | 12 100 | 124 | |
| TRANSUNION | 17 600 | 12 | |
| TRANSURBAN GROUP | 331 581 | 31 | |
| UBER TECHNOLOGIES INC | 184 500 | 115 | |
| AMERCO | 900 | 1 | |
| U-HAUL HOLDING CO-NON VOTING | 8 100 | 6 | |
| UNION PACIFIC CORP | 60 655 | 151 | |
| UNITED PARCEL SERVICE B | 72 436 | 116 | |
| UNITED RENTALS INC | 6 600 | 38 | |
| VAT GROUP AG | 2 888 | 15 | |
| VERALTO CORP | 23 707 | 20 | |
| VERISK ANALYTICS INC-CLASS A | 16 600 | 40 | |
| VESTAS WIND SYSTEMS | 135 667 | 44 | |
| VINCI | 65 169 | 83 | |
| VOLVO A | 15 492 | 4 | |
| VOLVO B | 156 729 | 41 | |
| WABTEC CORP | 25 214 | 32 | |
| WARTSILA B | 50 555 | 7 | |
| WASTE CONNECTIONS INC | 28 300 | 43 | |
| WASTE MANAGEMENT | 44 058 | 80 | |
| WATSCO INC | 3 100 | 13 | |
| WEST JAPAN RAILWAY CO | 47 400 | 20 | |
| WOLTERS KLUWER | 27 573 | 40 | |
| WSP GLOBAL INC | 19 734 | 28 | |
| GRAINGER (WW) | 6 800 | 57 | |
| XINYI GLASS HOLDINGS LTD | 447 062 | 5 | |
| XYLEM INC | 36 110 | 42 | |
| YAMATO HOLDINGS CO | 23 200 | 4 | |
| YASKAWA ELECTRIC CORP | 22 200 | 9 | |
| SUM INDUSTRI | 6 959 | ||
| ACCENTURE PLC | 62 829 | 224 | |
| ADOBE SYSTEMS | 45 591 | 276 | |
| ADVANCED MICRO DEVICES | 164 798 | 247 | |
| ADVANTEST CORP | 74 000 | 25 | |
| AKAMAI TECHNOLOGIES | 15 200 | 18 | |
| AMPHENOL CORP | 60 344 | 61 | |
| ANALOG DEVICES | 50 340 | 102 | |
| ANSYS INC | 8 800 | 32 | |
| APPLE | 1 581 112 | 3 091 | |
| APPLIED MATERIALS | 84 040 | 138 | |
| ARISTA NETWORKS INC | 25 900 | 62 | |
| ARROW ELECTRONICS | 5 900 | 7 | |
| ASM INTERNATIONAL NV | 4 490 | 24 | |
| ASML HLDG | 40 899 | 313 | |
| ASPEN TECHNOLOGY INC | 5 800 | 13 | |
| ATLASSIAN CORP-CL A | 14 800 | 36 | |
| AUTODESK | 22 000 | 54 | |
| AZBIL CORP | 6 500 | 2 | |
| BECHTLE AG | 8 775 | 4 | |
| BENTLEY SYSTEMS INC-CLASS B | 19 600 | 10 | |
| BILL HOLDINGS INC | 8 500 | 7 | |
| BROADCOM LTD | 44 951 | 510 | |
| BROTHER INDUSTRIES | 17 800 | 3 | |
| CADENCE DESIGN SYS INC | 27 200 | 75 | |
| CANON INC | 107 950 | 28 | |
| CAP GEMINI SA | 16 402 | 35 | |
| CDW CORP/DE | 14 500 | 33 | |
| CGI GROUP A | 23 300 | 25 | |
| CHECK POINT SOFTWARE TECH | 24 000 | 37 | |
| CISCO SYSTEMS | 410 211 | 210 | |
| CLOUDFLARE INC - CLASS A | 29 800 | 25 | |
| COGNEX CORP | 12 000 | 5 | |
| COGNIZANT TECH SOLUTIONS | 52 854 | 41 | |
| CONSTELLATION SOFTWARE INC | 2 000 | 50 | |
| CONSTELLATION SOFTWARE INC Warrant | 2 000 | 0 | |
| CORNING | 83 148 | 26 | |
| CROWDSTRIKE HOLDINGS INC - A | 22 600 | 59 | |
| CYBERARK SOFTWARE LTD/ISRAEL | 5 800 | 13 | |
| DASSAULT SYSTEMES | 67 895 | 34 | |
| DATADOG INC - CLASS A | 24 800 | 31 | |
| DELL TECHNOLOGIES INC-CL V | 23 000 | 18 | |
| DESCARTES SYSTEMS GRP/THE | 6 400 | 5 | |
| DISCO CORP | 10 600 | 27 | |
| DOCUSIGN INC | 15 600 | 9 | |
| DROPBOX INC-CLASS A | 22 900 | 7 | |
| DYNATRACE INC | 24 500 | 14 | |
| ENPHASE ENERGY INC | 15 000 | 20 | |
| ENTEGRIS INC | 15 300 | 19 | |
| EPAM SYSTEMS INC | 6 900 | 21 | |
| ERICSSON (LM) B | 343 663 | 22 | |
| F5 NETWORKS | 7 000 | 13 | |
| FAIR ISAAC CORP | 2 500 | 30 | |
| FIRST SOLAR INC | 10 700 | 19 | |
| FORTINET INC | 66 300 | 39 | |
| FUJI FILM HOLDINGS CO | 40 000 | 24 | |
| FUJITSU | 16 720 | 26 | |
| GARTNER INC | 8 500 | 39 | |
| SYMANTEC CORP | 52 900 | 12 | |
| GODADDY INC - CLASS A | 16 600 | 18 | |
| HALMA PLC | 41 161 | 12 | |
| HAMAMATSU PHOTONICS KK | 10 600 | 4 | |
| HEWLETT PACKARD ENTERPRIS | 117 565 | 20 | |
| HEXAGON AB SER. B | 239 848 | 29 | |
| HIROSE ELECTRIC CO | 1 984 | 2 | |
| HP INC | 92 965 | 28 | |
| HUBSPOT INC | 4 800 | 28 | |
| IBIDEN CO | 10 500 | 6 | |
| INFINEON TECHNOLOGIES | 129 893 | 55 | |
| INTEL CORP | 428 155 | 218 | |
| INTL BUSINESS MACHINES CORP | 90 236 | 150 | |
| INTUIT | 27 918 | 177 | |
| JUNIPER NETWORKS | 39 700 | 12 | |
| KEYENCE CORP | 19 400 | 87 | |
| KEYSIGHT TECHNOLOGIES IN | 18 300 | 30 | |
| KLA TENCOR CORP | 13 800 | 81 | |
| KYOCERA CORP | 148 800 | 22 | |
| LAM RESEARCH CORP | 13 450 | 107 | |
| LASERTEC CORP | 9 000 | 24 | |
| LATTICE SEMICONDUCTOR CORP | 12 000 | 8 | |
| LOGITECH NAMEN | 13 895 | 13 | |
| MARVELL TECHNOLOGY GROUP | 85 200 | 52 | |
| MICROCHIP TECHNOLOGY | 54 800 | 50 | |
| MICRON TECHNOLOGY | 108 900 | 94 | |
| MICROSOFT CORP | 713 619 | 2 724 | |
| MONDAY.COM LTD | 3 300 | 6 | |
| MONGODB INC | 7 600 | 32 | |
| MONOLITHIC POWER SYSTEMS INC | 4 800 | 31 | |
| MURATA MANUFACTURING CO | 184 500 | 40 | |
| NEC CORP | 23 740 | 14 | |
| NEMETSCHEK SE | 3 775 | 3 | |
| NETWORK APPLIANCE | 19 639 | 18 | |
| NICE SYSTEMS LTD | 5 223 | 11 | |
| NOKIA CORP | 488 373 | 17 | |
| NOMURA RESEARCH INST | 43 921 | 13 | |
| NTT DATA CORP | 58 700 | 8 | |
| NVIDIA | 250 236 | 1 258 | |
| NXP SEMICONDUCTORS NV | 26 712 | 62 | |
| OBIC CO | 8 600 | 15 | |
| OKTA INC | 31 500 | 29 | |
| OMRON CORP | 16 700 | 8 | |
| ON SEMICONDUCTOR CORP | 45 400 | 39 | |
| OPEN TEXT CORP | 25 000 | 11 | |
| ORACLE CORP | 166 198 | 178 | |
| ORACLE CORP JAPAN | 2 300 | 2 | |
| OTSUKA CORP | 7 800 | 3 | |
| PALANTIR TECHNOLOGIES INC-A | 186 200 | 32 | |
| PALO ALTO NETWORKS INC | 30 200 | 90 | |
| PTC INC | 13 400 | 24 | |
| QORVO INC | 9 600 | 11 | |
| QUALCOMM | 110 900 | 163 | |
| NEC ELECTRONICS CORP | 135 800 | 25 | |
| RICOH CO | 44 900 | 4 | |
| ROHM CO | 26 800 | 5 | |
| ROPER INDUSTRIES | 10 600 | 59 | |
| SAGE GROUP (THE) | 124 072 | 19 | |
| SALESFORCE.COM | 99 515 | 266 | |
| SAP STAMM | 103 864 | 163 | |
| SCSK CORP | 10 800 | 2 | |
| SEAGATE TECHNOLOGY HOLDINGS | 22 419 | 19 | |
| SEIKO EPSON CORPORATION | 18 100 | 3 | |
| SERVICENOW INC | 20 246 | 145 | |
| SHIMADZU CORP | 29 100 | 8 | |
| SHOPIFY INC - CLASS A | 119 100 | 94 | |
| SKYWORKS SOLUTIONS INC | 17 128 | 20 | |
| SNOWFLAKE INC-CLASS A | 28 500 | 58 | |
| SOLAREDGE TECHNOLOGIES INC | 4 700 | 4 | |
| SPLUNK INC | 18 200 | 28 | |
| STMICROELECTRONICS NV | 73 764 | 37 | |
| SUMCO | 22 000 | 3 | |
| SYNOPSYS | 15 100 | 79 | |
| TDK CORP | 37 800 | 18 | |
| TE CONNECTIVITY LTD | 31 450 | 45 | |
| TELEDYNE TECHNOLOGIES INC | 5 800 | 26 | |
| TEMENOS GROUP AG-REG | 4 500 | 4 | |
| TERADYNE INC | 13 200 | 15 | |
| TEXAS INSTRUMENTS | 90 205 | 156 | |
| TIS INC | 26 300 | 6 | |
| TOKYO ELECTRON | 47 200 | 86 | |
| TOWER SEMICONDUCTOR LTD | 10 668 | 3 | |
| TREND MICRO | 13 600 | 7 | |
| TRIMBLE NAVIGATION LTD | 30 100 | 16 | |
| TWILIO INC - A | 13 600 | 10 | |
| TYLER TECHNOLOGIES INC | 4 100 | 17 | |
| UIPATH INC - CLASS A | 36 200 | 9 | |
| UNITY SOFTWARE INC | 29 000 | 12 | |
| VENTURE CORP LTD | 20 300 | 2 | |
| VERISIGN | 9 100 | 19 | |
| WESTERN DIGITAL | 36 794 | 20 | |
| WISETECH GLOBAL LTD | 18 800 | 10 | |
| WIX.COM LTD | 3 900 | 5 | |
| CREE INC | 10 200 | 5 | |
| WORKDAY INC-CLASS A | 20 289 | 57 | |
| XERO LTD | 13 135 | 10 | |
| YOKOGAWA ELECTRIC CORP | 14 000 | 3 | |
| ZEBRA TECHNOLOGIES CORP-CL A | 4 300 | 12 | |
| ZOOM VIDEO COMMUNICATIONS-A | 28 300 | 21 | |
| ZSCALER INC | 10 500 | 24 | |
| SUM IT | 27 235 | 14 181 | |
| AGNICO-EAGLE MINES | 72 174 | 40 | |
| AIR LIQUIDE | 52 080 | 103 | |
| AIR PRODUCTS & CHEMICALS | 22 100 | 61 | |
| AKZO NOBEL | 16 688 | 14 | |
| ALBEMARLE CORP | 12 000 | 18 | |
| ALCOA CORP | 28 000 | 10 | |
| AMCOR PLC | 125 100 | 12 | |
| ANGLO AMERICAN (GB) | 193 582 | 49 | |
| ANTOFAGASTA | 49 836 | 11 | |
| ARCELOR-MITTAL A | 49 531 | 14 | |
| ARKEMA | 4 616 | 5 | |
| ASAHI KASEI CORP | 118 500 | 9 | |
| AVERY DENNISON CORP | 9 611 | 20 | |
| BALL CORP | 35 990 | 21 | |
| BASF | 89 920 | 49 | |
| BHP BILLITON LTD | 522 189 | 182 | |
| BLUESCOPE STEEL | 38 799 | 6 | |
| BOLIDEN | 33 028 | 10 | |
| CCL INDUSTRIES INC - CL B | 12 100 | 6 | |
| CELANESE CORP | 10 200 | 16 | |
| CF INDUSTRIES HOLDINGS INC | 28 600 | 23 | |
| CHRISTIAN HANSEN HOLDING A/S | 9 089 | 8 | |
| CLARIANT AG-REG | 16 212 | 2 | |
| CLIFFS NATURAL RESOURCES INC | 65 700 | 14 | |
| CORTEVA INC | 74 753 | 36 | |
| COVESTRO AG | 15 192 | 9 | |
| CRH PLC | 78 573 | 55 | |
| CRODA INTERNATIONAL PLC | 11 374 | 7 | |
| CROWN HOLDINGS INC | 10 200 | 10 | |
| DOW INC | 73 153 | 41 | |
| DSM-FIRMENICH AG | 19 742 | 20 | |
| DOWDUPONT INC | 48 653 | 38 | |
| EASTMAN CHEMICAL CO | 12 300 | 11 | |
| ECOLAB | 25 523 | 51 | |
| EMS-CHEMIE HOLDING AG-REG | 698 | 6 | |
| ENDEAVOUR MINING PLC | 27 235 | 6 | |
| EVONIK INDUSTRIES AG | 14 811 | 3 | |
| FIRST QUANTUM MINERALS | 94 278 | 8 | |
| FMC CORP | 9 770 | 6 | |
| FORTESCUE METALS GROUP | 179 447 | 36 | |
| FRANCO-NEVADA CORP | 28 906 | 33 | |
| GIVAUDAN | 997 | 42 | |
| HOLCIM | 56 487 | 45 | |
| HOLMEN B | 9 349 | 4 | |
| ISRAEL CHEMICALS LTD | 40 032 | 2 | |
| INDEPENDENCE GROUP NL | 97 787 | 6 | |
| INT'L PAPER CO | 27 553 | 10 | |
| INT'L FLAVORS FRAGRANCES | 22 122 | 18 | |
| IVANHOE MINES LTD-CL A | 158 300 | 16 | |
| JAMES HARDIE INDUSTRIES SE | 37 389 | 14 | |
| JFE HOLDINGS | 45 100 | 7 | |
| JOHNSON MATTHEY | 17 996 | 4 | |
| JSR CORP | 13 600 | 4 | |
| KINROSS GOLD CORP | 153 600 | 9 | |
| LINDE PLC | 48 791 | 203 | |
| LUNDIN MINING CORP | 115 800 | 10 | |
| LYONDELLBASELL INDU-CL A | 26 532 | 26 | |
| MARTIN MARIETTA MATRLS | 5 700 | 29 | |
| MINERAL RESOURCES LTD | 14 294 | 7 | |
| MITSUBISHI CHEMICAL HLDG | 121 550 | 8 | |
| MITSUI CHEMICALS | 19 120 | 6 | |
| MONDI PLC | 52 373 | 10 | |
| MOSAIC CO (THE) | 28 800 | 10 | |
| NEWMONT MINING HLDG | 170 443 | 72 | |
| NIPPON PAINT CO LTD | 131 970 | 11 | |
| TAIYO NIPPON SANSO CORP | 13 000 | 4 | |
| NIPPON STEEL CORP | 92 172 | 21 | |
| NISSAN CHEMICAL IND | 11 600 | 5 | |
| NITTO DENKO CORP | 16 200 | 12 | |
| NORTHERN STAR RESOURCES LTD | 105 322 | 10 | |
| NOVOZYMES B | 25 818 | 14 | |
| NUCOR CORP | 25 064 | 44 | |
| NUTRIEN LTD | 48 700 | 28 | |
| OCI NV | 26 001 | 8 | |
| OJI PAPER CO | 61 300 | 2 | |
| ORICA | 27 493 | 3 | |
| PACKAGING CORP OF AMERICA | 10 800 | 18 | |
| PAN AMERICAN SILVER CORP | 51 800 | 9 | |
| PILBARA MINERALS LTD | 266 486 | 7 | |
| PPG INDUSTRIES | 24 552 | 37 | |
| RELIANCE STEEL & ALUMINUM | 5 900 | 17 | |
| RIO TINTO LTD | 1 743 | 2 | |
| RIO TINTO PLC | 220 567 | 167 | |
| RPM INTERNATIONAL INC | 14 500 | 16 | |
| SEALED AIR CORP | 12 100 | 4 | |
| SHERWIN-WILLIAMS CO | 24 400 | 77 | |
| SHIN-ETSU CHEMICAL CO | 181 200 | 77 | |
| SIG GROUP AG | 41 106 | 10 | |
| SIKA INHABER | 15 081 | 50 | |
| SMURFIT KAPPA GROUP PLC | 26 401 | 11 | |
| SOUTH32 LTD | 469 086 | 11 | |
| STEEL DYNAMICS INC | 13 700 | 16 | |
| STORA ENSO R | 47 320 | 7 | |
| SUMITOMO CHEMICAL CO | 96 600 | 2 | |
| SUMITOMO METAL MINING CO | 20 450 | 6 | |
| SVENSKA CELLULOSA AB SCA-B | 68 979 | 10 | |
| SYENSQO SA | 6 758 | 7 | |
| SYMRISE AG | 12 123 | 14 | |
| TORAY INDUSTRIES | 107 000 | 6 | |
| TOSOH CORP | 20 000 | 3 | |
| UMICORE | 16 837 | 5 | |
| UPM-KYMMENE | 46 159 | 18 | |
| VOESTALPINE | 7 772 | 2 | |
| VULCAN MATERIALS CO | 14 285 | 33 | |
| WACKER CHEMIE AG | 1 872 | 2 | |
| WEST FRASER TIMBER CO LTD | 18 500 | 16 | |
| WESTLAKE CHEMICAL CORP | 4 200 | 6 | |
| WESTROCK CO | 19 144 | 8 | |
| SILVER WHEATON CORP | 68 745 | 35 | |
| SUM RÅVARER | 2 513 | ||
| ALEXANDRIA REAL ESTATE EQUIT | 17 850 | 23 | |
| AMERICAN HOMES 4 RENT- A | 39 200 | 14 | |
| AMERICAN TOWER CORP A | 46 308 | 102 | |
| AVALONBAY COMMUNITIES | 15 235 | 29 | |
| AZRIELI GROUP | 2 982 | 2 | |
| BOSTON PROPERTIES | 14 483 | 10 | |
| BRITISH LAND CO | 68 884 | 4 | |
| CAMDEN PROPERTY TRUST | 8 700 | 9 | |
| CAN APARTMENT PROP REAL ESTA | 10 859 | 4 | |
| ASCENDAS REAL ESTATE INV | 481 842 | 11 | |
| ASCOTT RESIDENCE TRUST | 18 546 | 0 | |
| CAPITAMALL TRUST | 536 068 | 8 | |
| CAPITALAND INVESTMENT LTD/SI | 325 300 | 8 | |
| CBRE GROUP INC | 29 400 | 28 | |
| CITY DEVELOPMENTS | 23 700 | 1 | |
| CHEUNG KONG PROPERTY HOLDING | 183 417 | 9 | |
| COSTAR GROUP INC | 48 200 | 43 | |
| FONCIERE DES REGIONS | 6 752 | 4 | |
| CROWN CASTLE INT'L CORP | 43 613 | 51 | |
| DAITO TRUST CONSTRUCTION | 4 800 | 6 | |
| DAIWA HOUSE IND CO | 52 300 | 16 | |
| DAIWA HOUSE RESIDENTIAL INV | 211 | 4 | |
| DEXUS/AU | 109 610 | 6 | |
| DIGITAL REALTY TRUST INC | 30 500 | 42 | |
| EQUINIX INC | 9 252 | 76 | |
| EQUITY LIFESTYLE PROPERTIES | 16 900 | 12 | |
| EQUITY RESIDENTIAL | 39 201 | 24 | |
| ESR GROUP LTD | 235 800 | 3 | |
| ESSEX PROPERTY TRUST INC | 6 100 | 15 | |
| EXTRA SPACE STORAGE INC | 23 200 | 38 | |
| FASTIGHETS AB BALDER-B SHRS | 70 734 | 5 | |
| FIRSTSERVICE CORP | 4 300 | 7 | |
| GECINA | 3 382 | 4 | |
| GLP J-REIT | 237 | 2 | |
| GOODMAN GROUP | 186 949 | 33 | |
| GPT GROUP | 212 960 | 7 | |
| HANG LUNG PROPERTIES | 140 500 | 2 | |
| HEALTHCARE TRUST OF AME-CL A | 31 670 | 6 | |
| HEALTH CARE PPTY INVEST | 66 900 | 13 | |
| HENDERSON LAND DEV. | 109 700 | 3 | |
| HONGKONG LAND HOLDINGS LTD | 85 800 | 3 | |
| HOST HOTELS AND RESORTS | 67 596 | 13 | |
| SHOEI CO LTD/CHIYODA-KU | 72 200 | 8 | |
| INVITATION HOMES INC | 59 200 | 20 | |
| IRON MOUNTAIN | 28 308 | 20 | |
| JAPAN RETAIL FUND INVT | 459 | 3 | |
| JAPAN REAL ESTATE INV | 192 | 8 | |
| KENEDIX OFFICE INVESTMENT CO | 576 | 7 | |
| KEPPEL REIT | 34 192 | 0 | |
| KIMCO REALTY CORP | 190 300 | 41 | |
| KLEPIERRE | 39 167 | 11 | |
| LAND SECURITIES GROUP | 106 145 | 10 | |
| LEG IMMOBILIEN AG | 4 608 | 4 | |
| LEND LEASE GROUP | 36 373 | 2 | |
| LINK REIT | 244 363 | 14 | |
| MAPLETREE LOGISTICS TRUST | 193 898 | 3 | |
| MAPLETREE COMMERCIAL TRUST | 188 400 | 2 | |
| MID-AMERICA APARTMENT COMM | 13 000 | 18 | |
| MIRVAC GROUP | 296 314 | 4 | |
| MITSUBISHI ESTATE CO | 112 879 | 16 | |
| MITSUI FUDOSAN CO | 103 400 | 26 | |
| NET LEASE OFFICE PROPERTY | 1 400 | 0 | |
| NEW WORLD DEVELOPMENT | 209 741 | 3 | |
| NIPPON BUILDING FUND | 110 | 5 | |
| NIPPON PROLOGIS REIT INC | 227 | 4 | |
| NOMURA REAL ESTATE HLD | 6 700 | 2 | |
| NOMURA REAL ESTATE MASTER FU | 320 | 4 | |
| PROLOGIS INC | 91 883 | 124 | |
| PUBLIC STORAGE | 16 000 | 50 | |
| REALTY INCOME CORP | 67 508 | 39 | |
| REGENCY CENTERS CORP | 13 700 | 9 | |
| RIOCAN REIT | 8 396 | 1 | |
| SAGAX AB-B | 9 802 | 3 | |
| SBA COMMUNICATIONS CORP-CL A | 12 154 | 31 | |
| WESTFIELD RETAIL TRUST | 567 679 | 12 | |
| SEGRO | 105 182 | 12 | |
| SIMON PROPERTY GROUP | 37 396 | 54 | |
| SINO LAND | 255 936 | 3 | |
| STOCKLAND | 165 127 | 5 | |
| SUMITOMO REALTY & DEV CO | 33 100 | 10 | |
| SUN COMMUNITIES INC | 12 400 | 17 | |
| SUN HUNG KAI PROPERTIES | 130 664 | 14 | |
| SWIRE PACIFIC A | 40 600 | 3 | |
| SWIRE PROPERTIES LTD | 87 200 | 2 | |
| SWISS PRIME SITE-REG | 10 731 | 12 | |
| UDR INC | 39 400 | 15 | |
| UNIBAIL GROUP STAPLED | 8 018 | 6 | |
| UNITED OVERSEAS LAND | 34 787 | 2 | |
| VENTAS | 37 911 | 19 | |
| CENTRO RETAIL AUSTRALIA | 444 759 | 6 | |
| DEUTSCHE ANNINGTON IMMOBILIE | 67 940 | 22 | |
| WAREHOUSES DE PAUW SCA | 12 789 | 4 | |
| WELLTOWER INC | 55 515 | 51 | |
| WEYERHAEUSER CO | 75 564 | 27 | |
| WHARF REAL ESTATE INVESTMENT | 229 000 | 8 | |
| WP CAREY INC | 21 000 | 14 | |
| ZILLOW GROUP INC - C | 14 300 | 8 | |
| SUM EIENDOM | 1 519 | ||
| ACCIONA | 4 426 | 7 | |
| ALGONQUIN POWER & UTILITIES | 177 391 | 11 | |
| ALTAGAS LTD | 81 257 | 17 | |
| AMERICAN WATER WORKS CO INC | 32 800 | 44 | |
| APA GROUP | 137 071 | 8 | |
| ATMOS ENERGY CORP | 43 100 | 51 | |
| BROOKFIELD RENEWABLE COR-A | 16 800 | 5 | |
| CANADIAN UTILITIES A | 52 817 | 13 | |
| CENTRICA PLC | 604 480 | 11 | |
| CONSOLIDATED EDISON | 100 710 | 93 | |
| CONSTELLATION ENERGY | 34 121 | 41 | |
| CORP ACCIONA ENERGIAS RENOVA | 11 457 | 4 | |
| E. ON | 379 829 | 52 | |
| EDISON INTERNATIONAL | 51 989 | 38 | |
| EDP RENOVAVEIS SA | 25 993 | 5 | |
| ELIA SYSTEM OPERATOR SA/NV | 5 680 | 7 | |
| ENAGAS | 42 568 | 7 | |
| ENDESA SA | 44 805 | 9 | |
| ENEL | 1 382 560 | 104 | |
| GDF SUEZ | 232 881 | 42 | |
| AQUA AMERICA INC | 65 200 | 25 | |
| NORTHEAST UTILITIES | 59 222 | 37 | |
| EXELON CORP | 167 963 | 61 | |
| FORTUM OYJ | 63 184 | 9 | |
| HONGKONG CHINA GAS | 1 303 956 | 10 | |
| HYDRO ONE LTD | 63 500 | 19 | |
| IBERDROLA | 1 051 182 | 140 | |
| MERCURY NZ LTD | 115 115 | 5 | |
| MERIDIAN ENER-PARTLY PAID SH | 271 932 | 9 | |
| NATIONAL GRID | 622 036 | 85 | |
| GAS NATURAL SDG | 17 170 | 5 | |
| NEXTERA ENERGY INC | 217 900 | 134 | |
| NORTHLAND POWER INC | 75 983 | 14 | |
| DONG ENERGY A/S | 16 109 | 9 | |
| OSAKA GAS CO | 78 900 | 17 | |
| PG&E CORP | 504 700 | 92 | |
| PUBLIC SV ENTERPRISE CO | 84 815 | 53 | |
| RED ELECTRICA CORPORACION SA | 54 363 | 9 | |
| SEMPRA ENERGY | 142 216 | 108 | |
| SEVERN TRENT | 25 263 | 8 | |
| SNAM SPA | 316 444 | 17 | |
| SSE PLC | 100 989 | 24 | |
| TERNA | 266 939 | 23 | |
| TOKYO GAS CO | 33 520 | 8 | |
| UGI CORP | 71 900 | 18 | |
| UNITED UTILITIES GROUP PLC | 68 686 | 9 | |
| VEOLIA ENVIRONNEMENT | 65 063 | 21 | |
| VERBUND OESTERR ELEK A | 6 347 | 6 | |
| SUM FORSYNING | 1 545 | ||
| UTLAND | 62 264 | ||
| Totalt | 74 252 | ||
| SUM EIENDOM | 1 540 | ||
| SUM ENERGI | 5 157 | ||
| SUM FINANS | 12 830 | ||
| SUM FORBRUKSVARER | 6 753 | ||
| SUM FORSYNING | 3 965 | ||
| SUM HELSE | 7 587 | ||
| SUM INDUSTRI | 7 592 | ||
| SUM IT | 14 395 | ||
| SUM KONSUMENTVARER | 5 035 | ||
| SUM RÅVARER | 3 232 | ||
| SUM TELEKOM & MEDIA | 5 142 | ||
| SUM USPESIFISERT | 1 023 | ||
| SUM AKSJER | 74 252 | ||
| AKSJEFOND | |||
| CBRE PAN-EUROPEAN CORE FUND (PEC) | 67 994 887 | 989 | |
| KLP AKSJE FREMVOKSENDE MARKEDER MER SAMFSANSV TA | 499 639 | 474 | |
| KLP AKSJEASIA INDEKS TA | 990 122 571 | 951 994 | 943 |
| KLP AKSJEASIA INDEKS VALUTASIKRET TA | 990140847 | 183 994 | 202 |
| KLP AKSJEEUROPA INDEKS TA | 990122555 | 2 234 867 | 2 234 |
| KLP AKSJEFREMVOKSENDE MARKEDER FLERFAKTOR S | 920672159 | 1 730 976 | 2 037 |
| KLP AKSJEFREMVOKSENDE MARKEDER INDEKS S-1000 | 996715426 | 8 565 175 | 8 419 |
| KLP AKSJEGLOBAL FLERFAKTOR S | 912651037 | 14 108 808 | 16 939 |
| KLP AKSJEGLOBAL INDEKS S-3000 | 987 570 113 | 16 590 407 | 17 116 |
| KLP AKSJEGLOBAL MER SAMFUNNSANSVAR TA | 920 672 183 | 966 047 | 1 005 |
| KLP AKSJEGLOBAL MER SAMFUNNSANSVAR VALUTASIKRET S | 923251626 | 18 442 | 21 |
| KLP AKSJEGLOBAL SMALL CAP FLERFAKTOR S | 920672094 | 1 557 665 | 1 882 |
| KLP AKSJEGLOBAL SMALL CAP INDEKS TA | 919174501 | 11 163 926 | 11 541 |
| KLP AKSJENORDEN INDEKS TA | 980854043 | 276 053 | 292 |
| KLP AKSJENORDEN MER SAMFUNNSANSVAR TA | 923251642 | 798 784 | 813 |
| KLP AKSJENORGE AKTIV S | 880854062 | 6 995 032 | 7 637 |
| KLP AKSJENORGE INDEKS S-3000 | 988425958 | 7 666 609 | 8 335 |
| KLP AKSJEUSA INDEKS S-USD | 986332650 | 96 059 | 5 304 |
| KLP AKSJEUSA INDEKS TA | 917232164 | 2 767 953 | 2 894 |
| KLP AKSJEVERDEN INDEKS TA | 996716716 | 12 643 | 13 |
| KLP FRAMTID MER SAMFUNNSANSVAR S | 925057436 | 38 794 | 45 |
| KLP LANG HORISONT MER SAMFUNNSANSVAR S | 925057517 | 163 005 | 183 |
| LASALLE ENCORE PLUS | 115 236 821 | 991 | |
| NMI FRONTIER FUND KS | 8 975 000 | 15 | |
| NMI GLOBAL FUND KS | 3 853 750 | 21 | |
| SSGA EMERGING MARKETS SRI ENHANCED EQUITY FUND | 16 955 530 | 2 378 | |
| SUM AKSJEFOND | 92 724 | ||
| PRIVATE EQUITY OG EIENDOMSFOND | |||
| ABINGWORTH BIOVENTURES V | 2 | ||
| ABRIS CEE MID-MARKET FUND III L.P. | 477 | ||
| ACCEL GROWTH FUND VI | 104 | ||
| ACCEL INDIA VII | 13 | ||
| Accel Leaders III | 253 | ||
| ACCEL LEADERS IV | 61 | ||
| ACCEL LONDON VII | 19 | ||
| ACCEL US EARLY XVI | 0 | ||
| ACCEL US XV | 23 | ||
| ADELIS EQUITY III | 45 | ||
| ADVENT GLOBAL TECHNOLOGY I | 284 | ||
| ADVENT GLOBAL TECHNOLOGY II | 140 | ||
| AKKR BUYOUT VII | 0 | ||
| ALLIANCE VENTURE DELTA | 11 | ||
| ALLIANCE VENTURE DELTA SIDE CAR | 50 | ||
| ALTOR FUND IV | 58 | ||
| ALTOR FUND V (NO.2) AB | 211 | ||
| ASTORG MIDCAP I | 82 | ||
| ASTORG V | 4 | ||
| ASTORG VI | 243 | ||
| ASTORG VII | 245 | ||
| AUCTUS IV | 153 | ||
| AVEDON CAPITAL IV | 152 | ||
| AXA RESIDENTIAL EUROPE | 1 123 | ||
| BATTERY XIV | 35 | ||
| CAPMAN BUYOUT VIII | 0 | ||
| CATELLA ELITHIS ENERGY POSITIVE FUND | 102 | ||
| CATELLA EUR RESIDENTIAL FUND III SCS SICAV-SIF | 979 | ||
| CHEQUERS CAPITAL XVII | 89 | ||
| CIO CONSTRUCTION EQUITY FUND(CLIMATE INVESTOR) | 485 | ||
| CONSILIUM PRIVATE EQUITY FUND III | 214 | ||
| CONTANGO VENTURES II | 4 | ||
| COÖPERATIEF CONSTR EQ F. U.A.(Climate investor 2) | 18 | ||
| Coöperatieve H2 Equity Partners Fund V U.A. | 208 | ||
| CREANDUM SELECT FUND I | 163 | ||
| CREANDUM SELECT II | 52 | ||
| CREANDUM SPV TR | 56 | ||
| CREANDUM V | 282 | ||
| CREANDUM VI | 70 | ||
| DEUTSCHE PRIVATE EQUITY IV | 323 | ||
| ECE PROGRESSIVE INCOME GROWTH FUND (EPIG) | 779 | ||
| EGERIA PRIVATE EQUITY FUND IV | 60 | ||
| EGERIA PRIVATE EQUITY FUND V SCSP | 249 | ||
| ENDLESS FUND IV A LP | 59 | ||
| ENERGY VENTURES III LP | 9 | ||
| ENERGY VENTURES IV LP | 76 | ||
| FORBION CAPITAL FUND I CO-INVESTMENT FUND I | 0 | ||
| FORBION CAPITAL FUND I CO-INVESTMENT FUND II | 0 | ||
| FORBION CAPITAL FUND II | 1 | ||
| FORBION CAPITAL FUND II CO-INVEST I C.V. | 0 | ||
| FORBION CAPITAL FUND III | 251 | ||
| FORBION CAPITAL FUND IV | 94 | ||
| FORBION CAPITAL FUND V | 40 | ||
| FOUNDERS FUND - STRIPE | 51 | ||
| FOUNDERS FUND GROWTH II | 52 | ||
| FOUNDERS FUND VIII | 2 | ||
| FRANCE SPECIAL SITUATIONS FUND II | 320 | ||
| FSN CAPITAL IV | 14 | ||
| GENSTAR CAPITAL PARTNERS IX | 398 | ||
| GENSTAR CAPITAL PARTNERS X | 408 | ||
| GENSTAR CAPITAL PARTNERS XI | 2 | ||
| GERMAN EQUITY PARTNERS IV | 33 | ||
| HADEAN CAPITAL I | 35 | ||
| HERKULES PRIVATE EQUITY III | 0 | ||
| HG GENESIS X | 33 | ||
| HG MERCURY IV | 0 | ||
| HG SATURN III | 64 | ||
| HgCapital Genesis IX | 223 | ||
| HGCAPITAL MERCURY | 0 | ||
| HGCAPITAL MERCURY III | 51 | ||
| HGCAPITAL SATURN II | 329 | ||
| HGCAPITAL 6 | 4 | ||
| HITECVISION ASSET SOLUTIONS | 123 | ||
| HITECVISION IV LP | 17 | ||
| HITECVISION SPRINGPOINT | 146 | ||
| HITECVISION V LP | 21 | ||
| HITECVISION VI LP | 449 | ||
| HITECVISION VII LP | 427 | ||
| H2 VI | 30 | ||
| IDEKAPITAL 2 AS | 58 | ||
| INDEX VENTURE VII ENTREPRENEUR | 2 | ||
| INDEX VENTURES GROWTH II | 156 | ||
| INDEX VENTURES GROWTH III | 458 | ||
| INDEX VENTURES GROWTH IV | 764 | ||
| INDEX VENTURES GROWTH V | 350 | ||
| INDEX VENTURES GROWTH VI | 137 | ||
| INDEX VENTURES IX | 363 | ||
| INDEX VENTURES ORIGIN I | 52 | ||
| INDEX VENTURES ORIGIN II | 8 | ||
| INDEX VENTURES VI | 602 | ||
| INDEX VENTURES VII | 440 | ||
| INDEX VENTURES VIII | 533 | ||
| INDEX VENTURES X | 332 | ||
| INDEX VENTURES XI | 78 | ||
| INNKAP 4 PARTNERS L.P. | 9 | ||
| INSIGHT PARTNERS XI | 430 | ||
| INSIGHT PARTNERS XII | 209 | ||
| INSIGHT PARTNERS XIII | 0 | ||
| KLEINER PERKINS SELECT II | 94 | ||
| KLEINER PERKINS XX | 43 | ||
| LITORINA FUND V | 200 | ||
| LIVINGBRIDGE ENTERPRISE 2 LP | 42 | ||
| LIVINGBRIDGE ENTERPRISE 3 LP | 207 | ||
| LIVINGBRIDGE VII (Parallel) | 312 | ||
| LIVINGBRIDGE 6 LP | 412 | ||
| MB EQUITY FUND V | 191 | ||
| MEDICXI GROWTH I LP | 69 | ||
| MEDICXI III | 96 | ||
| M&G EUROPEAN PROPERTY FUND SICAV-FIS | 986 | ||
| MIURA FUND III | 533 | ||
| MOMENTUM II AS | 25 | ||
| MONTEFIORE CO-INVESTMENT V | 232 | ||
| MONTEFIORE INVESTMENT V | 267 | ||
| NAUTA TECH INVEST 2 | 0 | ||
| NAUTA TECH INVEST 3 | 5 | ||
| NAZCA CAPITAL III | 7 | ||
| NORSELAB I | 50 | ||
| NORTHZONE CONVICTION I | 313 | ||
| NORTHZONE IX | 177 | ||
| NORTHZONE V | 0 | ||
| NORTHZONE VI | 2 | ||
| NORTHZONE VII | 55 | ||
| NORTHZONE VIII | 534 | ||
| NORTHZONE X | 9 | ||
| NORVESTOR V | 2 | ||
| NORVESTOR VI | 41 | ||
| NORVESTOR VII | 108 | ||
| NORWEGIAN MICROFINANCE INITIATIVE FUND III KS | 57 | ||
| NORWEGIAN MICROFINANCE INITIATIVE FUND IV KS | 85 | ||
| PARAGON FUND II | 117 | ||
| Pareto Eiendomsfellesskap II IS | 2 438 | ||
| PARETO EIENDOMSFELLESSKAP PEF I IS | 696 | ||
| PARETO EIENDOMSFELLESSKAP II AS | 25 | ||
| PARETO EIENDOMSFELLESSKAP II IS | 42 | ||
| PARETO EIENDOMSFELLESSKAP I AS | 7 | ||
| PARTNERS GROUP SECONDARY 2008 | 14 | ||
| PERUSA PARTNERS FUND 2 | 23 | ||
| PLATINUM EQUITY SMALL CAP FUND | 64 | ||
| PLATINUM FUND V | 682 | ||
| PLATINUM VI | 127 | ||
| PRIVEQ INVESTMENT FUND IV | 0 | ||
| PRIVEQ INVESTMENTS V | 73 | ||
| PROA CAPITAL IBERIAN FUND II | 182 | ||
| PROA CAPITAL IBERIAN FUND III | 296 | ||
| PROLOGIS EUROPEAN LOGISTIC FUNDS | 1 041 | ||
| PROVENTURE SEED III | 35 | ||
| QUADRIGA CAPITAL PRIVATE EQUITY FUND IV | 46 | ||
| Saga IV EUR-B KS | 15 | ||
| Saga V EUR-B KS | 10 | ||
| Saga V New EUR-B KS | 25 | ||
| SARSIA SEED FOND II AS | 55 | ||
| SARSIA SEED III | 5 | ||
| SCALE LEAP CAPITAL | 7 | ||
| SINTEF IV B | 13 | ||
| SINTEF VENTURE V | 48 | ||
| SINTEF VI | 5 | ||
| SK CAPITAL CATALYST II | 19 | ||
| SK CAPITAL VI | 163 | ||
| SK CATALYST I | 100 | ||
| SKAGERAK MATURO V | 21 | ||
| SNO FUND II | 34 | ||
| SNO TRUE NORTH | 83 | ||
| SOFINNOVA CAPITAL VII | 50 | ||
| SOFINNOVA CAPITAL VIII | 130 | ||
| SONDO FUND I | 13 | ||
| SPECIAL SITUATIONS VENTURE PARTNERS III | 6 | ||
| SUMMA EQUITY III | 48 | ||
| SUMMA EQUITY FUND II | 157 | ||
| SVB Capital Partners IV | 259 | ||
| SVB CAPITAL PARTNERS VI | 14 | ||
| SVB SIF IX | 148 | ||
| SVB SIF VIII | 218 | ||
| SVB SIF XI | 42 | ||
| SVB Sprout Endurance Partner | 358 | ||
| SVB SPROUT ENDURANCE PARTNERS II | 7 | ||
| SVB Strategic Investor Fund X | 202 | ||
| Synova Capital Fund IV LP | 250 | ||
| SYNOVA V | 17 | ||
| TDR CAPITAL III B | 450 | ||
| TENZING BELAY I | 53 | ||
| TENZING PRIVATE EQUITY FUND I LP | 250 | ||
| Tenzing Private Equity Fund II | 341 | ||
| TENZING PRIVATE EQUITY FUND III | 0 | ||
| THOMABRAVO DISCOVERY III | 172 | ||
| THOMABRAVO DISCOVERY IV | 88 | ||
| THOMABRAVO EXPLORE II | 0 | ||
| THOMABRAVO GROWTH I | 86 | ||
| THOMABRAVO XIII | 433 | ||
| THOMABRAVO XIV | 487 | ||
| THOMABRAVO XV | 279 | ||
| TRITON FUND III | 14 | ||
| VENDIS CAPITAL III | 282 | ||
| VEP SPECIAL SITUATIONS FUND 2 | 16 | ||
| VEP SPECIAL SITUATIONS FUND 3 | 207 | ||
| VERDANE CAPITAL VI KS | 5 | ||
| WATERLAND IX | 0 | ||
| WATERLAND PRIVATE EQUITY FUND VII | 629 | ||
| WATERLAND PRIVATE EQUITY FUND VIII | 553 | ||
| WYNNCHURCH CAPITAL PARTNERS V | 260 | ||
| XENON Private Equity VI | 56 | ||
| 21 INVEST FRANCE | 30 | ||
| SUM PRIVATE EQUITY OG EIENDOMSFOND | 34 936 | ||
| ALTERNATIVE PLASSERINGER I AKSJER | |||
| SPESIALFONDET KLP ALFA GLOBAL ENERGI S | 2 511 | ||
| SUM ALTERNATIVE INVESTERINGER | 2 511 | ||
| ANLEGGSFOND INFRASTRUKTUR | |||
| CIP ATKL BRASILIANA K/ | 1 173 373 | 31 | |
| CIP IV US AIV NON-QFPF K/S | 72 901 352 | 325 | |
| COPENHAGEN INFRASTR. PARTNERS III AIV NON-QFPF K/S | 821 250 537 | 456 | |
| COPENHAGEN INFRASTRUCTURE II US AIV NON-QFPF K/S | 331 802 972 | 289 | |
| COPENHAGEN INFRASTRUCTURE NEW MARKETS FUND I K/S | 98 826 627 | 281 | |
| COPENHAGEN INFRASTRUCTURE PARTNERS II K/S (non-US) | 1 157 752 526 | 668 | |
| COPENHAGEN INFRASTRUCTURE V FEEDER SCA SICAV-RAIF | 150 000 000 | 0 | |
| COPENHAGEN INFRASTUCTURE PARTNERS III A K/S | 391 504 147 | 670 | |
| COPENHAGEN INFRASTUCTURE PARTNERS III K/S | 1 261 980 805 | 368 | |
| COPENHAGEN INFRASTUCTURE PARTNERS IV K/S | 72 901 352 | 457 | |
| HITECVISION NEF | 50 000 000 | 437 | |
| HV STORM CO-INVEST | 25 000 000 | 304 | |
| INFRASTRUCTURE ALLIANCE EUROPE 1 SCSP | 180 584 897 | 2 309 | |
| INFRASTRUCTURE ALLIANCE EUROPE 2 SCSP | 225 000 000 | 2 620 | |
| NEXTPOWER III LP | 100 000 000 | 1 037 | |
| NEXTPOWER V | 61 842 919 | 284 | |
| PARETO SOLAR FUND | 200 000 000 | 7 | |
| QUINBROOK INFRASTRCT 3-NET ZERO POWER FUND LP SCSP | 200 000 000 | 965 | |
| QUINBROOK NZPF CO-INVEST | 225 000 000 | 999 | |
| SILVESTICA GREEN FOREST AB | 150 000 000 | 2 237 | |
| SILVESTICA GREEN FOREST II | 27 500 000 | 342 | |
| WIND FUND I AS | 160 000 000 | 666 | |
| SUM ANLEGGSFOND INFRASTRUKTUR | 15 752 | ||
| SUM PLASSERINGER | 220 175 | ||
| AKSJER OG ANDELER FORDELT PER PORTEFØLJE | Kollektiv- porteføljen | Investeringsvalg- porteføljen | Selskaps- porteføljen | Sum |
|---|---|---|---|---|
| AKSJER | 70 923 | 0 | 0 | 70 923 |
| ANLEGGSAKSJER | 3 325 | 0 | 4 | 3 329 |
| AKSJEFOND | 91 634 | 1 090 | 0 | 92 724 |
| PRIVATE EQUITY OG EIENDOMSFOND | 34 936 | 0 | 0 | 34 936 |
| ALTERNATIVE INVESTERINGER | 2 497 | 14 | 0 | 2 511 |
| ANLEGGSFOND INFRASTRUKTUR | 15 752 | 0 | 0 | 15 752 |
| SUM | 219 067 | 1 104 | 4 | 220 175 |
| PROSENTVIS ANDEL BØRSNOTERT | |
|---|---|
| AKSJER NORGE | 72,1 % |
| AKSJER UTLAND | 100,0 % |
| AKSJEFONDSANDELER | 0,0 % |
| ALTERNATIVE INVESTERINGER | 0,0 % |
Note 25 Transaksjoner med nærstående parter
Alle transaksjoner mot nærstående parter er gjort til markedsmessige vilkår. Unntaket er administrative tjenester som benyttes på tvers i konsernet. Kostnader for administrative tjenester fordeles til selvkost etter faktisk forbruk. Enhetene som omtales som nærstående parter er alle 100 prosent eide datterforetak.
| MILLIONER KRONER | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| RESULTATPOSTER | ||
| Kjøp forvaltningstjenester fra KLP Kapitalforvaltning AS | -115 | -122 |
| Kjøp forvaltningstjenester fra KLP Banken AS | -61 | -58 |
| Leie av kontorlokaler fra KLP Huset AS | 33 | 30 |
| Salg av pensjonsforsikring/gruppeliv til datterforetak | 386 | 105 |
| Netto refusjon administrative tjenester | 420 | 363 |
| Sum | 663 | 318 |
| MILLIONER KRONER | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| BALANSEPOSTER ¹ | ||
| Netto mellomværende til: | ||
| KLP Skadeforsikring AS | 83 | 93 |
| KLP Forsikringsservice AS | 1 | 1 |
| KLP Kapitalforvaltning AS | 37 | 25 |
| KLP Eiendom AS | 16 | 15 |
| KLP Bank konsern | 57 | 34 |
| Sum konsernmellomværende | 194 | 167 |
| KLP Huset AS, klassifisert i regnskapet som "Aksjer og andeler i eiendomsdatterforetak" (selskapsporteføljen) | 149 | 159 |
| KLP Eiendom AS, klassifisert i regnskapet som "Aksjer og andeler i eiendomsdatterforetak" (kollektivporteføljen) | 11 243 | 8 553 |
| KLP Eiendom AS, klassifisert i regnskapet som "Aksjer og andeler i eiendomsdatterforetak" (investeringsvalgporteføljen) | 50 | 39 |
| Sum konserninterne fordringer | 11 637 | 8 919 |
| ¹ Netto mellomværende inkluderer konsernbidragposter på de ulike foretakene. | ||
Note 26 Leieavtaler
| MILLIONER KRONER | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| BRUKSRETTEIENDELER | EIENDOM | |
| Inngående balanse 01.01. | 865 | 973 |
| Avskrivninger | -108 | -108 |
| Fraregning | -2 | 0 |
| Utgående balanse 31.12. | 756 | 865 |
| MILLIONER KRONER | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| LEIEFORPLIKTELSER | EIENDOM | |
| Inngående balanse 01.01. | 920 | 1 012 |
| Avdrag | -96 | -92 |
| Fraregning | -2 | 0 |
| Utgående balanse 31.12. | 822 | 920 |
MILLIONER KRONER | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| EIENDOM | ||
| Rentekostnader leieforpliktelser | 21 | 24 |
| Rentekostnader leieforpliktelser | 21 | 24 |
Note 27 Pantelån og andre utlån
| MILLIONER KRONER | Kommune- forvaltningen | Statlige og kommuneeide foretak ¹ | Private organisasjoner og foretak | Lønnstakere, trygdede og tilsvarende | Sum 31.12.2023 | Sum 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Agder | 4 656 | 264 | 2 | 95 | 5 017 | 4 224 |
| Innlandet | 7 447 | 78 | 196 | 149 | 7 870 | 7 102 |
| Møre og Romsdal | 4 432 | 240 | 88 | 118 | 4 878 | 5 119 |
| Nordland | 4 721 | 249 | 48 | 109 | 5 127 | 5 062 |
| Oslo | 445 | 0 | 1 486 | 243 | 2 175 | 2 155 |
| Rogaland | 2 650 | 141 | 185 | 236 | 3 212 | 3 155 |
| Svalbard | 207 | 0 | 0 | 0 | 207 | 72 |
| Troms og Finnmark | 4 960 | 876 | 349 | 172 | 6 358 | 6 071 |
| Trøndelag | 7 890 | 236 | 293 | 152 | 8 570 | 8 792 |
| Vestfold og Telemark | 3 230 | 246 | 62 | 247 | 3 786 | 3 876 |
| Vestland | 6 089 | 1 436 | 134 | 305 | 7 964 | 8 670 |
| Viken | 18 183 | 626 | 1 351 | 954 | 21 114 | 18 960 |
| Utlandet | 0 | 0 | 5 059 | 0 | 5 059 | 5 352 |
| Ufordelt | 120 | 0 | 0 | 0 | 120 | 18 |
| Påløpte renter | 457 | 30 | 18 | 5 | 510 | 356 |
| Sum | 65 487 | 4 421 | 9 273 | 2 785 | 81 966 | 78 982 |
| ¹ Denne kategorien omfatter, foruten statlige og kommuneeide foretak, også kommunal forretningsdrift. | ||||||
Denne tabellen fordeler utlånene til KLP på fylke og sektor. Sektor er basert på sektorkodene fra Statistisk Sentralbyrå.
KLP har en utlånsportefølje av høy kvalitet, med begrenset kredittrisiko og historisk svært lave tap. KLP yter hovedsakelig lån med pant i bolig med en belåningsgrad under 80 prosent, lån til kommuner og lån med offentlige garantier. Utlån sikret med pant i bolig utgjør rundt 3 milliarder kroner. Sektordiversifiseringen på utlån i KLP er meget liten, da en meget høy andel av utlån er rettet mot offentlig sektor. Konsentrasjonsrisikoen dette antyder er likevel lite reell da utlånene omfattes av offentlig garanti, som innebærer en særdeles lav motpartsrisiko. KLP har i tillegg et konserninternt lån på rundt 11 milliarder kroner som ligger på linjen «Fordringer på og verdipapirer utstedt av datterforetak, tilknyttede foretak og felleskontrollerte foretak».
Note 28 Overførte eiendeler med restriksjoner
OVERFØRTE EIENDELER SOM IKKE ER FRAREGNET OG TILHØRENDE FORPLIKTELSER
Alle overførte eiendeler er innregnet i balansen dersom KLP fortsatt er eksponert for endringer i eiendelens virkelige verdi. Dette gjelder for gjenkjøpsavtaler og avtaler vedrørende verdipapirutlån. Gjenkjøpsavtaler er en form for innlån med sikkerhet hvor KLP selger verdipapirer med en avtale om å kjøpe de tilbake til en forhåndsavtalt pris. Kontanter mottatt blir innregnet som innskudd (gjeld). Overførte verdipapirer i forbindelse med gjenkjøpsavtaler blir ikke fraregnet i balansen.
Avtaler vedrørende verdipapirutlån er transaksjoner hvor KLP låner ut verdipapirer til en motpart og mottar en provisjon for dette. Ettersom både gjenkjøpsavtaler og verdipapirutlån resulterer i at verdipapirene blir returnert til KLP, er risikoen for verdiendringer hos KLP. Verdipapirene er imidlertid ikke tilgjengelige for KLP i perioden hvor de er overført. Verdipapirene som fremdeles er rapportert i balansen, og tilhørende gjeld, er vurdert til virkelig verdi.
OVERFØRTE EIENDELER SOM FORTSATT BALANSEFØRES
| MILLIONER KRONER | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| GJENKJØPSAVTALER | ||
| Sertifikater og obligasjoner | 0 | 0 |
| Innskudd til kredittinstitusjoner | 6 172 | 0 |
| VERDIPAPIRUTLÅN | ||
| Aksjer | 2 421 | 1 958 |
| Sum overførte eiendeler som fortsatt balanseføres | 8 593 | 1 958 |
FORPLIKTELSER TILKNYTTET EIENDELENE
| MILLIONER KRONER | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| GJENKJØPSAVTALER | ||
| Sertifikater og obligasjoner | 6 170 | 0 |
| Innskudd fra kredittinstitusjoner | 0 | 0 |
| VERDIPAPIRUTLÅN | ||
| Innskudd fra kredittinstitusjoner | 0 | 0 |
| Sertifikater og obligasjoner | 2 003 | 1 490 |
| Aksjer | 551 | 582 |
| Sum forpliktelser | 8 724 | 2 072 |
Alle eiendelene i tabellen over er gjenstand for videresalg eller sikkerhetsstillelse hos motpart.
OVERFØRTE EIENDELER SOM IKKE ER FRAREGNET OG TILHØRENDE FORPLIKTELSER
KLP mottar sikkerheter under omvendte gjenkjøpsavtaler og avtaler vedrørende verdipapirinnlån, som i henhold til avtalene er tillatt solgt eller pantsatt. Transaksjonene gjennomføres i henhold til standard avtaler som anvendes av partene i finansmarkedet. Generelt krever avtalene at det stilles tilleggssikkerhet hvis verdiene av verdipapirer faller under et forhåndsbestemt nivå. I avtalene har mottakeren av sikkerheten en ubegrenset rett til å selge eller pantsette sikkerheten mot å levere tilsvarende sikkerheter på oppgjørsdagen.
MOTATTE VERDIPAPIRER SOM ER TILLATT SOLGT ELLER PANTSATT
| MILLIONER KRONER | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| OMVENDTE GJENKJØPSAVTALER | ||
| Sertifikater og obligasjoner | 0 | 0 |
| Hvorav solgt eller pantsatt | 0 | 0 |
| VERDIPAPIRINNLÅN | ||
| Aksjer | 0 | 0 |
| Hvorav solgt eller pantsatt | 0 | 0 |
| Sum overførte eiendeler som fortsatt balanseføres | 0 | 0 |
Note 29 Ansvarlige lån og fondsobligasjonslån
| 2023 MILLIONER KRONER | Lånebeløp valuta 2 | Lånebeløp NOK | Bokført verdi 31.12.2023 | Forfall |
|---|---|---|---|---|
| LÅNEOPPTAK ¹ | ||||
| Juni 2015 | EUR 294 | 2 530 | 3 361 | 2045 |
| Sum ansvarlige lån | 2 530 | 3 361 | ||
| April 2004 | JPY 15 000 | 984 | 1 434 | Evigvarende |
| Sum fondsobligasjonslån | 984 | 1 434 | ||
| Sum ansvarlige lån og fondsobligasjonslån | 3 513 | 4 795 | ||
| 2022 MILLIONER KRONER | Lånebeløp valuta 2 | Lånebeløp NOK | Bokført verdi 31.12.2022 | Forfall |
|---|---|---|---|---|
| LÅNEOPPTAK ¹ | ||||
| Juni 2015 | EUR 294 | 2 530 | 3 147 | 2045 |
| Sum ansvarlige lån | 2 530 | 3 147 | ||
| April 2004 | JPY 15 000 | 984 | 1 428 | Evigvarende |
| Sum fondsobligasjonslån | 984 | 1 428 | ||
| Sum ansvarlige lån og fondsobligasjonslån | 3 513 | 4 575 | ||
| 1 Rentekostnader på ansvarlige lån var 155 millioner kroner (131 millioner kroner) og 75 millioner kroner (72 millioner kroner) for fondsobligasjonslånet i 2023. Tall i parantes er 2022 tall. | ||||
| 2 Dette er beløp i lokal valuta som er gitt i millioner. | ||||
EUR 294
Renten på lånet er fast 4,25 prosent p.a. Lånet ble utstedt 10. Juni 2015 og er tidsbegrenset med forfall i 2045. Innlånet kan innfris av konsernet etter 10 år, og på hver renteinnbetalingsdato etter dette frem til forfallstidspunktet. Lånet er valutasikret med EUR-denominerte obligasjoner som vist i tabellen nedenfor. Konsernet har ikke påberopt seg regnskapsmessig sikring for den økonomiske sikringen knyttet til dette innlånet.
JPY 15 000
Renten på lånet er fast USD-rente på 5,07 prosent p.a. Lånet er evigvarende, men konsernet har rett til å innløse lånet 28. april 2034. Dersom konsernet ikke benytter sin rett til innløsning i 2034, får lånet flytende rente. Kredittmarginen øker da med 1 prosentpoeng til 6 mnd. JPY LIBOR-rente + margin på 3,30 prosent p.a. For å sikre rente- og valutarisikoen knyttet til lånet, er det inngått en kombinert rente- og valutaswap, der konsernet betaler 3 mnd. NIBOR-rente + margin på 2,65 prosent p.a og mottar USD-rente på 5,07 prosent p.a. Dette innlånet er gjenstand for sikringsbokføring. Sikringsforretningen er vist i note 31 i KLP.
| 2023 MILLIONER KRONER | Pålydende valuta 2 | Anskaffelses- kost NOK | OIF renter 3 | Urealisert valuta | Bokført verdi 31.12.2023 | Forfall |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjoner | EUR 292 | 2 524 | 18 | 747 | 3 289 | 2025 |
| Sum sikringsforretninger | 2 524 | 18 | 747 | 3 289 |
| 2022 MILLIONER KRONER | Pålydende valuta 2 | Anskaffelses- kost NOK | OIF renter 3 | Urealisert valuta | Bokført verdi 31.12.2022 | Forfall |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjoner | EUR 292 | 2 524 | 16 | 540 | 3 081 | 2025 |
| Sum sikringsforretninger | 2 524 | 16 | 540 | 3 081 | ||
| 2 Dette er beløp i lokal valuta som er gitt i millioner. | ||||||
| 3 OIF = opptjente ikke forfalte renter | ||||||
Note 30 Endring i forpliktelser fra finansieringsaktiviteter
| MILLIONER KRONER | 31.12.2022 | Kontantstrømeffekt finansierings aktiviteter | Ikke- kontantstrømeffekt ¹ | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Annen ansvarlig lånekapital | 3 147 | 2 | 212 | 3 361 |
| Fondsobligasjonslån | 1 428 | 0 | 6 | 1 434 |
| Sum forpliktelser fra finansieringsaktiviteter | 4 575 | 2 | 218 | 4 795 |
| ¹ Ikke kontantstrøm endringer er i hovedsak urealisert valuta. | ||||
| MILLIONER KRONER | 31.12.2021 | Kontantstrømeffekt finansierings aktiviteter | Ikke- kontantstrømeffekt ¹ | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Annen ansvarlig lånekapital | 3 000 | 1 | 146 | 3 147 |
| Fondsobligasjonslån | 1 604 | 0 | -176 | 1 428 |
| Sum forpliktelser fra finansieringsaktiviteter | 4 604 | 1 | -30 | 4 575 |
| ¹ Ikke kontantstrøm endringer er i hovedsak urealisert valuta. | ||||
Note 31 Sikringsbokføring
| 31.12.2023 MILLIONER KRONER | Nominell verdi | Endret verdi i sikret risiko | Bokført verdi |
|---|---|---|---|
| SIKRINGSOBJEKT | |||
| Fondsobligasjonslån | -984 | -450 | -1 434 |
| SIKRINGSINSTRUMENT | |||
| Kombinert rente- og valutaswap | 984 | 449 | 449 |
| Sikringseffektivitet per 31.12.2023 | 100 % | ||
| Sikringseffektivitet gjennom året | 100 % | ||
| 31.12.2022 MILLIONER KRONER | Nominell verdi | Endret verdi i sikret risiko | Bokført verdi |
|---|---|---|---|
| SIKRINGSOBJEKT | |||
| Fondsobligasjonslån | -984 | -445 | -1 428 |
| SIKRINGSINSTRUMENT | |||
| Kombinert rente- og valutaswap | 984 | 465 | 465 |
| Sikringseffektivitet per 31.12.2022 | 102 % | ||
| Sikringseffektivitet gjennom året | 102 % | ||
Fondsobligasjonslånet er sikret mot endringer i rente- og valutakurser ved kjøp av en kombinert rente- og valutaswap. Sikringen er regnskapsført etter reglene om virkelig verdisikring. Dette innebærer at sikringen er utført av en ekstern part, at det er inngått en formell øremerking og dokumentasjon av sikringsforholdet, samt at den forventes å være svært effektiv og at dette vurderes på løpende grunnlag, i tillegg til at den bestemte føringen gjennomføres slik det er beskrevet nedenfor. I praksis innebærer sikringen bytte av valutabetingelser (15 mrd. JPY mot 0,984 mrd. NOK) og rentebetingelser (fast rente på 5,07 % mot NIBOR + 2,65 %) på henholdsvis innlånet og den kombinerte rente- og valutaswapen. Sikringseffektiviteten måles ved å se på endring i virkelig verdi på sikringsobjekt og sikringsinstrumentet.
Hovedformålet med dette sikringsforholdet er at man ønsker å minimere valuta- og renterisikoen på utbetalingene på sikringsobjektet. Fondsobligasjonslånet (sikringsobjektet) er utstedt i Japanske Yen og med fast rentebetingelser. Uten noe sikringsforhold er KLP eksponert for endringer (volatilitet) i den japanske valutakursen mot den norske valutakursen, samt endringer i den faste renten mot den flytende renten.
Hvis japanske yen (JPY)-kursen øker sammenlignet mot den norske kronekursen (NOK), blir det dyrere for KLP å betale avdrag/renter på sikringsobjektet. Sikringen innebærer at KLP bytter valutabetingelser (fra JPY til NOK) og derav reduserer valutarisikoen/volatiliteten. Det samme gjelder rentene, der KLP har forpliktet seg til å betale en fast rente på fondsobligasjonslånet. For å unngå at rentedifferansen mellom fast rente sammenlignet mot flytende rente blir for stor, bidrar renteswap-delen i sikringsinstrumentet til at KLP betaler flytende rente for å motta en fast rente som tilsvarer forpliktelsene.
Virkelig verdi sikring innebærer at den sikrede verdiutviklingen på sikringsobjektet regnskapsføres over resultatet. Tilsvarende regnskapsføres verdiendringen på sikringsinstrumentet over resultatet. Hensikten med sikringsforholdet ovenfor er å sikre sikringsobjektet med et sikringsinstrument, hvor betingelsene til sikringsinstrumentet gir negativ korrelasjon i forhold til sikringsobjektet; noe som betydelig reduserer eller eliminerer resultateffekten. Er sikringsgraden 100 % vil netto resultateffekt på sikringsobjekt og sikringsinstrument være 0.
KLP benytter seg av sikring i stort omfang, men de fleste tilfeller er ordinær økonomisk sikring. Den ovenstående posten er den eneste hvor sikringsbokføring blir benyttet. Hensikten til økonomisk sikring er er den samme, nemlig å redusere eller eliminere resultateffekten den sikrede delen av sikringsforholdet representerer.
Se også note 2 i konsernet for nærmere omtale av regnskapsmessig sikringsbokføring.
Note 32 Presentasjon av eiendeler og gjeld som er gjenstand for netto oppgjør
| 31.12.2023 MILLIONER KRONER | Relaterte beløp som ikke er presentert netto | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Brutto finansielle eiendeler/gjeld | Brutto eiendeler/gjeld som er presentert netto | Balanseført verdi | Finansielle instrumenter | Sikkerhet i kontanter | Sikkerhet i verdipapirer | Netto beløp | |
| EIENDELER | |||||||
| Finansielle derivater | 10 365 | 0 | 10 365 | -1 077 | -6 716 | -2 755 | 149 |
| Sum | 10 365 | 0 | 10 365 | -1 077 | -6 716 | -2 755 | 149 |
| PORTEFØLJEFORDELTE EIENDELER | |||||||
| Sum eiendeler kollektivporteføljen | 9 814 | 0 | 9 814 | -1 076 | -6 114 | -2 755 | 100 |
| Sum eiendeler selskapsporteføljen | 527 | 0 | 527 | 0 | -578 | 0 | 32 |
| Sum eiendeler investeringsvalgporteføljen | 24 | 0 | 24 | -1 | -23 | 0 | 17 |
| Sum | 10 365 | 0 | 10 365 | -1 077 | -6 716 | -2 755 | 149 |
| GJELD | |||||||
| Finansielle derivater | 1 139 | 0 | 1 139 | -1 077 | -62 | -5 | 0 |
| Sum | 1 139 | 0 | 1 139 | -1 077 | -62 | -5 | 0 |
| PORTEFØLJEFORDELT GJELD | |||||||
| Sum gjeld kollektivporteføljen | 1 137 | 0 | 1 137 | -1 076 | -62 | -5 | 0 |
| Sum gjeld selskapsporteføljen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sum gjeld investeringsvalgporteføljen | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0 | 0 |
| Sum | 1 139 | 0 | 1 139 | -1 077 | -62 | -5 | 0 |
| 31.12.2022 MILLIONER KRONER | Relaterte beløp som ikke er presentert netto | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Brutto finansielle eiendeler/gjeld | Brutto eiendeler/gjeld som er presentert netto | Balanseført verdi | Finansielle instrumenter | Sikkerhet i kontanter | Sikkerhet i verdipapirer | Netto beløp | |
| EIENDELER | |||||||
| Finansielle derivater | 4 628 | 0 | 4 628 | -1 228 | -2 667 | -667 | 366 |
| Sum | 4 628 | 0 | 4 628 | -1 228 | -2 667 | -667 | 366 |
| PORTEFØLJEFORDELTE EIENDELER | |||||||
| Sum eiendeler kollektivporteføljen | 4 164 | 0 | 4 164 | -1 225 | -2 124 | -667 | 360 |
| Sum eiendeler selskapsporteføljen | 455 | 0 | 455 | 0 | -512 | 0 | 0 |
| Sum eiendeler investeringsvalgporteføljen | 9 | 0 | 9 | -2 | -31 | 0 | 6 |
| Sum | 4 628 | 0 | 4 628 | -1 228 | -2 667 | -667 | 366 |
| GJELD | |||||||
| Finansielle derivater | 1 387 | 0 | 1 387 | -1 228 | -88 | -211 | 64 |
| Sum | 1 387 | 0 | 1 387 | -1 228 | -88 | -211 | 64 |
| PORTEFØLJEFORDELT GJELD | |||||||
| Sum gjeld kollektivporteføljen | 1 321 | 0 | 1 321 | -1 225 | -42 | -211 | 0 |
| Sum gjeld selskapsporteføljen | 60 | 0 | 60 | 0 | -25 | 0 | 60 |
| Sum gjeld investeringsvalgporteføljen | 6 | 0 | 6 | -2 | -21 | 0 | 3 |
| Sum | 1 387 | 0 | 1 387 | -1 228 | -88 | -211 | 64 |
Formålet med noten er å vise den potensielle effekten av nettingavtaler i KLP; hvilke muligheter KLP har for å motregne bilaterale avtaler mot andre motparter dersom disse skulle gå konkurs, og beløpet som gjenstår om alle slike nettingavtaler materialiseres. Noten viser derivatposisjoner i balansen, samt en ytterligere tabell med tilsvarende informasjon sortert på de ulike porteføljene i selskapet.
Note 33 Andre forpliktelser
| MILLIONER KRONER | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| Leverandørgjeld | 23 | 18 |
| Skyldig mva og skattetrekk | 610 | 553 |
| Annen gjeld | 2 | 5 |
| Uoppgjort verdipapirhandel | 729 | 852 |
| Sum andre forpliktelser | 1 364 | 1 428 |
Note 34 Betingede forpliktelser
| MILLIONER KRONER | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| Kausjonsansvar | 2 | 2 |
| Kommitert, ikke trukket investering i private equity og eiendomsfond | 27 349 | 27 889 |
| Godkjente, ikke utbetalte lånetilsagn | 1 543 | 1 360 |
| Sum betingede forpliktelser | 28 895 | 29 251 |
Note 35 Antall ansatte
| 2023 | 2022 | |
|---|---|---|
| Antall fast ansatte 31.12. | 644 | 626 |
| Antall midlertidig ansatte 31.12. | 18 | 37 |
| Totalt antall ansatte 31.12. | 662 | 663 |
| Antall årsverk fast ansatte | 632 | 610 |
| Antall årsverk midlertidig ansatte | 5 | 14 |
| Totalt antall årsverk | 637 | 624 |
Note 36 Kapitalkrav
I Solvens II-balansen inngår eiendeler og forpliktelser til virkelig verdi. For eiendeler som har en annen verdi i regnskapet legges derfor mer-/mindreverdiene til. For KLPs forsikringsforpliktelser finnes det ikke observerbare markedsverdier. Disse beregnes derfor ved et beste estimat basert på aktuarielle forutsetninger. I tillegg kommer en risikomargin som skal reflektere en tredjeparts kapitalkostnader ved å overta disse forpliktelsene.
Kapitalgruppe 1 fremkommer av Solvens II-balansen, samt fondsobligasjonslånet. Kapitalgruppe 2 består av ansvarlige lån, risikoutjevningsfond og ikke-innbetalt supplerende kapital. Finanstilsynet har godkjent at KLPs vedtektsfestede etterinnkallingsrett kan regnes med som supplerende kapital med et beløp tilsvarende 2,5 % av foretakets premiereserve. Kapital som kan medregnes i kapitalgruppe 2 er begrenset oppad til 50 % av kapitalkravet.
Uten bruk av midlertidig fradrag i forsikringstekniske avsetninger er foretakets solvensgrad 346 % som er godt over foretakets mål om minst 150 %. Med det midlertidige fradraget er solvensgraden 346 %.
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|
| SOLVENSGRAD | 346 % | 318 % |
| MILLIARDER KRONER | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| FORENKLET SOLVENS II BALANSE | ||
| Eiendeler, bokført | 786 | 709 |
| Merverdier HTF/lån og fordringer | -9 | -12 |
| Merverdier øvrige utlån | -1 | -2 |
| Øvrige mer/mindreverdier | 0 | 0 |
| Utsatt skattefordel | 0 | 0 |
| Sum eiendeler etter solvens II | 776 | 695 |
| MILLIARDER KRONER | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| FORENKLET SOLVENS II BALANSE | ||
| Beste estimat | 702 | 629 |
| Risikomargin | 11 | 12 |
| Ansvarlige lån/fondsobligasjonslån | 5 | 5 |
| Andre forpliktelser | 12 | 8 |
| Utsatt skatteforpliktelse | 0 | 0 |
| Sum forpliktelser etter solvens II | 731 | 653 |
| Eiendeler minus forpliktelser | 45 | 42 |
| - Utsatt skattefordel | 0 | 0 |
| - Risikoutjevningsfond | -4 | -5 |
| + Fondsobligasjonslån | 1 | 1 |
| Basiskapital - kapitalgruppe 1 | 42 | 39 |
| Tellende ansvarlig kapital - kapitalgruppe 1 | 42 | 39 |
| Ansvarlige lån | 3 | 3 |
| Risikoutjevningsfond | 4 | 5 |
| Basiskapital - kapitalgruppe 2 | 7 | 8 |
| Supplerende kapital | 14 | 13 |
| Supplerende kapital - kapitalgruppe 2 | 14 | 13 |
| Fradrag for maks. kapital i gruppe 2 | -14 | -13 |
| Tellende ansvarlig kapital - kapitalgruppe 2 | 7 | 7 |
| Utsatt skattefordel | 0 | 0 |
| Tellende ansvarlig kapital - kapitalgruppe 3 | 0 | 0 |
| Tellende ansvarlig kapital til dekning av solvenskapitalkravet | 50 | 46 |
| Markedsrisiko | 142 | 110 |
| Motpartsrisiko | 3 | 3 |
| Forsikringsrisiko | 113 | 95 |
| Diversifisering | -55 | -44 |
| Operasjonell risiko | 3 | 3 |
| Tapsabsorberende evne til forsikringstekniske avsetninger | -191 | -149 |
| Tapsabsorberende evne til utsatt skatt | -1 | -2 |
| Solvenskapitalkrav (SCR) | 14 | 15 |
| Nominelt minstekapitalkrav | 0 | 0 |
| Det lineære minstekapitalkravet (MCR_lineær) | 4 | 5 |
| Minimum | 4 | 4 |
| Maksimum | 6 | 7 |
| Minstekapitalkravet (MCR) | 4 | 5 |
| Tellende ansvarlig kapital til dekning av minstekapitalkravet | 43 | 40 |
| Solvensgrad | 346 % | 318 % |

